Jump to content



dd3 x58 ερωτηση για voltage


amartolos

Recommended Posts

Στο συστημα της υπογραφης για να κανω τις μνημες να τρεξουνε στα 1600(8-8-8-24 1.65v) με το xmp profile πρεπει να πειραξω και το voltage η θα γινει αυτοματα αν επιλεξω το συγκεκριμενο profile??

Η μητρικη δεν σ'αφηνει παντως να πας πανω απο 1.6...Help μην κανω καμια ζημια.

img1363t.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο συστημα της υπογραφης για να κανω τις μνημες να τρεξουνε στα 1600(8-8-8-24 1.65v) με το xmp profile πρεπει να πειραξω και το voltage η θα γινει αυτοματα αν επιλεξω το συγκεκριμενο profile??

Η μητρικη δεν σ'αφηνει παντως να πας πανω απο 1.6...Help μην κανω καμια ζημια.

img1363t.jpg

bios εχεις αλλαξει?

Link to comment
Share on other sites

To 1.4V που βλεπω στη φωτο ειναι του QPI(και ειναι και πολυ, με 1.35 ισως και λιγοτερο θα εισαι μια χαρα).

Πιο κατω πρεπει να ειναι για τις μνημες....

Αν και λογικα μεσω xmp θα πρεπει να θετει και τα σωστα ρευματα...

Link to comment
Share on other sites

Πως φαινεται οτι ειμαι ασχετος.....

@ Lazy dog εχεις δικιο-με εσωσες θα εκανα καμια βλακεια-, το voltage για την ram το εχει παρακατω και το εβαλε μονο του στο 1.65>Το qpi το εβαλε επισης μονο του σε 1.4 να το αφησω??Μια φορα κατα την εκκινηση με xmp αναψε το memok , μολις το πατησα γυρiσε την μνημη default σε 1066 και εκκινησε κανονικα.Αν το ξανακανει να το κατεβασω σε 1.35??

img1365ib.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η Asus στις auto ρυθμίσεις πάντα ητανε λιγο "πληθωρική"...

Εγω θα σου προτεινα να διαλέξεις DRAM Frequency-->1600

Μετα να πας στο DRAM Timing Control και να βάλεις τις τιμες χειροκίνητα(δηλ 8-8-8-24)

Βαλε 1.65-1.66V ρευμα

και QPI 1.35V...

Link to comment
Share on other sites

Η Asus στις auto ρυθμίσεις πάντα ητανε λιγο "πληθωρική"...

Εγω θα σου προτεινα να διαλέξεις DRAM Frequency-->1600

Μετα να πας στο DRAM Timing Control και να βάλεις τις τιμες χειροκίνητα(δηλ 8-8-8-24)

Βαλε 1.65-1.66V ρευμα

και QPI 1.35V...

Τα εβαλα παιδια thanks.

Link to comment
Share on other sites

Asus P6T Deluxe BIOS Settings for TR3X3G1600C8D and TR3X6G1600C8D - The Corsair Support Forums

Asus Rampage II Extreme BIOS Settings for TR3X3G1600C8D and TR3X6G1600C8D - The Corsair Support Forums

Μηπως πρεπει να το παω 1.3 ??Απο οτι βλεπω κανενας δεν πλησιαζει το 1.4 τελικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια μια μικρη βοηθεια ακομη για να μην ανοιξω αλλα thread.Ανεβασα λιιιιιγο τον cpu στα 3700 23*161 .Οι μνημες τρεχουνε στα 1610 με 8-8-8-24 .Εβαλα χειροκινητα vcore 1.200 qpi voltage 1.35 που ηταν, ram voltage 1.65 και εκανα ebable το Load-Line Calibration

Η απορια μου ειναι κυριως με το vcore , Ετρεξα prime και LINx χωρις προβληματα Μαξ θερμοκρασια ειδα 73-75(75 φτανει αλλα δεν μενει εκει κατεβαινει στους 73).Να το αφησω εκει??Να δοκμασω να το μειωσω πχ στο 1.75-1.8 για να δω αν αν ειναι stable??και αν ειναι εκει το αφηνω πιο κατω??Τι μου πρεοτεινεται??

Το load calibration το αφηνω στο auto η enable?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.