Jump to content



PCIE 2.1


jayfrog

Recommended Posts

εγγυηση :dance3:

η διαφορα του διαυλου pci-e 1 με τον διαυλο pci-e 2 ειναι στην διαμεταγωγη των δεδομενων μητρικης και καρτας γραφικων η pci-e 1 μεταφερει 8GB/s ενω pci-e 2 μεταφερει 16 GB/s σαν διαυλοι ειναι ιδιοι

Link to comment
Share on other sites

ναι θα παιξει κανονικα απλος θα σου κοψει λιγακι τις επιδοσεις της καρτας

Θα παιξει κανανικα και δεν θα σου κοψει το παραμικρο στις επιδοσεις της της καρτας...

Οι καρτες που εχουμε μεχρι στιγμης (ποσο μαλλον η 5770), δεν εχουν τετοιες επιδοσεις ωστε να <<μπουκωνουν>> και να μην τους φτανει η ταχυτητα διαμεταγωγης δεδομενων που προσφερει μια θυρα pci-e 1.0..

Link to comment
Share on other sites

Θα παιξει κανανικα και δεν θα σου κοψει το παραμικρο στις επιδοσεις της της καρτας...

Εισαι σιγουρος για αυτο?

Μια 3870 που ειχα και την εβαλα σε 939 μητρικη με το που ανοιγε το παιχνιδι παγωνε το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε γιατι ο κατασκευαστης δεινει σαν διαυλο pci-e 2.0 και pci-e 2.1?

εφοσον δεν κοβει γιατι δεν δεινει και pci-e x16xfxd.jpg

το 1.0 2.0 και 2.1 είναι εκδόσεις του προτύπου pci-e.

το x16 x8 x4 είναι τα lanes που χρησιμοποιεί η θύρα για να βγάλει την τελική ταχύτητα διαμεταγωγής.

συνήθως όλες οι σύγχρονες μητρικές με pci-e τρέχουν σε x1 x4 x8 και x16 ανάλογα τις δυνατότητες της κάρτας που θα κουμπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

greekfragma φιλε δεν το εθεσα σωστα,αφου σου δεινει o κατασκευαστης σαν προτυπο να την δουλεψεις σε pci-e 2.0 τοτε η καρτα μπορει να ξεπερασει τα 8 gb/s?τοτε δεν θα αρχιζει να μπουκονει σε μια pci-e 1.0

Δηλαδη αμα βαλω μια 5870 σε μια pci-e 1.0 δεν θα την κοψει την καρτα

Link to comment
Share on other sites

greekfragma φιλε δεν το εθεσα σωστα,αφου σου δεινει o κατασκευαστης σαν προτυπο να την δουλεψεις σε pci-e 2.0 τοτε η καρτα μπορει να ξεπερασει τα 8 gb/s?τοτε δεν θα αρχιζει να μπουκονει σε μια pci-e 1.0

Δηλαδη αμα βαλω μια 5870 σε μια pci-e 1.0 δεν θα την κοψει την καρτα

Oχι δεν θα κοψει καθολου δοκιμασμενο..

Η 5870 δεν εχει ισχυ-επιδοσεις που να χρειαζεται ταχυτητα διαμεταγωγης μεγαλυτερη απο 8gb/s.....

Να στο πω πιο απλα για να το καταλαβεις..Ειναι σαν να περιμενεις συνδεοντας ενα σκληρο δισκο σε usb3 να δεις μεγαλυτερες ταχυτητες μεταφορας δεδομενων, που εννοειτε δεν προκειτε να δεις...Πως να δεις αλλωστε οταν οι επιδοσεις των σκληρων δεν φερνουν καν στο οριο μεταφορας δεδομενων τις θυρες usb2...

@2cpu

Εσυ εισαι σιγουρος οτι παγωνε το συστημα επειδη δεν <<εφτανε>> στη 3870 η pci-e 1.0 ?

Στη δικια σου περιπτωση ειναι προφανες οτι ηταν αλλου το προβλημα....

Αν ηταν ετσι ,στο διαστημα που ειχα μια 5970 σε θυρα pci-e 1.0 δεν επρεπε να μου ανοιγει καν το PC...

Link to comment
Share on other sites

Nαι σιγουρος .

Δεν εφταιγε τπτ αλλο γτ η μητρικη ηταν μια χαρα, ο επεξεργαστης επισης

μνημες καινουργιες μεχρι και τροφοδοτικο ειχα παρει που να το εγκρινει η Ati .

Δεν ειπα οτι δεν ανοιγε καν το μηχανημα απλα με το εκανε οταν ξεκινουσε να παιξει

παιχνιδια τοτε δηλ. που πραγματικα ανοιγε η καρτα γραφικων της δυνατοτητες της.

Δοκιμασε να παιξεις κανενα παιχνιδι και οχι desktop να καθεται και ξαναπες μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Nαι σιγουρος .

Δεν εφταιγε τπτ αλλο γτ η μητρικη ηταν μια χαρα, ο επεξεργαστης επισης

μνημες καινουργιες μεχρι και τροφοδοτικο ειχα παρει που να το εγκρινει η Ati .

Δεν ειπα οτι δεν ανοιγε καν το μηχανημα απλα με το εκανε οταν ξεκινουσε να παιξει

παιχνιδια τοτε δηλ. που πραγματικα ανοιγε η καρτα γραφικων της δυνατοτητες της.

Δοκιμασε να παιξεις κανενα παιχνιδι και οχι desktop να καθεται και ξαναπες μου. :)

Καλα οτι πεις..

Θελει pci-e 2.0 η 3870 για να ξεδιπλωσει τις τεραστιες αρετες τις..Το Pci-e 1.0 της πεφτε λιγο και οχι απλα μπουκωνει αλλα κολλαει ολλα το συστημα μολις τρεξεις 3D εφαρμογη....

Την 5970 που την ειχα σε pci-e 1.0 , την ειχα να κοιταω μονο το desktop, δεν επαιζα κανενα games.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ειναι λιγο παλιο το θεμα αλα θελω να ρωτισω εγω που εχω pci-e 2.0 και θελω να βαλω καρτα pci-e 2.1 θα δουλεψει στην υπογραφη του μηχανιματος μου ευχαριστω και καλη χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υφιστατε αυτο που λετε με 1.0 2.0 2.1!!!! 5970 εχω βαλει σε 1.0 και ηταν οκ!!! Me 3870 crossfire se x4 mode ολα ηταν τελεια εκτος drivers τοτε!!!Καλυτερα να ξανακοιταγες το τροφοδοτικο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.