Jump to content



βοήθεια για αγορά επεξεργαστή - μητρικής


koukounis

Recommended Posts

μετά από χρόνια και ζαμάνια ήρθε η ώρα να αντικατασταθεί το desktop της γυναίκας μου και θα ήθελα τη γνώμη σας μιας και ποτέ δεν με απογοητεύσατε σε ότι προτείνατε στο παρελθόν.

η παρούσα σύνθεση είναι ένας athlon x2 4600 (939) και 2 gb ram ddr. ο λόγος της αναβάθμισης είναι κάποια blue screens of death που παρουσιάζονται τελευταία και επίσης η μικρή ram σε συνδυασμό με το γεγονός ότι πλέον δεν αναβαθμίζεται σε μεγαλύτερη ή αν γίνεται δεν συμφέρει οικονομικά.

ο υπολογιστής χρησιμοποιείται για office (κυρίως word και παρουσιάσεις powerpoint με γραφικά όπου εκει ζορίζεται) και internet - skype - αναπαραγωγή μουσικής και κάποιων clips από το youtube.

απότι καταλαβαίνετε το βασικό κριτήριο αγοράς είναι το όσο μικρότερο δυνατό κόστος.

έχοντας χάσει την επαφή με το σπορ έκανα μια ερευνα αγοράς και προσανατολίζομαι σε ένα i3-530 με μια μητρική με h55. θα υπάρξουν κάποιες διαφορές ταχύτητας στις παραπάνω εφαρμογές ή να πάω σε μια φτηνότερη λύση 775 όπως πχ Ε5500 ή Ε5700????? και μια μητρική P41 ή g41??????

τέλος στα χρήματα αυτά για επεξεργαστή 60-75 ευρώ μήπως υπάρχει κάποιο μοντέλο amd που να έχει καλύτερες επιδόσεις σε εφαρμογές γραφείου???? όπως πχ κάποιος τριπύρηνος?????

τέλος προτείνετε εσείς κάποιο συνδυασμό μητρικής και επεξεργαστή στα 140 ευρώ ταβάνι.

μνήμες μάλλον θα πάρω 4gb ddr3 με 60 ευρώ οπότε πάμε σύνολο 200.

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πάντα πολύτιμες συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Διπλοπύρηνος επεξεργαστής και 2gb ram δεν θα έπρεπε να έχουν θέμα με εφαρμογές office πάντως...

Μήπως έχεις φορτώσει υπερβολικά το λειτουργικό ή μήπως είναι καιρός για κανένα format ;

Επίσης η 2400 δεν είναι και ότι καλύτερο από πλευράς απόδοσης, με ένα 30άρι βρίσκεις πολύ καλύτερες (συγκριτικά πάντα) κάρτες.

Μπορεί να είναι παλιός ο 939 αλλά κρατάει ακόμα νομίζω, με μια δύο κινήσεις μπορείς να τον έχεις για αρκετά χρόνια ακόμα.

Για όσα αναφέρεις πάντως ότι θέλεις το μηχάνημα ο i3 και 4gb ram είναι overkill και χρειάζεσαι 64μπιτο λειτουργικό ούτως ή άλλως για να αξιοποιήσεις όλη την μνήμη...

Link to comment
Share on other sites

Διπλοπύρηνος επεξεργαστής και 2gb ram δεν θα έπρεπε να έχουν θέμα με εφαρμογές office πάντως...

Μήπως έχεις φορτώσει υπερβολικά το λειτουργικό ή μήπως είναι καιρός για κανένα format ;

Επίσης η 2400 δεν είναι και ότι καλύτερο από πλευράς απόδοσης, με ένα 30άρι βρίσκεις πολύ καλύτερες (συγκριτικά πάντα) κάρτες.

Μπορεί να είναι παλιός ο 939 αλλά κρατάει ακόμα νομίζω, με μια δύο κινήσεις μπορείς να τον έχεις για αρκετά χρόνια ακόμα.

Για όσα αναφέρεις πάντως ότι θέλεις το μηχάνημα ο i3 και 4gb ram είναι overkill και χρειάζεσαι 64μπιτο λειτουργικό ούτως ή άλλως για να αξιοποιήσεις όλη την μνήμη...

δεν θα διαφωνίσω μαζί σου δεν μπορώ να πώ με τίποτα ότι σερνεται ο υπολογιστής. όσο για το φορματ ο υπολογιστής φορτώθηκε με office και antivirus και skype και από εκεί και πέρα τίποτα αλλο. όλα τα αρχεία είναι office (word - powepoint) ενώ υπάρχει και ένα αρκετά μεγάλο mail box. H κάρτα γραφικών πρακτικά δεν χρειάζεται σε τίποτα.

όπως αναφέρω και στο πρωτο ποστ ο λόγος της αναβάθμισης είναι τα blue screens of death και η μουρμούρα της ότι χάνει δουλειά.

θέλω να βρώ το χρόνο να παίξω με τις μνήμες και την κάρτα γραφικών να δώ τι γίνεται αλλά παράλληλα θέλω να κατασταλάξω και σε μια νέα σύνθεση.

βέβαια απότι βλέπω Bench - CPU - AnandTech :: Your Source for Hardware Analysis and News ίσως ο i-3 να είναι πολύς για την δουλειά που τον θέλω - και έχω μπεί και σε άλλες σκέψεις όσο το ψάχνω περισσότερο (αναβάθμιση δική μου και πάσα τον q6600).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος,μα δεν αναφέρεις πότε έγινε το φορμάτ.

Ο σκληρός λειτουργεί σωστά;

Έχεις κάνει κάποια ανασυγκρότηση;

Σε παρόμοιο σύστημα με χ86 xp , vista είτε 7 δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στη λειτουργία πάντως, γιαυτό και το αναφέρω. Με virtual φορτωμένα os 2 και 3 unix-οειδή καμια φορά, πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα....Μήπως κάτι άλλο φταίει.

Η απάντηση μου δεν έχει να κάνει με αναβάθμιση επειδή θεωρώ ότι ίσως και να μπορείς να γλιτώσεις τα( ίσως ) περιττά έξοδα :)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα αυτό είναι το πισί: WORKING ON (1) AMD X2 4600 - GIGABYTE K8NF-9 - 4X512MB JETRAM - ATI 2400 - NEC ND3550 - SEAGATE 120GB ATA - για το οποίο μιλάμε...

Καταρχήν θεωρώ πως τα έχεις όλα default values, για τα blue screen πιστεύω πως κατά 99% φταίει η μνήμη.

Δοκίμασε τες μία μία με το memtest.

Για το ζόρισμα με το φόρτωμα των βαριών παρουσιάσεων κατά το μεγαλύτερο ποσοστό φταίει ο δίσκος σου (120άρης παλιός ide) και ίσως και το γεγονός πως έχεις 4 χ 512 ram αντί για π.χ. 2 χ 1...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα αυτό είναι το πισί: WORKING ON (1) AMD X2 4600 - GIGABYTE K8NF-9 - 4X512MB JETRAM - ATI 2400 - NEC ND3550 - SEAGATE 120GB ATA - για το οποίο μιλάμε...

Καταρχήν θεωρώ πως τα έχεις όλα default values, για τα blue screen πιστεύω πως κατά 99% φταίει η μνήμη.

Δοκίμασε τες μία μία με το memtest.

Για το ζόρισμα με το φόρτωμα των βαριών παρουσιάσεων κατά το μεγαλύτερο ποσοστό φταίει ο δίσκος σου (120άρης παλιός ide) και ίσως και το γεγονός πως έχεις 4 χ 512 ram αντί για π.χ. 2 χ 1...

ο δίσκος έχει αλλαχτεί με 320 ide αλλά δεν έχει καμμία σημασία έχω ξεχάσει να ανανεώσω την υπογραφή μου.

οι μνήμες ελεχθηκαν χθες με το memtest και δεν έδειξαν τίποτα. υποψιάστηκα κάρτα γραφικών.

αλλάχθηκε ο δίσκος με ένα sata 640ΑΑKS WD από το δικό μου Pc και περάστηκαν win7.

δεν έβαλα catalyst αλλά πέρασα τον driver από τα windows update. msi combustor και όλα οκ. το pc λογω του γρηγορου δίσκου ανέβηκε αρκετά. στο ant1webtv η γυναίκα μου είδε 3 επισόδεια κισμετ χωρίς προβλημα όταν παλιά σε σε 5 λεπτά είχε πετάξει blue screens.

το πρόβλημα με τη ram to ξέρω αλλά 2χ1gb ddr έχουν όσο περίπου ένα σετάκι επεξεργαστή - μητρικής μνήμης.

μάλλον η νέα αγορά μητρικής - επεξεργαστή - μνήμης θα πάει από τον καινούργιο χρόνο για ένα media center στην τηλεόραση. εκεί τι να κτυπήσω. μιλάμε για οικονομικά πράγματα στο ίδιο budget για παίξιμο mkv. η κάρτα που έχουν οι ι3 παίζουν full hd videos????? η κολάνε????

Link to comment
Share on other sites

μάλλον η νέα αγορά μητρικής - επεξεργαστή - μνήμης θα πάει από τον καινούργιο χρόνο για ένα media center στην τηλεόραση. εκεί τι να κτυπήσω. μιλάμε για οικονομικά πράγματα στο ίδιο budget για παίξιμο mkv. η κάρτα που έχουν οι ι3 παίζουν full hd videos????? η κολάνε????

Κάτι σαν και αυτό http://www.thelab.gr/media-players-gadgets-panels-etc-reviews/c-ryan-playon-dvr-hd-review-media-87047.html θα σε βολέψει καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.