Jump to content



ch-5 με ras to cas 2 γίνεται? Ναι γίνεται


Georgesod

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από georgesod [Σήμερα, στις 22:24]

Κάτι είχε πεί η grace ότι μόνο σε nforce2 και όχι σε intel chipsets γίνεται αυτό

Γελάω. Και η άλλη περίπτωση ήταν σε MSI 865 Neo 2.....

..δεν έχω καμία παγκοσμίως σε 865/875 τότε.:flower:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι μνήμες με τσιπάκια ch-5 δυσκολεύονται να παίξουν σε 865-875 με ras to cas 2.

Αλλά αυτό δεν αποτελεί κανόνα.

Προσωπικά κάποιες Kingston hyperX με ch-5 σε μητρική Epox 4PDA2+...έπεξαν 2-2-2-6 μέχρι τα 230.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από TASOS [Χθες, στις 23:57]

Συνήθως οι μνήμες με τσιπάκια ch-5 δυσκολεύονται να παίξουν σε 865-875 με ras to cas 2.

Αλλά αυτό δεν αποτελεί κανόνα.

Προσωπικά κάποιες Kingston hyperX με ch-5 σε μητρική Epox 4PDA2+...έπεξαν 2-2-2-6 μέχρι τα 230.

Aποτελεί δυστυχώς. Δεν έχουν το σχεδιασμό για να δουλέψουν σε RtC 2, δεν είναι θέμα δυσκολίας. Με καμία σειρά CH-5 δεν κατάφερα να βγάλω τέτοια timings σε πολλές μητρικές ακόμα και με 3.3ν στα 210MHz και μιλάμε για πολλές μνήμες και σειρές. Σε καμία 865/875 δεν έχω δει να δουλεύουν 2/6/2/2 πάνω απο 200MHz εκτός σε 1 ( τώρα 2 ) 865 Νeo2 που μάλλον έχει πρόβλημα στο BIOS και αυτή όπως στα Nforce. Ας μπουν σε ένα Asus P4C800 για παράδειγμα και μετά θα τις παραδεχτώ ότι δουλεύουν πραγματικά.

Σε Nforce 2 είναι bug, το έχω πει και εξηγήσει πολλοστές φορές, ναί δουλεύει σε RtC2 πάντα και ποτέ πραγματικά. Εξάλου το Nforce είναι τόσο καλοσχεδιασμένο που με μεγαλύτερα timings πάει γρηγορότερα...

Εdit : Και ένα link για να μην ξανακουράζομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν μας βάζετε και καμμιά εικόνα που να αποδεικνύει ότι είναι σταθερή με ras to cas 2? (prime-blend test), όχι ότι δεν σας πιστεύω...

Kαι εγώ όσες έχω δει, και τώρα η δικιά μου, δεν δουλεύουν ούτε στα 200 με 2-2-2 και 2.96v.

Ίσως να παίζει ρόλο και ποιας εταιρείας είναι η μνήμη.. (corsair, mushkin, κτλ)

Mε 2-3-2 βέβαια κανένα πρόβλημα, και ανεβαίνει πολύ.

Έως τώρα με βάση όσες δοκιμές έχω κάνει, αυτή είναι και η βασική διαφορά της σε σχέση με BH5 & BH6 που είχα παλιότερα.

Τώρα αν θέλει 3.3v για να δουλέψει με 2-2-2 δεν μπορώ να το ξέρω... μέχρι 3.15v μπορώ να δώσω, αλλά χωρίς ψυκτράκια δεν το δοκιμάζω καν! είναι και "υπερβολή" τόσο vdimm για 200fsb...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.