Jump to content



Πόσο ρόλο παίζουν τα timings?


JiMk

Recommended Posts

Όχι πως δεν το ήξερα αφού όλος ο κόσμος το λέει.... μπήκα στο κόπο να κάνω τις δικές μου δοκιμές με το memtest.

το συμπέρασμα, το ίδιο είναι το 10χ225 με το 10χ233 απο 2-2-2-6 σε 2-3-3-6...... τι θέλει να πει ο ποιητής?????? ?????

post-39-1416070875,5509_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος λέει: "Πόσο ρόλο παίζουν τα timings?"

Θεωρώ λοιπόν ότι τεστάρεις τα timings στην ίδια ακριβώς συχνότητα...

Πως αλλιώς σκοπέυεις να βγάλεις άκρη ?

Βασικά, δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να κάνεις???

Να δείξεις ότι σε μεγαλύτερη συχνότητα με χαλαρότερα timings έχεις ίδια αποτελέσματα με μικρότερη συχνότητα αλλά ποιο σφιχτά? Να δεις ποιος συνδυασμός είναι γρηγορότερος?

Τι σε χαλάει στο τεστ των super pi ???

Δεν θα δεις συνολικά την απόδοση του συστήματος??? τι δινει τα καλύτερα αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

λιγο off topic. jimara εκανα καποια τεστ με το dfi που δεν ειχες βαλει ποτε cpc enebled

να σου πω 255χ120=3060Mhz με disabled και 234χ13=3042 με enabled

φιλε μου με enabled ηταν πολυ πιο γρηγορο παρολο που παιζαν τοσο χαμηλα. σορυ για το off topic

παντα με 2-2-2-11-9-12

Link to comment
Share on other sites

JIMK έχω κάνει ίδια τεστ ... αν ψάξεις λίγο στα φόρουμ που μπαίνεις.

Υπάρχει κάλυψη των timings αν σηκώνεις μεγαλύτερο FSB oι μνήμες.

Αυτό εννοείται...

Αλλά επίσης το memetest μου έβγαζε με ίδια timings μικρότερο σκορ στα 182 ΜΗz και μεγαλύτερο στα 180 ΜΗz!

Eίναι buggy ή οι μνήμες αποδίδουν καλύτερα σε συγκεκριμένα MHz? Who knows...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω ποσο fsb πρέπει αν ανεβάσω για να καλύψω την απώλεια των timings..

Δηλαδή απο 2-2-2/225 - 2-3-3/? πόσο fsb θέλει ? κάτι τέτοιο που θα το δοκιμάσω αργότερα.

Zyx με cpc on στις δικές μου μνήμες όποτε ήθελε έκανε boot windows, σε οποιαδήποτε συχνότητα... μέχρι και 133fsb.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.