Jump to content



3.06 O/C??


gbak

Recommended Posts

τελικα αποφασισα να τσιτωσω λιγο τον cpu μετα απο ενα επιτυχημενο ανεβασμα που εκανα στιν 9700 μεσω του riva .. βασιστηκα σε ενα πολυ απλο οδηγο που παιζει μεσα στο forum..το προβλημα μου ειναι στο οτι ενω ανεβαζω το fsb μεχρι 3.45 και τσιμπαω λιγο και το cpu vcore στα 1.600v αφηνοντας παραλληλα το clock ratio στις μνημες ως εχει στα 2.5 η auto .. μπαινω κανονικα στα windows αλλα οταν τρεχω bench κανει restart η κολλαει με μπλε screen δοκιμασα να ανεβασω λιγο volt στις μνημες τιποτα.. στην μονη περιπτωση που δεν εχω προβλημα ειναι οταν ριξω το ratio στις μνημες κατω απο 2.5 αλλα μετα οι μνημες τρεχουν στα 280 με αποτελεσμα μικροτερα bench η και ιδια με default fsb στον cpu υποψιν το μονο που δεν εχω πειραξει ειναι τα timings,.....

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστα ddr ειναι οι μνημες η μια samsung και οι αλλες δυο noname απο e-shop λες να μην ανεβαινουν πανω απο 330 γιατι οταν ανεβαζω το fsb αυτες πανε γυρω στα 350 τους εδωσα +02v και εκει τρωει κολληματα ...αλλα το μονο που δεν εχω πειραξει ακομη ειναι τα timings..γιατι δεν εχω βρει ακομα το jumper για clear cmos στην μητρικη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

ναι σωστα ddr ειναι οι μνημες η μια samsung και οι αλλες δυο noname απο e-shop λες να μην ανεβαινουν πανω απο 330 γιατι οταν ανεβαζω το fsb αυτες πανε γυρω στα 350 τους εδωσα +02v και εκει τρωει κολληματα ...αλλα το μονο που δεν εχω πειραξει ακομη ειναι τα timings..γιατι δεν εχω βρει ακομα το jumper για clear cmos στην μητρικη...

Φιλε gbak,

Καπου εχεις χαθει ...τι σχεση εχουν τα timings με το cmos?

Ψαξε στο φορουμ παλια θεματα και ισως να σε βοηθησουν,αν οχι εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

απλα δεν θελω να πειραξω τα timings ακομα γιατι σε περιπτωση που κολλησει δεν θα μπορω να κανω reset τη μητρικη.... παντως στη μονη περιπτωση που τρεχει το συστημα ειναι οταν ριχνω τις μνημες και δουλευουν πιο χαμηλα 280..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.