Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

τόσο καιρό δηλαδή τι κάναμε όταν χάναμε το κινητό μας η μας το κλέβανε ?

πηγαίναμε πχ στον γερμανό για κοσμοτέ και λέγαμε χψ και παίρναμε πάλη τον ίδιο αριθμό ... οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο ύπαρξης αυτής της είδησης , οπότε αν λέω κάτι λάθος εξηγήστε μου !

Δεν αναφέρεται στον αριθμό σύνδεσης, αλλά στο ΙΜΕΙ του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

τόσο καιρό δηλαδή τι κάναμε όταν χάναμε το κινητό μας η μας το κλέβανε ?

πηγαίναμε πχ στον γερμανό για κοσμοτέ και λέγαμε χψ και παίρναμε πάλη τον ίδιο αριθμό ... οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο ύπαρξης αυτής της είδησης , οπότε αν λέω κάτι λάθος εξηγήστε μου !

Νομίζω ότι μπερδεύεις τον Αριθμό της κάρτας SIM με τον αριθμό ΙΜΕΙ που αφορά το κινητό.

Η είδηση είναι ότι θα μας αναγκάσουν να δηλώσουμε στις εταιρίες κινητής το ΙΜΕΙ του κινητού μας...

EDIT: με πρόλαβες [MENTION=1298]WizarD[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Οι εβραϊκές ενώσεις καταγγέλλουν την αντισημιτική δράση των ακροδεξιών “φιλοευρωπαίων” διαδηλωτών.

Η Ευρωπαϊκή Ένωση, ενώ προσπαθεί να επεκταθεί επιθετικά για να επιλύσει την εσωτερική της κρίση, δεν διστάζει να έρθει σε συμφωνία με τις Ουκρανικές ακροδεξιές δυνάμεις, ανοιχτά φασιστικές, αντισημιτικές και αντικομμουνιστικές που είναι έτοιμες να θάψουν ό, τι έχει απομείνει από τη δημοκρατία.

Μωρέ ας μπούνε στο μαντρί και θα τους χώσουμε την.... δημοκρατία μετά με το ζόρι.

Ευτυχώς που έχουμε και αυτές τις εβραϊκές ενώσεις, θεματοφύλακες της ειρήνης και της δημοκρατίας στον πλανήτη.

Νταξ, δεν καταδέχονται να ασχοληθούν με το Ισραήλ, κρατάνε επίπεδο....

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Ξυλοδαρμός ανδρών των ΜΑΤ - τους πέρασαν για οπαδούς του Παναθηναϊκού -

Αυτά καλό είναι να μη γίνονται κατά λάθος αλλά επί τούτου. Καλή υγεία μπαλούρδοι (για να μην ξεχνιόμαστε: Κατάλαβες Μπαλούρδο; - Λόγιος Ερμής | Η γνώση ξεκινάει με την αναζήτηση... )

Link to comment
Share on other sites

Οι αβάσταχτοι φόροι στην ακίνητη περιουσία γκρέμισαν τις τιμές

Πώς μας έκλεισαν το σπίτι

Κάποιους μας μεγάλωσαν με το "προσέξτε μη βγούνε οι κομουνιστές και μας πάρουν τα σπίτια". Δε με απέτρεψε αυτό να είμαι κομουνιστής, αλλά κάποια άλλα θέματα που τα βλέπω διαφορετικά από ότι ο αριστερός χώρος γενικότερα. Θυμάμαι όμως τη φοβέρα. Και ήρθανε αυτοί οι αλήτες που είναι υποτακτικοί του ΔΝΤ και της Τρόικας και μεθοδικά, συστηματικά, πάνε να αρπάξουν από τον Έλληνα τον σπίτι του γιατί δεν αρέσει στους Ευρωπαίους το 70% ιδιοκατοίκησης στην Ελλάδα.

Τουλάχιστον αν μου το έπαιρναν το σπίτι θα μου το έπαιρναν Έλληνες κομουνιστές και όχι τα ξένα funds που ετοιμάζονται να βάλουν χέρι σε ελληνικά σπίτια προς όφελος των Γερμανών και άλλων Ευρωπέων που θέλουν να έχουν εξοχικά φτηνά μαζί με τα φτηνά εργατικά στην καταγάλανη, ηλιόλουστη και θαλασσινή Ελλάδα.

Έγινε επεξεργασία από alexgk
Link to comment
Share on other sites

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή έ;

"Ελληνες κομμουνιστές"? Είναι η ομάδα αυτή των ανθρώπων που δεν σκύβουν το κεφάλι στο ξένο κεφάλαιο; Που θα βάζανε μπροστά σε τρόικες και ξένες αποφάσεις τα στιβαρά ους στήθη; Που έχουν καθαρό το κούτελο και που πάνω από όλα στην ζωή τους βάζουν τον ΈΛΛΗΝΑ εργαζόμενο;

Μην τα λέτε έτσι απότομα αυτά ρε παιδιά. Το ότι μας δάγκωσε μπουλντογκ δεν πάει να πει ότι αν μας δάγκωνε ροτβάιλερ θα γουστάραμε κιόλας.

Όξω όλα τα σκυλιά από το σπίτι για να είμαστε ήσυχοι.

Link to comment
Share on other sites

Οι αβάσταχτοι φόροι στην ακίνητη περιουσία γκρέμισαν τις τιμές

Πώς μας έκλεισαν το σπίτι

Κάποιους μας μεγάλωσαν με το "προσέξτε μη βγούνε οι κομουνιστές και μας πάρουν τα σπίτια". Δε με απέτρεψε αυτό να είμαι κομουνιστής, αλλά κάποια άλλα θέματα που τα βλέπω διαφορετικά από ότι ο αριστερός χώρος γενικότερα. Θυμάμαι όμως τη φοβέρα. Και ήρθανε αυτοί οι αλήτες που είναι υποτακτικοί του ΔΝΤ και της Τρόικας και μεθοδικά, συστηματικά, πάνε να αρπάξουν από τον Έλληνα τον σπίτι του γιατί δεν αρέσει στους Ευρωπαίους το 70% ιδιοκατοίκησης στην Ελλάδα.

Τουλάχιστον αν μου το έπαιρναν το σπίτι θα μου το έπαιρναν Έλληνες κομουνιστές και όχι τα ξένα funds που ετοιμάζονται να βάλουν χέρι σε ελληνικά σπίτια προς όφελος των Γερμανών και άλλων Ευρωπέων που θέλουν να έχουν εξοχικά φτηνά μαζί με τα φτηνά εργατικά στην καταγάλανη, ηλιόλουστη και θαλασσινή Ελλάδα.

καλά είχε γίνει αηδία και η κατάσταση με τα σπίτια. η κατηγορία "μλκια και μισή" για σπίτι ξεκίναγε από τα 150κ, ήμαρτον δηλαδή. Όχι τίποτε άλλο οι εκατέρωθεν καραγκιόζηδες (πωλητές και αγοραστές) σπρώξανε τεχνητά τις τιμές των "αντικειμενικών" προς τα πάνω. Αυτή η τεράστια φούσκα πόσο θα κράταγε δηλαδή; Και ποιον εξυπηρετούσε τελικά;

Link to comment
Share on other sites

καλά είχε γίνει αηδία και η κατάσταση με τα σπίτια. η κατηγορία "μλκια και μισή" για σπίτι ξεκίναγε από τα 150κ, ήμαρτον δηλαδή. Όχι τίποτε άλλο οι εκατέρωθεν καραγκιόζηδες (πωλητές και αγοραστές) σπρώξανε τεχνητά τις τιμές των "αντικειμενικών" προς τα πάνω. Αυτή η τεράστια φούσκα πόσο θα κράταγε δηλαδή; Και ποιον εξυπηρετούσε τελικά;

Απλά οικονομικά είναι. Όταν πέφτει χρήμα στην αγορά (μέσω χαμηλότοκων δανείων) η ζήτηση αυξάνεται και το ίδιο και οι τιμές. Η αγορά της κατοικίας θυμίζει το χρηματιστήριο που όλοι αγοράσανε και στο τέλος οι περισσότεροι χάσανε. Όπως τότε δημιουργήθηκε ένα κλίμα ευφορίας, πλουτισμού έτσι και με την μεγάλη προσφορά χρήματος από τις τράπεζες δημιουργήθηκε η ίδια ψυχολογία.

Η ιστορία αυτή προσωπικά μου θυμίζει το κόλπο που κάνουν στο πόκερ οι χαρτοκλέφτες. Αφήνουν το θύμα την πρώτη φορά να κερδίσει. Την επόμενη του παίρνουν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7521]alexgk[/MENTION] παρόλο που ξέρω και "χλωρά" που καίγονται από την κατάσταση, μου είναι πραγματικά δύσκολο να στεναχωρηθώ για ανθρώπους που περιμένουν να νιώσουν πλούσιοι για να αυτο-ικανοποιηθούν ή να αυτο-πραγματοθούν.

ποιός ξέρει, μέσα σε 10 χρόνια ο Έλληνας την έφαγε δυο φορές χοντρά (χρηματιστήριο/κατοικία), θα μάθει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, διαβάζω τα τελευταία posts.

Έπειτα, θυμήθηκα που διάβαζα από άλλο forum τις προάλλες για μια συγκεκριμένη ομάδα επαγγελματιών (hint: every February) που παρότι priviledged, συνέχιζαν να πιέζουν και να παίρνουν περισσότερα προκαλώντας collateral damage. Αυτοί θα μάθουν ή είναι άμοιροι ευθυνών?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7521]alexgk[/MENTION] παρόλο που ξέρω και "χλωρά" που καίγονται από την κατάσταση, μου είναι πραγματικά δύσκολο να στεναχωρηθώ για ανθρώπους που περιμένουν να νιώσουν πλούσιοι για να αυτο-ικανοποιηθούν ή να αυτο-πραγματοθούν.

ποιός ξέρει, μέσα σε 10 χρόνια ο Έλληνας την έφαγε δυο φορές χοντρά (χρηματιστήριο/κατοικία), θα μάθει;

JaguarOne αυτό που έπαθε ο Έλληνας με την κατοικία το πάθανε και άλλοι λαοί (Αμερική, Ισπανία, Ουγγαρία, Ιρλανδία). Νομίζω πως έχει να κάνει με την ψυχολογία της μάζας που σε παρασέρνει στο να κάνεις πράγματα ανορθολογικά. Έχω και εγώ την απορία αν αύριο άρχιζε να ανεβαίνει το χρηματιστήριο αν θα ξανά έμπαινε ο πολύς κόσμος στο "παιχνίδι". Από την άλλη βλέπω πολλούς τώρα στην κρίση να παίζουν περισσότερο λότο, κίνο κλπ. Λένε πως σε χώρες με χαμηλά εισοδήματα τα τυχερά παιχνίδια έχουν μεγάλη ανταπόκριση. Προσωπικά δεν παίζω τίποτα. Δεν ανοίχτηκα σε δάνεια, αλλά έχω φίλους με οικογένειες που ανοίχτηκαν και μιλάμε πως ζούνε δράματα. Ακόμα και αν το κάνανε για να ικανοποιήσουν ματαιοδοξίες τους, η τιμωρία που ήρθε είναι πολύ σκληρή....

Και η τιμωρία ήρθε επιλεκτικά και προκλητικά. Για την χειραγώγηση των μετοχών του χρηματιστηρίου δε βρέθηκε κανένας ένοχος!! Για τα επισφαλή δάνεια που χορηγούσαν οι τράπεζες και πλούτιζαν το glolden boys το ίδιο. Αυτό κάνει τον απλό άνθρωπο που την πάτησε και βλέπει τα μεγάλα ψάρια να μην τα αγγίζουν να εξοργίζεται και να λέει γιατί αυτούς δεν τους τιμωρούν; Γιατί δεν πιάνουν αυτούς που πήρανε επισφαλή δάνεια για τις επιχειρήσεις τους, τα πήγανε στην Ελβετία και τώρα ζούνε σαν μαχαραγιάδες; Υπάρχει μία κοινωνική αδικία ως προς την νομική ή ηθική τιμωρία όσων δανείστηκαν.

Έγινε επεξεργασία από alexgk
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7521]alexgk[/MENTION] οπωσδήποτε και συμφωνώ απολύτως, η τιμωρία λείπει ακόμη. Από κει και πέρα, δεν ξέρω, αλλα νομίζω ότι δεν υπάρχει υποκατάστατο για την σύνεση και την προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Ο Jamie Coots πέθανε το Σάββατο μετά από δάγκωμα ερπετού. Η αστυνομία ανακοίνωσε ότι αρνήθηκε να λάβει θεραπεία. Ο πάστορας της Εκκλησίας της Πεντηκοστής (Pentecostal Church) πίστευε ότι σύμφωνα με τις διδαχές της Βίβλου, τα δηλητηριώδη δαγκώματα δεν μπορούν να βλάψουν όσους είναι αφιερωμένοι στον Θεό.

Δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω. Darwin award και τέτοια. :flag:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.