Jump to content



Mobile 2500 AQYHA0410 + KT600


kbilly13

Recommended Posts

Δοκίμασα "λίγο" (με δανεική μνήμη) τον Mobile και παρά τα όχι και τόσο καλά δείγματα (από forums) για το συγκεκριμένο stepping, μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος ως τώρα

Κατ'αρχήν αναγνωρίζεται ως "AMD K7 processor", και το EPoX του δίνει ως default vcore 1.60

Mod για το fsb δεν έκανα

Ολα τα multies δουλεύουν

Οι δοκιμές έγιναν με κλειστό κουτί, και η ψύξη -καλή μεν - δεν είναι και ότι καλύτερο (ALX800 και ένας ανεμιστήρας 8cm 3300 στροφών)

με 1.45vcore (default) έφτασα 10.5*203 (2135Mhz) με full load temp 39C... (prime)

ΜΕ 1.68vcore είμαι στα 12*200 σταθερότατα και full load temp 50C... (prime)

'Επεται και συνέχεια βέβαια, υπάρχουν ακόμη περιθώρια και ίσως ξεπεράσω τα 2500Μhz

’ρα μάλλον μιλάμε για καλό κομμάτι, και είναι από αυτά που -κυρίως- κυκλοφορούν τώρα...΄(για τους υποψήφιους αγοραστές..)

Ήρθε, και "έδεσε" με το ΕPoX μια χαρά, και δεν με προβλημάτισε καθόλου σε κανένα στάδιο :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις, είχα ψιλοαπογοητευτεί με αυτά που διάβαζα για το συγκεκριμένο stepping... και με βάση αυτά, δεν το περίμενα να πάει έτσι (ως τώρα..)

τελικά αν δεν δοκιμάσεις μόνος σου....

update: 11*220 1.70vcore...

Link to comment
Share on other sites

αν ανεβενη το ιδιο καλα και με την παραπανο ταση πανο δηλαδη απο 1.7 ειναι πολυ καλος. νικο και εμενα με 1.65 με αερα πηγε κατω απο τα 2450 για prime. απλα την ακουγε και μετα πολυ καλα την ταση. ετσι πιστευο δηλαδη. και για ακαυτο. και δεν ξερω αν βοιθαει το burn αν και ακολουθο μια δικη μου μεθοδο. για a step με αυτα που ειδα ειναι καλος

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!

Πολύ καλά billy.... εύγε, βλέπω ότι κάτι έμαθες από μένα.... (8-P

’ντε να φτάσει και η δικιά σου μνήμη να δούμε πλήρη αποτελέσματα και το σημαντικότερο, να το δούμε σε σύγκριση με κάποιο αντίστοιχο nForce2 σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Το σπάσαμε το "φράγμα"...

Παρόλο που ο επεξεργαστής δεν "έστρωσε" καλά καλά, με τροφοδοτικό 350W (μεταχειρισμένο) που κουνάει και 7 ανεμιστήρια, απλά καλή αερόψυξη (κλειστό κουτί), έχουμε και λέμε...

post-359-1416070878,3203_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πάνω από 2560Mhz δεν μπόρεσα να τον κάνω να δουλέψει σταθερά - εκεί είναι τα όρια του, ίσως κάποιος με καλύτερη ψύξη και τροφοδοτικό τον πάει και λίγο παραπάνω - και πάλι, πιστεύω ότι το πολύ να φτάσει στα 2600 με 1.90v

Kαθόλου άσχημα πάντως, μην γίνομαι και αχάριστος! και πολύ καλός θα έλεγα μου βγήκε...

όχι και τόσο "άσχημα" τα "Α" steppings τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Βρες καλυτερο τροφοδοτικο Βασιλη γιατι αμφιβαλω αν ειναι οντως 1.9 τα βολτ που εχεις δωσει εστω ομως κι με το σαραβαλακι πηγες πολυ ψηλα..........

Αντεχουν ρευμα οι AMD μη φοβασαι..........:D :D :D

Καλοριζικος!

Link to comment
Share on other sites

τώρα να πάω να δώσω 100 ευρώ+ για τροφοδοτικό, και 80 περίπου για cooler+fan, και να κερδίσω καμμιά 50αριά Mhz ... δεν νομίζω να "συμφέρει"... ;) - άσε που συνειδητοποίησα ότι θα χρειαστώ επιπλέον 512mb ram... εκεί θα πάνε τα λεφτά

εξάλλου πιστεύω ότι είναι και λίγο υπερβολή να δουλεύεις (από 1.45) σε 1.90v+ για καθημερινή χρήση και μάλιστα με αέρα

Ηδη το μηχάνημα τώρα δουλεύει οριακά μεν, σταθερά δε... - κανένα πρόβλημα δεν έχω και θα το αφήσω έτσι - αν τώρα με τον καιρό στρώσει-"ψηθεί" ο επεξεργαστής ίσως να ανέβει και λίγο παραπάνω

Είναι πολύ καλά ακόμη και για τις ζεστές μέρες που θα έρθουν, καθώς χρειάζεται 1.80v για 2500-2510mhz...

(υγ. το "σαραβαλάκι" μου άρεσε... :) - η αλήθεια είναι ότι το "Overclocking-performance value for money" είναι πολύ ψηλά - δεν έδωσα και πολλά λεφτά - κάποια αγοράστηκαν και used)

Link to comment
Share on other sites

Δε ποσταρεις κ κεινο το πινακακι που ελεγες στο προηγουμενο Thread?

Ποσες μερες σου πηρε να τον ανεβασεις?

Αποτι καταλαβενω δεν τον ανεβασες με την μια στα 2,5

Κανε μια συντομη περηλιψη

...θα σου πω κ γω τα δικα μου .....καποιαν ωρα!

Link to comment
Share on other sites

δεν μου πήρε και πολύ... μάλλον βιαστικά έγινε η δουλειά γιατί έπρεπε να επιστρέψω την μνήμη (έμπλεξα με την παραγγελία από το εξωτερικό... ακόμη τρέχω)

Ασχολήθηκα το Σαβ/κο και λίγες ώρες Δευτέρα-Τρίτη

Το πινακάκι θα το συμπληρώσω και θα το ποστάρω, όταν επιτέλους θα έχω τις μνήμες μου... υπομονή...

για να πάρεις μια ιδέα:

1.45 > 2140

1.70 > 2410

1.80 > 2500

1.85 > 2556 (max)

όλα αυτά είναι prime stable

τώρα παρατήρησα ότι θέλει 0.5v για κάθε αύξηση κατά 50Μhz :eek: - πολύ "γραμμική" συμπεριφορά έχει, και "ακούει" το ίδιο και στα χαμηλά και στα υψηλά vcore...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.