Jump to content



Φωτογραφική μηχανή μέχρι 500


Recommended Posts

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά,

:dance3:θέλω βοήθεια σχετικά με αγορά φωτογραφικής μηχανής

Σκεπτόμουν κάτι μέχρι 500 ευρο. Με ενδιαφέρει η καλή ποιότητα στην φωτογραφία, η ταχύτητα κλείστρου, μου είπαν να δώσω βάση και στον ευρυγωνιο φακό, δεν με ενδιαφέρει να είναι κομψό και μοντέρνο μικρό και φορητό. Θα τραβώ πολλές φωτογραφίες από ψάρια, παραγάδια, βάρκες κτλ. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

σε ψαραγορα δουλευεις ή σε ενυδρειο??

Αυτες οι φωτος που σου φαινονται??

False clown anemonefish (Amphiprion ocellaris) - Bali | Flickr - Photo Sharing!

Fishing Plug Pond | Flickr - Photo Sharing!

Amalfi fishing village | Flickr - Photo Sharing!

http://www.flickr.com/photos/tho/4473384898/

http://www.flickr.com/photos/dollierv/4342453473/

και μερικες ασχετες...

1934 Ford Coupe | Flickr - Photo Sharing!

Tsukiji-gyaru - the girl from Tsukiji | Flickr - Photo Sharing!

Provided by Canon, Canon G11 sample | Flickr - Photo Sharing!

Μη πολυτρελλαινεσαι με το ποια ειναι η καλυτερη..

Εκεινο που μετραει ειναι αν μπορεις να παρεις αυτα που σου προσφερονται απο την εκαστοτε φωτογραφικη.

Υ.Γ

Ολες οι φωτο ειναι απο μια compact..

Οκ δεν ειναι τυχαια compact ...αλλα αν επιμενεις μπορω να σου βρω και απο μια των 150-200Ε..

Link to comment
Share on other sites

O,τι και να παρεις απο dslr θα σε βολεψει..

Πολυ πιθανων να σε βολεψουν και αρκετες compact βεβαια..αλλα οκ...το αφηνουμε.

Υποθετω οτι βρισκεις το συγκεκριμενο μοντελο κατω απο 400Ε...

Εφοσον το budget ειναι μεχρι 500Ε..θα κοιτουσα καμμια nikon d5000 ή canon 500D..

(με ελαχιστη προσπαθεια στα κατα τοπους μαγαζια θα τα βρεις στο budget σου)

αν και για πρωτη μηχανη ισως καλυτερα να στραφεις σε μεταχειρισμενα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι?

Αξιζει παρα πολυ σε τέτοιου ειδους προϊόντα αφου τις περισσότερες φορές ειναι σε εξαιρετικά καλή κατάσταση και με χαμηλή τιμη.:T:

η δικια μου 400D ηταν του NTG, σαν καινούρια τη πήρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Sony Alpha DSLR-A290L + φακος 18-55 mm

Βρήκα αυτή από τιμή πολύ καλή από επιδόσεις ???

για την Sony Alpha DSLR-A290L + φακος 18-55 mm κάποιο σχολιο? αυτη η κατηγορία μου αρέσει.
η Α290L ποιας εταιρείας είναι?

Σορυ αλλά μην ξεχνάμε τί ρωτάμε:p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το εξής ερώτημα....σκοπεύεις να ασχοληθείς και να μάθεις φωτογραφία ή θέλεις απλός να τράβας και η φωτογραφία να βγαίνει?

Με τα 500 ευρώ μπορείς να αγοράσεις ητε Pentax K-x ητε Nikon D3100 που αυτήν την στιγμή είναι η καλύτερη επιλογή από άποψη επιδόσεων και χαρακτηριστικών. Σίγουρα δεν θα απογοητεύσουν κανέναν που ξεκιναει να ασχοληθεί με την φωτογραφία. Ώμος το θέμα είναι ότι ποτέ δεν θα μπορέσουν να αποδώσουν στο μέγιστο εάν εσύ ο ίδιος δεν κάτσεις και διάβασης μερικά πράγματα. Αλλιώς δεν θα δεις καμία διάφορα με το κινητό σου(και αυτό το λέω πολύ σοβαρά επειδή ξέρω άτομα με ακριβό εξοπλισμό που όλες οι φωτογραφίες τους είναι λες και από κινητό)!!!

Εφόσον αποφασίσεις ότι θα πάρεις και έναν ευρυγωνιο φακό … μπορείς να κοιτάξεις Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical που αντιστάτη σε 21mm σε σόματα με APS-C αισθητήρα…με μειονέκτημα ότι είναι Manual φακός αλλά σε αυτήν την εστιακή απόσταση εστιάζει στο απιρο από πολύ κοντά (τώρα τι σου λέω θα μου πεις).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το εξής ερώτημα....σκοπεύεις να ασχοληθείς και να μάθεις φωτογραφία ή θέλεις απλός να τράβας και η φωτογραφία να βγαίνει?

Με τα 500 ευρώ μπορείς να αγοράσεις ητε Pentax K-x ητε Nikon D3100 που αυτήν την στιγμή είναι η καλύτερη επιλογή από άποψη επιδόσεων και χαρακτηριστικών. Σίγουρα δεν θα απογοητεύσουν κανέναν που ξεκιναει να ασχοληθεί με την φωτογραφία. Ώμος το θέμα είναι ότι ποτέ δεν θα μπορέσουν να αποδώσουν στο μέγιστο εάν εσύ ο ίδιος δεν κάτσεις και διάβασης μερικά πράγματα. Αλλιώς δεν θα δεις καμία διάφορα με το κινητό σου(και αυτό το λέω πολύ σοβαρά επειδή ξέρω άτομα με ακριβό εξοπλισμό που όλες οι φωτογραφίες τους είναι λες και από κινητό)!!!

Εφόσον αποφασίσεις ότι θα πάρεις και έναν ευρυγωνιο φακό … μπορείς να κοιτάξεις Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical που αντιστάτη σε 21mm σε σόματα με APS-C αισθητήρα…με μειονέκτημα ότι είναι Manual φακός αλλά σε αυτήν την εστιακή απόσταση εστιάζει στο απιρο από πολύ κοντά (τώρα τι σου λέω θα μου πεις).

ανορθόγραφα μου τα λές...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.