Jump to content



Αναβάθμιση Nikon σώματος


Recommended Posts

Το ερώτημα είναι απλό, σκοπεύω να κάνω αναβάθμιση απο τη μικρή και ταπεινή d60 που μου κράτησε συντροφιά στα πρώτα φωτογραφικά μου βήματα 3 χρόνια τωρα.

Ο λόγος της αναβάθμισης είναι οτι ο αισθητήρας της d60 με δυσκολεύει, τα απαγορευτηκα iso >=400 κάνουν τη ζωή μου δύσκολη, επισης έχοντας πιάσει στα χέρια μου τη d90 νομίζω o CMOS αισθητήρας σε σχέση με τον CCD αποτιπώνει καλύτερα το φως και με κανει να ζηλεύω, και ο τρίτος λόγος είναι το μοτερακι εστίασης, αφου μολις πηρα τον 50mm 1.8/f και δεν θέλω να τον έχω χειροκίνητο.

Όμως οικονομικά δεν μου είναι κάτι εύκολο, γιαυτό είμαι σε δίλλημα,

d90 ή d300, στη σύγκριση των δύο με απασχολεί περισσότερο τι το πραγματικά καλύτερα θα μου δώσει η d300 για τα 300 ευρω που πουλιεται μεταχειρισμένη παραπάνω απο την d90; (μεταχειρισμένες εννοείται)

Καθε άλλη προταση εκτος των δύο, δεκτή!!

Link to comment
Share on other sites

με απασχολεί περισσότερο τι το πραγματικά καλύτερα θα μου δώσει η d300 για τα 300 ευρω που πουλιεται μεταχειρισμένη παραπάνω απο την d90; (μεταχειρισμένες εννοείται)

Mονο 300 ευρω πωλειται η d300 μεταχειρισμενη??

ενω την d90 ποσο την εχεις βρει?

Υπαρχουν πολλες τετοιες προσφορες?:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Mονο 300 ευρω πωλειται η d300 μεταχειρισμενη??

300 παραπανω απο d90 λεει

---

προσπάθησε να βρεις να δουλέψεις και τις 2.H d90 εχει ελαφρώς καλύτερο αισθητήρα...

η d300 απο την αλλη ειναι ενα σκαλι πανω σε υλικα κατασκευης-πιασιμο-κουμπια.

κατα τη γνώμη μου η εργονομια των κουμπιων και το πιασιμο ειναι πολυ καλυτερα στη d300..

βεβαια γουστα ειναι αυτα.σιγουρα ειναι πιο επαγγελματικη.το burst πχ με εχει βοηθησει τρελα για διαδοχικες ληψεις/hdr ετσι ωστε να μην χρησιμοποιω τριποδο...

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες ειναι 500-800 οι ελαφρως μεταχειρισμενες, οι πιο βαρια (που δεν νομιζω να αξιζει) ειναι 400-700.

Αν τα προτερήματα είναι μόνο αυτα που ανέφερε ο performer και ταυτόχρονα η d90 έχει καλύτερο αισθητήρα, δεν νομίζω οτι υπάρχει πραγματικά ερώτηση...

Link to comment
Share on other sites

δεν τιθεται θεμα καλυτερου αισθητηρα.

βγαζουν παρομοια αποτελεσματα ειναι το μονο σιγουρο..(ως προς το θορυβο που ενδιαφερεσαι).Αλλα μεχρι εκει..

Επι του θεματος σου ...αν εισαι σε σκεψεις τωρα για 7-8 κατοσταρικα..θα σου ελεγα να κανεις υπομονη να τα δωσεις μετα τον αυγουστο.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα μπορεις να αγορασεις εκεινη την περιοδο μια μτχ d7k...συν οτι πολυ πιθανων να βγουν καναδυο μοντελακια ακομα....λογικα το ενα εξ'αυτων στο budget σου...και θεωρητικα ,οντας καινουριο και με οτι εχει επιδειξει η nikon παλιοτερα παραπλησιο σε επιδοσεις με την d7k.

Απο την περιγραφη σου παντως..μια φτηνη προσωρινη λυση (λεγε με d90) θα σε καλυψει

μεχρι να αρχισεις να γλυκοκοιτας παλι καποιο νεοτερο.Aν δεν το κανεις σε ενα χρονο (αλλα καμποσο πιο μετα)..καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

λογικό αυτό που λες, αλλα αν δε πουλήσω τώρα τη d60 δεν θα πιανει ουτε τα 2 κατοσταρικα που πιάνει τωρα.

Tη d7000 ήδη τη γλυκοκοιτάω αλλα αν δεν εχεις λεφτα τι να κάνεις μόνο τις γλυκοκοιτάς. Πάντων νομίζω η δ90 με καλύπτει σα σώμα, τώρα τα καλούδια της νίκον νομίζω θα μείνουν σε αυτους που τα αντέχουν, χρηματικά.

υπαρχει πουθενα ενημέρωση για το τι σκοπεύει να βγάλει η νικον στο προσεχές μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

η μικρη κατηγορια παντα θα ξεπερναει τα 100Ε..σαν μτχ..

Απο τα να εδινες 750-200 για d300 τωρα ...δωσε 750-150 για την d7κ..(ή την νεότερη) σε 8 μηνες.

Αντε να χασεις αλλο ενα 50αρικο ακομα..(ειτε 800 την δ7κ ειτε να δωσεις 100 την δ60) ..

Σε 8 μηνες να "βρεις" ενα 100αρικο ειναι ψιλοευκολο νομιζω..(παντα με την προοπτικη οτι θα τα εδινες για την d300..

Αλλιως και η d90 θα παλιωσει σε ενα χρονο και θα χασεις αν οχι 100Ε σιγουρα παραπανω απο την οποια μεταπωληση κανεις.

(σιγουρα η d90 στα 450Ε ειναι καλη λυση για αυτα που θελεις παντως)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.