Jump to content



Μηχανή compact μέχρι 200Ε


Recommended Posts

Ψάχνω να βρώ καμια μηχανή compact μέχρι 200Ε με wide φακό αντίστοιχο των 28mm, 4x~5x ζοομ, και να μπορεί να τραβά σε συνεφιά/λίγο φώς. Δεν θέλω Sony/Samsung/LG/Kodak κάτι σε Canon/Nikon/Pentax με καλούς φακους. 6Μpixel μου φτάνουν νομίζω.

Τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Σχεδον οτι και να παρεις πλεον στις μερες καλο θα ειναι..

Διαβασε αν μπορεις αυτο.

Μην πας κατευθειαν στο τελος για το resume...δεν εχει ιδιαιτερο νοημα.

Να συμπληρωσω οτι μετρησεις δεις ειναι στα default της μηχανης...Αν πειραξεις brightness/contrast/sharpness τα αποτελεσματα(και προφανως η καταταξη) θα ειναι διαφορετικη.

Τελος αν και δεν ειναι η μονη που θα επελεγα ,θα επελεγα την casio για την τεραστια αυτονομια ,για τις (full) mαnual δυνατοτητες (προταιρεοτητα διαφραγματος/κλειστρου/full manual) ,για το high speed burst ,για το high speed video ..για το 24αρακι..αλλα θα μειωνα το sharpness θα ανεβαζα ειτε contrast ή/και saturation (αναλογα..με τις δοκιμες στα γουστα μου) και θα τραβουσα σε raw.

Δεν περιμενω το απολυτο διαμαντι (σε compact σπανιζουν εξαλλου)..αλλα αφου στεκεται ετσι οπως στεκεται σε αντιστοιχα μοντελα..μια χαρα θα ειναι(ανεξαρτητως τελικης καταταξης).

(αφου κανεις μια γυρα στα "εδω" μαγαζια...δες και amazon μιας και εχει βαλει καποια μοντελα σε πολυ καλες τιμες..)

Link to comment
Share on other sites

AYTO είδα εχτές ('Compact Super Zoom' Camera Group Test (Q2 2010) Review: 3. Casio EX-FH100: Digital Photography Review ) και "κώλωσα" στο CASIO.

Και η τιμή καλή και άλλα review καλή την βγάζουν.

Ebay.co.uk http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130471069805 στα 200Ευρώ χωρίς ταχυδρομικά.

ΑDoRAMA : 229Ευρώ (παιρνει παζάρια ?)

Από αντιπροσωπια/service τι λέει η Casio ?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα πως το εννοεις το "κωλωσα"....

εχει καποια ωραια πραματακια η casio που ισως να σου κανουν τη ζωη πιο ευκολη..( πχ δες εδω το night scene mode...στο ιδιο αν πας στο sample θα βρεις και dng(raw) να κατεβασεις )

Βεβαια ειναι ενα θεματακι να σε περιοριζει σε iso 100 kai 200 μονο για raw..

(Τα 15sec εγγραφης δε με ενοχλουν αν δε τραβαω ανθρωπους..:p)

Link to comment
Share on other sites

μη ψαρωνεις με το leica της panasonic ..καθως και με οποιαδηποτε αλλη επωνυμη/γνωστη εταιρια στα οπτικα δεις σε compact.

Απο οlympus εχω πολυ καιρο να δω προιον της προκοπης....αν και απο ενα σημειο και μετα σταματησα να κοιταω τι βγαζει.(βλεπω κατα καιρους ενα ..δε με τραβαει ..και ξανα απο μακρια......παντα για compact εεε.)

δες και την panasonic ft2 που ειναι αδιαβροχη (για την ακριβεια υποβρυχια...το καλοκαιρι πλησιαζει :p) και ανθεκτικη.

Πηγαινε απο adorama αν ειναι τοσο κοντα σε τιμες...συνηθως παιρνει απο παζαρια...

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγει σε τιμή η FT2.

Για την Casio ψήνομαι, από αυτές του συγκριτικού στο dpreview έχει και την καλύτερη απόδοση και την χαμηλότερη τιμή στην Ελλάδα. Από αντιπροσωπία/σερβις δεν ξέρω τι παίζει όμως.

Θα πάω να την δώ από κοντά να κάνω και τα παζάρια μου μπας και έρθει και καμια SDHC δώρο ή θήκη.

Στις μηχανές αυτές, χωρίς hot shoe, μπαινει εξτρα φλας (με δική του μπαταρία δηλαδή) που να "συγχρονίζει με κάποιο τρόπο ? Κόστος για κάτι τέτοιο ?

Σε ευχαριστώ πολύ NTG

Link to comment
Share on other sites

εχει πεσει σε ...δελεαστικο επιπεδο η canon s90 ~250Ε χωρις παζαρια...αν και δεν ξερω αν πεφτει και αλλο με αυτα.

Θυσιαζεις οτι εχει σε high(burst/movie/night scene mode κλπ) ,το video αλλα και την αυτονομια απο την casio κ..αλλα παιρνεις λιγο καλυτερη εικονα κυριως σε μεγαλυτερα iso..οπου η εχτρα οξυτητα λειτουργει εις βαρος της casio.

Στα συν της canon o φωτεινος φακος..(φ2-4.9)..εναντι της casio (f3.2-5.7)

Αν και ειναι λιγο πιο μπερδεμενο το συγκεκριμενο feauture...

Εν ολιγοις θα σε εξυπηρετει μονο σε μικρες εστιακες αποστασεις το συγκεκριμενο..(οπου θα κερδιζεις ενα stop sto iso..Σε μεγαυτερες η διαφορα μαλλον καλυπτεται αν δε περναει μπροστα η casio...(δλδ στο αλλο ακρο 105mm (η κανον) μαλλον θα εχει το ιδιο διαφραγμα με την casio.

*Απο ...εδω διαλεξε canon s90/casio fh100 και συγκρινε τις εικονες σε διαφορα iso..Μπορεις να επιλεξεις και ποιο κομματι της εικονας θα δεις απο πανω..(ή σερνοντας το μικρο κομματι)

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να έχει καλύτερη εικόνα η S90 ειδίκα σε 400 και μεγαλύτερα ISO. Μιας και είναι και Canon παίρνει προβάδισμα ειδικά αν έχει εγγύηση αντιπροσωπίας στα 250Ευρώ.

Να πώ την αλήθεια, αυτό το x10-x15 ζοομ σε μηχανές του 200ιαευρω δεν το πολυεμπιστεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ευκολο να φτιαξεις φακο που να αποδιδει παντου και παντα ικανοποιητικα.

Εντουτοις μερικες υλοποιησεις κανουν καλη δουλεια...

Ειναι και ο πεξεργαστης που κανει υπερβολικη δουλεια στο διορθωμα. οποτε και με απλα "γυαλακια" ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα το βγαζει(ς).

Στα συν σιγουρα ο φωτεινος φακος και ο μεγαλυτερος αισθητηρας.

Ριξε και μια ματια στην νεα ακυκλοφορητη στην ελλαδα nikon s8100 και στην all time classic panasonic tz7

(πρεπει να εχει και "new" version..δεν το προσεξα στο copy paste)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω αλλαξει και εγω πολλες φωτογραφικες εχω καταληξει σε Canon και η γνωμη μου ειναι χιλιες φορες μια μεταχειρισμενη Canon σειρα G αν δεν μπορεις για καινουρια παρα Casio.

Αν και πιστευω για RAW πρεπει να θυσιασεις την ιδεα Compact και να πας σε κατι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το γενικευεις σε μαρκες..γιατι και στα 2 ποστ αυτο καταλαβαινω..

Αρκετα συγκεκριμενα μοντελα σε οποιαδηποτε σχεδον σε οποιαδηποτε μαρκα ειναι αξια προσοχης.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν έτοιμος να παραγγείλω την S90. Για point&shoot νομίζω είναι η καλύτερη στα 250ε με εγγύηση Ελληνική. Καλά και άγια τα 15x ζουμ αλλά όχι σ'αυτήν τηνκατηγορία τιμής. Σύγκρινα την S90 με την Ρ8000 και από 400 ISO και πάνω το χάος.

Η ΤΖ7 δεν ξέρω τι λέει. Αν είχα τα χρήματα θα έπαιρνα μια Pen με 3-4 φακούς.

Εστάλη από ZTE Blade :)

Link to comment
Share on other sites

εεε ενταξει ..μην υπερβαλεις...10χ zoom εχουν....και απο ενα

σημειο και μετα ειτε 3χ ειτε 5χ ειτε 10χ ολα στηριζονται στον επεξεργαστη.

Ο μεγαλος αισθητηρας εχει ενα προβαδισμα κατα τα αλλα...(ως προς το iso..ασχετα με τους φακους)

Αληθεια fuji σου εδειξα??:p

Καλη μηχανουλα ειναι σιγουρα..και f2 δεν συναντας συχνα πλεον σε compact.

Θα σε βοηθησει αρκετα σε σκοτεινες ληψεις (απο αλλες compact) μιας και συνδιαζει και τα 2..

(υποθετω εννοεις την s8000 και οχι Ρ8000 εεε?)

edit

btw .-> http://cgi.ebay.co.uk/NEW-OLYMPUS-PEN-E-P1-DIGITAL-SLR-CAMERA-EP1-BODY-ONLY-/380301385909

Link to comment
Share on other sites

Nαι την S8000 εννοούσα. Και η ΤΖ7 που μου έδωσες από ebay πολύ καλή είναι. Μάλλον αυτή θα πάρω. Διάβασα και δεξιού στο dpreview, καλά τα πάει all around kai έχει και 25-300 φακό. Αλλά για συγκεντρώσεις, γεννέθλια, κτλ σε κλειστούς χώρους (νύχτα ή μέρα) το θα διάλεγες;

Άφησα το link για την PEN ασχολίαστο.-

Η ΤΖ7 βγαίνειμε μεταφορικά 180 ευρώ. Την χτυπάω ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.