Jump to content



προβλημα με τροφοδοτικο(μαλλον)


pug_f_e

Recommended Posts

Με τα πολύμετρα δεν μπορείς να δεις αν όντως ένα PSU δουλεύει σωστά.

Εγώ μπορώ .. εάν είναι με φορτίο όπως στο βίντεο.

Για αυτό και έφτιαξα 24pin σε 24pin με λήψεις ...

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να έχω τις αμφιβολίες μου. Απλά με μερικά πολύμετρα δεν μπορείς να μετρήσεις το ripple και να δεις αν είναι εντός των ATX specs σε όλα τα rails, αλλά ούτε και transient response κτλ. Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αφού λες ότι μπορείς με custom made 24pin τότε το τι λέω εγώ προφανώς δεν έχει σημασία..

Link to comment
Share on other sites

Όταν το τροφοδοτικό έχει οποιοδήποτε πρόβλημα , η τάση θα έχει διακυμάνσεις ..

Είναι τόσο απλό ως διαγνωστική μέθοδος.

Εαν έχεις πάθος να μετράς το ripple , έχε το.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι αφού μας στόλισες , μας μηδένισες , και τέλος πάντων τώρα νοιώθεις " Ο άνδρας που καθάρισε τον αντίπαλο "

τώρα έχεις και ποιο σοβαρά θέματα να ασχοληθείς ...

Κατέβα από το καλάμι , γιατί το σταριλίκι με μέσο το Ίντερνετ βαράει ..

Εψαχνες μια αίτια να αναμετρηθείς μαζί μου ( γνώσεις και φήμη ) και εκμεταλλεύτικες άριστα το θέμα του παιδιού.

Μπέρδεψες και τα μπούτια σου με τα Review και την διάγνωση βλάβης , και όλα καλά ..

Στο Ιντερνετ, αυτό που είναι θεμιτό , είναι να λες την άποψη σου για το θέμα , και την οχι την γνωμη σου για τους άλλους.

Βέβαια το να δρας εγωιστικά και επιθετικά , είναι μια ωραία αφορμή για να καταλάβουν οι πολλοί ,

τι φρούτο είσαι ..

Link to comment
Share on other sites

Ρε αυστριακε Higlander βγαλε εστω και 20% απο την δουλεια που εχει προσφέρει ο Αρης εδω μεσα... Ενα κολλητηρι και 10 μετρα καλωδιο δεν σε κανουν expert.

Αν εισαι τοσο γνωστης καιμεγαλος μαμαουα κανε μια παντεντα να πλουτισεις :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστά το έθεσες αδελφέ στο κομμάτι " προφορά εδώ μέσα " , δεν είναι υποχρεωμένος να προσφέρει κανένας τίποτα αφιλοκερδώς ..

Και όποιος το κάνει , είναι δικό του θέμα.

Δεν είναι όμως επιχείρημα που δηλώνει γνωστικό επίπεδο , παρά μόνο προθυμία προφοράς στο σύνολο.

Όταν θα γίνω κοινωφελές ίδρυμα θα σκέφτομαι όπως εσύ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβγαλα το τροφοδοτικο απο το λαδι και το μετρησα με το πολυμετρο.

η μια γραμμη ειναι νεκρη,η αλλη εχει ρευματα κανονικα..

συνεχιζει βεβαια στο ιδιο στυλ.

μονο του βραχυκυκλωμενο δεν ακουγεται και μολις συνδεσω κατι στη γραμμη που δουλευει αρχιζει ενα βζζζζ

εμενα αυτο που με καιει..ειναι αν ηταν τυχαιο γεγονος ή το χαλασε το λαδι...:hmm:

αν και εχω δει oil pc που κρατησαν μηνες,οποτε ηταν τυχαιο γεγονος(λογω και μαπα ποιοτητας τροφοδοτικου?)

λεω τωρα να παρω αυτο. ειναι πιστευω το καλυτερο σε αυτο το μεγεθος

PSU :: Be Quiet Power Supply 300W ATX 24 pin SFX Power BN133 Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν με ήξερες ποιο καλά θα καταλάβαινες ότι δεν είμαι τόσο κακός όσο με περιγράφεις :).

Επίσης προσωπικά δε σε γνωρίζω και ούτε διαθέτεις τη φήμη κάποιου διάσημου για τις γνώσεις του (προσοχή δεν το αναφέρω προσβλητικά αυτό), π.χ. Jonnyguru, Wolf κτλ. οπότε και στην περίπτωση που ήμουν τέτοιο άτομο δε θα είχα απολύτως κανένα λόγο να το κάνω αυτό [Quote: Εψαχνες μια αίτια να αναμετρηθείς μαζί μου ( γνώσεις και φήμη )].

Τέλος, επειδή θα μας κυνηγήσουν και με το δίκιο τους τα παιδιά του moderating team, αν θέλεις να επεκτείνουμε την κουβέντα μας ας το κάνουμε μέσω pm. Εγώ θα αποσύρω το παραπάνω ποστ μου, γιατί δε μου αρέσει να κοντράρομαι με κανέναν εδώ μέσα όσο λάθος και αν νομίζω ότι έχει. Το μόνο που επιδιώκω προσωπικά ως Άρης είναι να μοιράζομαι τις όποιες γνώσεις μου με τους υπόλοιπους και να βοηθάω όπου μπορώ.Αυτός είναι άλλωστε και ο σκοπός μιας κοινότητας συζητήσεων.

Προς όλα τα άλλα παιδιά. Το κύριο συμπέρασμα από αυτή την άσκοπη αντιπαράθεση είναι το παρακάτω:

Για να μετρηθεί σωστά ένα PSU θέλει πολύμετρο/α, παλμογράφο και φορτίο. Ειδάλλως δεν μπορεί κανείς με 100% σιγουριά να πει ότι το PSU δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Για να μετρηθεί σωστά ένα PSU θέλει πολύμετρο/α, παλμογράφο και φορτίο. Ειδάλλως δεν μπορεί κανείς με 100% σιγουριά να πει ότι το PSU δουλεύει σωστά.

προφανως..γιατι μου βγαζει μια χαρα μετρησεις,αλλα μολις βαλω κατι πανω βουιζει και αμα βαλω μητρικη κλαταρει τελειως..

παντως αμα καποιος ξερει να μου απαντησει για το λαδι,ας μου πει

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβγαλα το τροφοδοτικο απο το λαδι και το μετρησα με το πολυμετρο.

η μια γραμμη ειναι νεκρη,η αλλη εχει ρευματα κανονικα..

συνεχιζει βεβαια στο ιδιο στυλ.

μονο του βραχυκυκλωμενο δεν ακουγεται και μολις συνδεσω κατι στη γραμμη που δουλευει αρχιζει ενα βζζζζ

εμενα αυτο που με καιει..ειναι αν ηταν τυχαιο γεγονος ή το χαλασε το λαδι...:hmm:

αν και εχω δει oil pc που κρατησαν μηνες,οποτε ηταν τυχαιο γεγονος(λογω και μαπα ποιοτητας τροφοδοτικου?)

λεω τωρα να παρω αυτο. ειναι πιστευω το καλυτερο σε αυτο το μεγεθος

PSU :: Be Quiet Power Supply 300W ATX 24 pin SFX Power BN133 Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

Από ένα PSU του κιλού μην περιμένεις πολλά, ιδιαίτερα όταν δουλεύει εκτός specs (δηλαδή βουτηγμένο σε λάδι). Τα Be Quiet δεν τα έχω δοκιμάσει μιας και δε δέησε ακόμη να στείλει κάποιο δείγμα για review, αλλά τουλάχιστον είναι επώνυμα. Αν πάντως μπορείς και βρεις κανά Seasonic/Enermax/Antec τότε πήγαινε προς τα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

σε μικρο μεγεθος ειναι το μοναδικο επωνυμο που βρηκα.

βασικα βρηκα και αυτο,αλλα δε ξερω καν αν μου κανει και τι καλωδια εχει κλπ.

δε βρισκω specs

ZERO ONE e-shop

kai μετα υπαρχει και αυτη η "περιεργη λυση" που δεν εχει πυκνωτες νομιζω κλπ

και ειναι πραγματικα το πιο μικρο

και 200 watt(αρα υπεραρκετα gia mini itx και ssd)

ZERO ONE e-shop

Link to comment
Share on other sites

τελος υπαρχει και τετοια λυση,που εχει το 24πινο σαν προεκταση,

οποτε στο λαδι θα ειναι μονο το καλωδιο.

και η πλακετα δε χρειαζεται ψυξη

MINI-ITX Car PC Power Supply 160W 8V-28V DC-DC ATX PSU - eBay (item 230493422501 end time Jan-24-11 20:13:12 PST)

αλλα πως θα του δωσω ρευμα δε ξερω....

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβγαλα το τροφοδοτικο απο το λαδι και το μετρησα με το πολυμετρο.

η μια γραμμη ειναι νεκρη,η αλλη εχει ρευματα κανονικα..

συνεχιζει βεβαια στο ιδιο στυλ.

μονο του βραχυκυκλωμενο δεν ακουγεται και μολις συνδεσω κατι στη γραμμη που δουλευει αρχιζει ενα βζζζζ

Ναι ωραία, υπάρχουν υλικά επάνω του, που έχουν διαρροή ..

Συνηθισμένη ως βλάβη και τίποτα το περίεργο.

Αλλά η κύρια πρόταση είναι πάντα η αντικατάσταση .

Τώρα για το ποιο σου ταιριάζει καλύτερα , μόνο εσύ ξέρεις ,

εκτός εαν μα βάλεις φωτογραφίες από το τι έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.