Jump to content



Περιέλιξη πηνίου & κατασκευή πλακέτας


nickstamat

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά :)

Για ένα εργαστήριο στη σχολή πρέπει να φτιάξω ένα πηνίο της τάξης μερικών μΗ.

Το πηνιόσυρμα είναι σαν τρίχα και με το χέρι γίνονται πάρα πολλές ατέλειες.

Επειδή το αποτέλεσμα αυτό δεν με ικανοποιεί, υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που να μπορεί να κάνει πιο σωστά την περιέλιξη για μένα?

Επίσης, το κύκλωμα που κατασκευάζουμε είναι αρκετά σύνθετο για να γίνει σε διάτρητη πλακέτα.

Αν φτιάξω το layout σε κάποιο πρόγραμμα, πού μπορώ να το πάω και να πάρω τυπωμένο PCB?

Με μία βόλτα από το forum του hlektronika.gr, δε βρήκα τίποτα, παρά μόνο για diy κατασκευή (πράγμα που αποκλείεται λόγω έλλειψης χρόνου)...

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Ήταν ο Μανώλης στην Καλλιθέα που έφτιαχνε pcb δεν ξέρω αν είναι ακόμα, έχω να τον δω από το 2006.. τότε δούλευε σε eagle και orcad και gerber γενικότερα... έχω το e-mail του που χρησιμοποιούσε στην δουλειά, αν ισχύει ακόμα τότε στείλ' του ένα μήνυμα... manolis7[at]tellas.gr

Τώρα για το πηνίο, υπάρχουν πλαστικές βάσης περιέλιξης, πάρε μια τέτοια και δεν χρειάζεται να στο φτιάξει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Jaco :)

Θα στείλω ένα μήνυμα και ελπίζω να τον βρω.

Όσον αφορά στο πηνίο που είπα: Ουσιαστικά θέλουμε έναν μετασχηματιστή.

Οπότε θέλει να κάνουμε ένα τύλιγμα 120 σπείρες και ακριβώς δίπλα άλλο ένα με 10 σπείρες.

Και γίνεται χαμός μωρέ, γιατί ο πυρήνας είναι μικρός σε μήκος και θέλει να το τυλίξεις πολύ προσεκτικά για να βγει.

Ε, δεν έχω και τοοοοόση υπομονή, μετά τις 40 σπείρες πόνεσαν τα δάχτυλα μου από το τέντωμα για να κάτσουν δίπλα-δίπλα...

Θα πάω σε ηλεκτρονικάδικο να ρωτήσω για τις βάσεις που είπες και ελπίζω να βοηθήσουν την κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.