Jump to content



Kingston HyperX 3200 me ch-5


darkCount

Recommended Posts

Να κανω μια ερώτηση....έχω τις παραπάνω μνήμες οι οποίες παίζουν 2 2 3 6 ( ή 2 3 2 6 ανάλογα με το μοβο και το πως δείχνει τα timmings) και έχω την εξής απορία....

φτάνω μέχρι 220 με 2.6 ρεύμα...όλα καλά μέχρι εδώ βγάζει και prime και όλα τα καλούδια. Αν δοκιμάσω να δώσω ρεύμα 2.7 όμως βγάζει error. 1 το κρατούμενο.

225 δεν παίζουν με τπτ. Επίσης δοκιμάζω να δώσω ρεύμα για να ανεβούν...πάλι error...πάντα στο prime μιλάμε. Οτιδήποτε πάνω από 2.6 είναι no go! Οτιδήποτε πάνω από 220 είναι no go!

Εννοείται ότι δοκίμασα και με εντελώς gay timmings και ακόμα και από τα 210 βγάζουν error με ρεύμα παραπάνω.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Πάνω από 220 μπορώ να πάω? Οι μνήμες δεν γουστάρουν το ρεύμα η μήπως φταίει το τροφοδοτικό? (HEC 300 αλλά περιμένω το 525 από μέρα σε μέρα)

Τι γίνεται ρε παιδιά...καμιά σκέψη?

ps. Έβαλα τον Mobile χθες πάνω στην Abit και ήθελε L12 mod για να ανοίξει καν το pc με πάνω από 220 fsb....μόλις έγινε το mod έγιναν και οι δοκιμές οι παραπάνω. Βέβαια είχαν γίνει και με τον 2500+ πιο πρίν....τα ίδια ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Δεν γούσταραν το ρεύμα, πάνω από 3 βολτ, όχι στα 2.7....

Περίεργο αυτό darkCount, θα έπρεπε με 2-3-2-6/9 να ανεβαίνουν με αύξηση της τάσης.... στο memtest σε ποιο test σου πετάει το λάθος?? μόνο στο test 5 ή και αλλού?

Link to comment
Share on other sites

ενδέχεται φυσικά να είναι και το mobo ... όσο καλό και να είναι το NF7 (η το AN7 δε διευκρινίζεις) πάντα υπάρχει η πιθανότητα να είναι το mobo που σε κρατάει από μεγάλο FSB ...

επίσης υπάρχει και η πιθανότητα και το mother και η RAM να είναι καλά κομμάτια αλλά απλά να μην συνδυάζονται καλά ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το Ras To Cas είναι 3 όπως διευκρινίζω, αλλα δεν είναι αυτο το πρόβλημα πιστεύω. Το κουφό είναι ότι το memtest 1.11+ δεν βγάζει κανένα error στα 225 με 2.6 ρευμα...μόνο το prime σταματάει. Η μητρική είναι NF7 rev 2.0 και τις μνήμες τις πήρα Χριστούγεννα. Γενικά το memtest 1.11+ δεν μου έχει βγάλει ποτέ πρόβλημα σε ότι λογική ρύθμιση έκανα. Βάση του prime κινούμαι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

όχι 2x256 είναι. Το psu να αρχίσω να ψάχνω? Βέβαια σύντομα θα μάθουμε αν φταίει αυτό μόλις έρθει το καινούργιο...αλλα χλωμό μου φαίνεται να οφείλεται μόνο εκεί. Στον επεξεργαστή έδινα ρεύμα με το κιλό και "άκουγε" σχεδόν γραμμικά.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να τις καψεις μολις τις πηρες ?? εμενα οι δικες μου θελανε 3 μερες για να αρχισουν να δεχονται ταση .. απο 3.0v καο πανω... εσενα μπορει να τα φτηνουν πιο κατω... καψε πολυ και θα στρωσουν

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 2 βδομάδες τις ανεβάζω σταδιακά από 200 που δούλευαν όταν τις πρωτοαγόρασα στα 205 με τον ξεκλείδωτο bartonάκο, μετά 210, μετά 215, και τώρα 220 πάντα σταθερά να βγάζουν prime και πάντα στα 2.6 το ρεύμα.

Η λογική δεν λέει ότι κάπου εδω θα πρέπει να ζητήσουν voltάκια για να ανεβούν? Η μήπως σκοπεύουν να πάνε παραπάνω στα 2.6?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τι BIOS φοράς πάνω στο mobo?

Αν φοράς 18D και πάνω το Multi 9.5 πηγαίνει με ότι FSB θες και CPUinterON.

Αν θες να πας και με άλλα multi πρέπει να βάλεις 22A1 ή D23 Sub Zero (αυτά του tictac)

προσοχή για NF7 ή NF7-S rev2 μιλάμε πάντα

Στα Nforce οι μνήμες όταν είναι άψητες σου βγάζουν error όταν ανεβάσεις. Πριν αρχίσεις το ψηστήρι δοκίμασε το FSB με μικρό multi για να δεις αν τα error είναι από CPU cache ή mem., αν πάλι βγάζουν error άρχισε να ψήνεις (εγώ θα τις δοκίμαζα και με R2C=2 πάντως να δω τι ψάρια πιάνουν)

Aν η μνήμη δεν έχει error αλλά τρως BSOD IRQ not less βάλε την μνήμη από dimm1 σε dimm2

Link to comment
Share on other sites

D23 Sub Zero (αυτά του tictac) έχω πάνω και βάζω το multi χαμηλά ( 8 - 8.5 ) για να δουλεύει η cpu στα default της περίπου 1800 με 1.45 ρεύμα. Αλήθεια πόσο ακριβώς είναι το default για τον mobile? Υπόψη έκανα το L12 mod όπως είπα παραπάνω...

Επίσης με R2C=2 δεν ανοίγει το pc, το δοκίμασα αυτό το ψάρεμα. Και πάλι επίσης τις μνήμες τις έχω στο 2 και 3 σλοτ, κοντά κοντά δηλαδή. Μπλε οθόνες δεν βλέπω αλλα δεν βγάζει prime...κόβεται στο 1 λεπτο περίπου.

’ντε να ειδα 1 φορά κάτι σε μπλέ και RQ not less αλλά δεν 8υμάμαι τι πείραξα τοτε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

εδώ και 2 βδομάδες τις ανεβάζω σταδιακά από 200 που δούλευαν όταν τις πρωτοαγόρασα στα 205 με τον ξεκλείδωτο bartonάκο, μετά 210, μετά 215, και τώρα 220 πάντα σταθερά να βγάζουν prime και πάντα στα 2.6 το ρεύμα.

Η λογική δεν λέει ότι κάπου εδω θα πρέπει να ζητήσουν voltάκια για να ανεβούν? Η μήπως σκοπεύουν να πάνε παραπάνω στα 2.6?:rolleyes:

τις καις ομως η απλα τις δουλευεις ?? πλακωσε τις στα loop me sandra kai 3dmark αλλιωσ δε κανεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια έχει παίξει πολύ prime, toast, sandra, 3d mark αυτόν τον καιρό όσο έψαχνα τον 2600 τον κλειδωμένο, τον 2500 ξεκλείδωτο άρα μπορείς να πεις ότι έχουν δουλευτει αρκετά. Ίσως θέλουν κι άλλο.

’λλα περα απο το burn-in μπορεί να παίζει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

οι μνήμες σου θέλουν κάψιμο. Εγώ θα έδινα 2.9 (όσο πάει) στα 220 και memtestx86 test 5 καμιά 50-100άρα loops για ορεκτικό και μετά άλλες τόσες (και βλέπουμε).

Με αυτό το BIOS και το L12 είσαι καλυμμένος κανένα bug δε σε σταματά.;)

Link to comment
Share on other sites

progress update.....

Ρίξαμε μια 50άρα memtest 5 στα 220 με 2.6 όλα καλα.Μια 50άρα sandra το ίδιο.

στα 225 με 2.6 βγάζει λάθος το τεστ 5 στην 16η φορά.

Βρήκα ότι με 2.8 ρεύμα το περνάμε αυτό.Βγάλαμε μια 50άρα φορές το τεστ 5 και πάμε για sandra burn-in μόνο mem μια 50άρα....αλλά στο 7-8 pass reboot με bod λόγω κάποιου memory managment.

Επίσης το prime συνεχίζει το βιολί του.220 όλα κυριλέ...225 με 2.6 κάνει 1 λεπτό και κολλάει.Με ρεύμα πάνω από 2.6 κολλάει αμέσως.

Τι να κάνω τώρα?Να συνεχίσω να καίω με 220 και 2.8? Αν δώσω ρεύμα στο chipset θα γίνει τπτ?Ουτε εκέι αρέσει το ρεύμα στο prime όμως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.