Jump to content



Καθαρισμα Ψυγειου.


kostas578

Recommended Posts

Εχω ενα ψυγειο απο Audi 100 του 76 μεταχειρισμενο ,οποτε οπως καταλαβαινεται θελει πλυσιμο.Τι χημικα , βιολογικα , πυρηνικα να του ριξω για τα πλυθει - απολυμανθει μεσα εξω? Και για ποση ωρα?

Link to comment
Share on other sites

θα πας σε ενα μαγαζι με ψυκτικα και θα παρεις ενα χημικο καθαρισμου κλιματιστικου

αλλα θα ζητησεις ενα δυνατο για να κανει δουλεια.απλως το ψεκαζεις και το αφηνεις λιγο(κανα λεπτο)και μετα το πλενεις με νερο!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε γαντια ελαστικα, γεμισε το κεζαπ (αν δεν ξερεις τι ειναι αυτο, ρωτα σε Super market) και shake it - shake it. Κανα δυο φορες αυτο και μετα νερο, μπολικο νερο (εδω μπορεις να βγαλεις τα γαντια). Κολλα μια μανικα στην εισοδο και δωσε γκαζι, οταν γεμισει κι αρχισει να πεταει το νερο, κουνα το πανω κατω, γενικως παντου και μετα αδειασε το. Μετα παλι νερο, μεχρι να κουραστεις.

Θεωρητικα, παντα θα υπαρχουν βλακειες κολλημενες στα τοιχωματα του ψυγειου, αλλα αμα κατι δε μπορει να ξεκολλησει με μανικα στο φουλ, δε θα μπορει να ξεκολλησει και με αντλια των 700 λιτρων/ωρα... :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το Σαββατοκυριακο το καθαρισα.Διελυσα ενα φακελακι flux σε νερο, καθαριστικο για το μπανιο ειναι σε μορφη σκονης, ξεβουλωνει σωληνες κλτ συμφωνα με τις οδηγιες.Στην αρχη νομιζα πως αυτο ηταν το κεζαπ!Μεχρι που σημερα εμαθα πως ειναι το διαλυμα υδροχλωρικου οξεως.Μπορει να το ξανακαθαρισω καποια στιγμη.

Το εξωτερικο το επλυμα με Tide και το ετριψα με μια βουρτσα και στη συνεχεια με ενα σφουγγαρι.Εβγαλε παντως πολυ βρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Και μερικες ακομα ερωτησεις...

Που ή πως μπορω να κοψω τους σωληνες?

Επισης το κουτι μου εχει πλατος 18cm αντε και 0.5cm ακομα απο την εσοχη στο πλαινο παραθυρο και το ψυγειο πλατος 14.5cm , ομως οι σωληνες για εισοδο-εξοδο ειναι στο πλαι, δηλαδη σε 3.5cm , το πολυ σε 4cm πρεπει να υπαρξει ενας μερος του σωληνα για να μπει το λαστιχο και μια γωνια 90 μοιρων στο λαστιχο.Οποτε ποσο ειναι το ελαχιστο μηκος των σωληνων που πρεπει να αφησω ωστε να μπουν τα λαστιχα με ασφαλεια?Εγω υπολογιζω 1-1.5 cm.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kostas578

Που ή πως μπορω να κοψω τους σωληνες?

Σιδηροπριονο.

Αρχική απάντηση από kostas578

Επισης το κουτι μου εχει πλατος 18cm αντε και 0.5cm ακομα απο την εσοχη στο πλαινο παραθυρο και το ψυγειο πλατος 14.5cm , ομως οι σωληνες για εισοδο-εξοδο ειναι στο πλαι, δηλαδη σε 3.5cm , το πολυ σε 4cm πρεπει να υπαρξει ενας μερος του σωληνα για να μπει το λαστιχο και μια γωνια 90 μοιρων στο λαστιχο.Οποτε ποσο ειναι το ελαχιστο μηκος των σωληνων που πρεπει να αφησω ωστε να μπουν τα λαστιχα με ασφαλεια?Εγω υπολογιζω 1-1.5 cm.

Για ανεβασε καμια φωτογραφια γιατι δεν πολυκαταλαβα τι εννοεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk

Ρε Μάριε δε ξέρεις το κεζάπ? με αυτό καθαρίζουν τις τουαλέτες και έχει μια νεκροκεφαλή απο έξω.

Μιλάς και εσύ που πρώτα το πλάκωσες στην κέτσαπ το ψυγείο ???:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Το χ θα ειναι οσο χρειαζεται για να μπει ο σωληνας και να σφιξει.Εαν ο τροπος που θα μπει το ψυγειο αφηνει και λιγο παραπανω περιθωριο δεν υπαρχει προβλημα.

Ποσο ειναι αυτο?Αν το κανω 1cm θα εχω προβλημα?Φυσικα θα μπει και σφηκτιρας.

Link to comment
Share on other sites

Τα 5cm δεν υπαρχουν , σε 4 εκατοστα πρεπει να χωρεσει το χ και να υπαρξει και χωρος να κανει το λαστιχο μια γωνια περιπου 90 μοιρων,για αυτο θελω να κανω το χ ελαχιστο.Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα οι σωληνες απο το ψυγειο ειναι λιγο μεγαλυτεροι απο 1/2"

Link to comment
Share on other sites

Για σιγουριά βαλε τον σφικτηρα πάνω στον σωληνα και δες ποσο περιθωριο έχεις για να το κόψεις Ασε μετα τον σφικτηρα 1cm το πολυ και είσαι οκ

To κεζαπ συνηθως ειναι σε πορτοκαλί πλαστικά μπουκάλια αλλαεχω δει και σε ασπρα Θα το βρεις στα είδη απολύμανσης των super market

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από icy20 [Σήμερα, στις 11:39]

Ρε πετρο αυτο το προιον το εχω ρωτησει σε ολα τα σουπερ μαρκετ και δεν ξερει κανεις τι ειναι.Ελεος μονο θεσσαλονικη υπαρχει?

Παλιά εδώ στο Αθήνα το λέγανε "ακουαφόρτε". Δεν ξέρω βέβαια αν υφίσταται ακόμα αυτή η μάρκα, αλλά ήταν σε πλαστικά πορτοκαλί μπουκαλάκια με τη νεκροκεφαλή απ' έξω (όπως λένε τα παιδιά και για το "κεζάπ")...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Για σιγουριά βαλε τον σφικτηρα πάνω στον σωληνα και δες ποσο περιθωριο έχεις για να το κόψεις Ασε μετα τον σφικτηρα 1cm το πολυ και είσαι οκ

Ok μαλλον αυτο θα κανω.

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.