Jump to content



Πρόγραμμα για benchmarking/θερμοκρασίες


Recommended Posts

Αγόρασα πρόσφατα νέο PC με:

I7-950 (ψήκτρα Prolimatech Megahalems Rev.2)

Gigabyte GA-X58A-UD5

Corsair XMS3 3x2GB DDR3-1600

Palit GTX 470

Western Digital Caviar Black 1TB

Δεν μου έβαλαν ανεμιστήρα στην ψήκτρα και ανησυχώ λίγο για τον επεξεργαστή. Επίσης τελείως υποκειμενικά έχω την εντύπωση ότι το σύστημα δεν είναι και τόσο γρήγορο. Είδα στο sticky με τα tools (προγράμματα μέτρησης επιδόσεων και θερμοκρασίας) αλλά είμαι τελείως άσχετος με το σπορ και θέλω την γνώμη σας. Το PC είναι για studio (μουσικές εφαρμογές) και δεν θα ήθελα να φορτώσω την registry πειραματιζόμενος με διάφορα προγράμματα.

Άρα χρειάζομαι ένα πρόγραμμα που να μετρήσει επιδόσεις και αν δεν μπορεί το ίδιο ένα δεύτερο για θερμοκρασίες. Μήπως πρέπει να βάλω και πρόγραμμα που κάνει stress test την CPU όταν μετράω την θερμοκρασία;

Στον υπολογιστή τρέχει καθαρή εγκατάσταση win7 και πέρα από τα μουσικά προγράμματα δεν έχω περάσει τίποτα άλλο. Δεν μπαίνει στο internet και δεν υπάρχει antivirus. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά!

Καταρχάς μεγειές και καλοδούλευτα!Καλές επιλογές.:T:

Τώρα στην ψύκτρα ένας ανεμιστήρας είναι must και θα έπρεπε να τον έχεις βάλει από την αρχή.Αγόρασε έναν 12άρι.Το αν θες να είναι δυνατός ή αδύναμος αλλά αθόρυβος είναι δικό σου θέμα.Για μένα πάρε έναν από αυτούς

1)Xigmatek XLF-F1256 Blueline LED - 120mm - Case Fans - plaisio.gr

2)CoolerMaster SickleFlow Blue LED Fan - 120mm - Case Fans - plaisio.gr

3)Xigmatek CLF-F1251 Crystal Blue Led Fan - 120mm - Case Fans - plaisio.gr

ανάλογα και με το χρώμα που γουστάρεις για να δένει και με το σύνολο και το κουτάκι σου και θα είσαι κομπλέ από θέμα θερμοκρασιών για την χρήση που το θες.:T:Όπου και overclock να έκανες και πάλι κομπλέ θα ήσουν!:p

Θερμοκρασίες μπορείς να ελέγξεις με το core temp και για να στρεσάρεις το pc σου το LinX για να δεις σταθερότητα.Όσον αφορά τις θερμοκρασίες κοιτάς σε ηρεμία(idle δλδ όταν δεν κάνεις τίποτα στον υπολογιστή) τις θερμοκρασίες με το core temp και μετά τρέχεις το LinX για να δεις τι θερμοκρασίες έχεις σε κατάσταση στρεσαρίσματος(full load)και έτσι βλέπεις min & man temps!

Το πρόγραμμα που κάνει stress cpu το τρέχεις απλά για να δεις τι max temps έχεις και για σταθερότητες όσον αφορά το overclock.

OK?

Link to comment
Share on other sites

venom7 κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ.

Τώρα στην ψύκτρα ένας ανεμιστήρας είναι must και θα έπρεπε να τον έχεις βάλει από την αρχή

Παρά την ένστασή μου ο ειδικός που έστησε το PC επέμενε ότι δεν χρειάζεται. Εν μέρη καταλαβαίνω ότι προσπαθούσε να μου φτιάξει και ένα κατά το δυνατόν αθόρυβο PC επειδή προορίζεται για μουσική. Θα μπορούσα να προσθέσω ανεμιστηράκι χωρίς να βγάλω πρώτα την ψήκτρα από μέσα;

Πέρα από το stress test κάποιο πρόγραμμα να δούμε και τις επιδόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ένας ανεμηστήρας χρειάζεται!Μπορείς να βάλεις ανεμηστήρα και να έχεις και χαμηλά επίπεδα θορύβου(αθόρυβο).Αλλά εδώ θα ασχολείσαι με μουσική που μιλάμε για πολλά db...ο ανεμηστήρας τον ενόχλησε και είναι θέμα!:getlost:Είπαμε υπάρχουν και αθόρυβοι στην τελική!:)

Για επιδόσεις για όλα μαζί σε ένα pc δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο που να τα κάνει όλα.Αλλά διάφορα και το κάθε ένα στο είδος του.Εσύ σε τι θέλεις να δεις επιδόσεις?

Link to comment
Share on other sites

venom7 κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ.

Παρά την ένστασή μου ο ειδικός που έστησε το PC επέμενε ότι δεν χρειάζεται. Εν μέρη καταλαβαίνω ότι προσπαθούσε να μου φτιάξει και ένα κατά το δυνατόν αθόρυβο PC επειδή προορίζεται για μουσική. Θα μπορούσα να προσθέσω ανεμιστηράκι χωρίς να βγάλω πρώτα την ψήκτρα από μέσα;

Πέρα από το stress test κάποιο πρόγραμμα να δούμε και τις επιδόσεις;

Ξεκινα ενα stress test χωρις ανεμιστηρα στην ψυκτρα και πες μας τι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε. Από αριστερά iddle, κατά την διάρκεια του stress test που φαίνεται από κάτω και δεξιά τρέχοντας το test με μεγαλύτερο problem size. Τα παραπάνω σε δωμάτιο που πρέπει να χει γύρω στους 15-18 C

<a  href=%7Boption%7Dhttp://img19.imageshack.us/img19/8715/apotelesmata.png' alt='apotelesmata.png'>

Link to comment
Share on other sites

Εσύ σε τι θέλεις να δεις επιδόσεις?

Ταχύτητα επεξεργαστή, ανταπόκριση γραφικών σε 3D εφαρμογές (CAD, 3ds Max), ταχύτητα μνήμης και γενικά να δω αν χωρίς oc αυτό το μηχάνημα αποδίδει ανάλογα με pc που έχουν παρόμοιο hardware. Επειδή το προηγούμενο PC μου το είχα για 9 χρόνια δεν μπορώ να συγκρίνω...

Link to comment
Share on other sites

οπωσδήποτε ανεμηστήρα.στην ουσία δεν έβγαλες το linx γιατί το έτρεχες σε μόνο 700 mb μνημης.άμα την επέλεγες όλη απο την αντίστοιχη επιλογή στο linx μάλλον θα σταμάταγε λόγω θερμοκρασίας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ amartolos

Δηλαδή οι θερμοκρασίες που βλέπω είναι φυσιολογικές για i7 950 σε stock? Και το καλοκαίρι που το δωμάτιο θα είναι 15 βαθμούς θερμότερο (δεν κλιματίζεται) δεν θα είναι στο όριο; Αυτά τα 41GFlops που δείχνει το LinX είναι καλά;

@venom7

Στα ανεμιστηράκια που προτείνεις μπορώ να απενεργοποιήσω τα LED? Δεν θέλω κάτι που δυνητικά μπορεί να επάγει "θόρυβο" δίπλα στην επαγγελματική κάρτα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μια εικόνα με το cpu-z σε idle κατάσταση και μία σε load,με την πρώτη σελίδα του cpu-z για να δω με τι τάσεις παίζει.

Ότι είναι υψηλές πάντως οι θερμοκρασίες σου είναι και δεν αξίζει με τέτοιες θερμοκρασίες να τον έχεις και stock!Άμα είναι να έχεις τέτοιες θερμοκρασίες καλύτερα κάνε και ένα overclock βάζοντας και ένα φαν και μη σου πω ότι θα έχεις και ακόμα καλύτερες θερμοκρασίες αφού πιθανότατα θα ρίξεις και την τάση!

Για αυτά τα τεστ που θες ένα πρόγραμμα δεν υπάρχει για όλα.Ένα γενικό και για γραφικά είναι τα 3D Mark06 & 11.Για cpu μπορείς και με αυτά που σου είπα αλλά και με LinX μετρώντας τα GFlops και με το boot timer για το πόσο γρήγορα μπουτάρεις(αλλά εδώ παίζει ρόλο και τα πόσα προγράμματα φορτώνεις στην αρχή αλλά και ο σκληρός για το αν είναι ssd ή όχι) αλλά και το pc mark vantage.

Για γραφηκά όλα τα benchmarks των games και 3d marks.

Και για τις μνήμες υπάρχει το super pi(το οποίο κάνει και για την απόδοση του συστήματός σου γενικά μιας και έχει να κάνει και με την ταχήτυτα του cpu)και είναι πολύ καλό.Αλλά και το mem benchmark του everest,για μνήμες.

Υ.Γ. Α, και το LinX να το τρέχεις πάντα με το "all" ενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ amartolos

Δηλαδή οι θερμοκρασίες που βλέπω είναι φυσιολογικές για i7 950 σε stock? Και το καλοκαίρι που το δωμάτιο θα είναι 15 βαθμούς θερμότερο (δεν κλιματίζεται) δεν θα είναι στο όριο; Αυτά τα 41GFlops που δείχνει το LinX είναι καλά;

Για ψύκτρα χωρίς φαν και stock τάσεις και συχνότητα είναι φυσιολογικές αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και καλές ή έστω ότι καλύτερο.Δεν συνιστάται η μη χρήση του φαν.Βάλε ένα.Το καλοκαίρι θα έχεις 15 βαθμούς πάνω και ίσως να τρως και blue screens λόγω θερμοκρασιών και κατ'επέκταση δημιουργίας αστάθειας.

Όσο για τα GFlops...είσαι με HT on or off?Για άνοιξε μία το task manager στην καρτέλα(tab) performance,για να δούμε.

Λογικά είσαι με on και άρα είναι καλά.

@venom7

Στα ανεμιστηράκια που προτείνεις μπορώ να απενεργοποιήσω τα LED? Δεν θέλω κάτι που δυνητικά μπορεί να επάγει "θόρυβο" δίπλα στην επαγγελματική κάρτα ήχου.

Πάρε άμα θες τότε άλλα χωρίς leds.Δεν ήξερα πως τα θες και απλά σου πρότεινα!Αλλά και πάλι δεν δημιουργούν "θόρυβο"(τουλάχιστον έτσι πιστεύω)!Θες χωρίς leds,σκέτα μαύρα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες. Θα κάνω test και θα ξαναποστάρω. Το HT είναι on. Για ανεμιστηράκια θέλω χωρίς LED ότι χρώμα να'ναι. Ψάχνω και κανένα βιντεάκι με οδηγίες για την τοποθέτηση του ανεμιστήρα στην megahalems

Link to comment
Share on other sites

Από φανς εδώ είσαι...'οποιο και να πάρεις το ίδιο και το αυτό!

1)eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

2)eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Βασικά θα προτιμούσα το πρώτο επειδή έχει και για να ρυθμίζεις τις στροφές αλλά και το μαύρο περιτύλιγμα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.Λοιπόν,σου έδειξα ποιο φαν να πάρεις.Πάρ'το,βάλ'το φουλ στροφές και τρέξε πάλι μία από τα ίδια όπως στο τελευταίο screen shot και θα δεις πτώση στις θερμοκρασίες μπορεί και μέχρι 20βαθμούς!Είναι πολύ ανεβασμένες.Δεν είναι καλό να βαράει τέτοιες θερμοκρασίες. Επίαης για μένα κάνε και ένα overclock,όταν πάρεις το fan.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα Scythe Slip Stream του δεύτερου link και η διαφορά σε full load ξεπέρασε τους 20 βαθμούς. Πήρα και ένα δεύτερο ίδιο και έκανα και μερικές δοκιμές και τα αποτελέσματα είναι εδώ. Πάνω σειρά σε full load, κάτω σειρά σε idle. Από αριστερά πρώτη στήλη 2 ανεμιστήρες full στροφές σε push pull. Δεύτερη στήλη 1 ανεμιστήρας σε full στροφές. Τρίτη στήλη 1 ανεμιστήρας με το τετράπινο στο cpu fan της μητρικής (λιγότερες στροφές και χαμηλότερος θόρυβος).

olat.png

Φαίνεται ότι πέραν του ενός ανεμιστήρα το κέρδος είναι αμελητέο. Ούτε οι full στροφές δεν χρειάζονται. Ίσως το καλοκαίρι που το δωμάτιο θα είναι 15 βαθμούς θερμότερο.

Τι λέτε για τις θερμοκρασίες σε idle? Είναι φυσιολογικές; Εκεί με ανεμιστήρα ή χωρίς δεν υπάρχει και τόσο μεγάλη διαφορά όσο σε load. Επίσης είναι σωστό που οι 2 πυρήνες είναι πάντα θερμότεροι των άλλων 2;

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά τώρα οι θερμοκρασίες σου.Φυσιολογικές και σε idle και σε load.άμα έχεις θέμα με τον θόρυβο άσε τον ένα μόνο στο τετράπινο της μητρικής.Όσο για την διαφορά των πυρήνων πάντα έτσι είναι σε όλους για διάφορους λόγους.Μην σε ανησυχεί αυτό

Link to comment
Share on other sites

Τούμπανο είσαι τώρα!:T:Τον έχεις τον έναν πάνω και σε λειτουργλια αθόρυβου και με διαφορά κοντά στους 20βαθμούς σε σχέση με πριν και είσαι πένα!

Είδες τις διαφορές!!!Στα έλεγα,δε στα'λεγα?Και είναι και αθόρυβος πάνω στη μητρική.Να τον ακούς τον venom7 man!;)

Και idle μια χαρά και με το παραπάνω είσαι αλλά και load.Είναι εντελώς φυσιολογικό οι πυρήνες μεταξύ τους να έχουν διαφορετικές θερμοκρασίες.

Μεγειές και καλοδούλευτος.:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.