Jump to content



Η Hydor L20 μου Α Ν Α Π Ν Ε Ε Ι !!!!!!!


greekfragma

Recommended Posts

Χαιρετω παιδες!

Σημερα μετα απο 1μηνα χρησης της υδροψυξης παρατηρησα οτι ειναι καιρος για εξαερωση!Ο λογος ειναι οτι απο καπου εμπαινε αερας γιατι τις τελευταιες 10μερες παρατηρουσα να αυξανεται ολοενα και με γρηγοροτερο ρυθμο η εμφανιση θορυβων απο φυσαλιδες αερα που περνουσαν απο την αντλια μου.Ανοιξα που λετε το πισακι μου και εστησα αυτι να ακουσω την αντλια που μου φανηκε καπως πιο θορυβωδης.που λετε ακουγα εναν οξυ θορυβο οπως ακριβως κανει μια μεγαλη σχετικα φυσαλιδα και τεμαχιζεται σε μικροτερες καθως περναει απο την προπελιτσα.

Φυσαλιδα ομως δεν περναγε καμια την δεδομενη στιγμη και μου κινησε τις υποψιες.Σκεφτηκα οτι ισως και να ειναι αερας που μπαινει στο κυκλωμα γιατι δεν εξηγειται το γεγονος να βλεπω την εισοδο της αντλιας χωρις φυσαλιδες να περνανε.......και την εξοδο με κινηση απο φυσαλιδες διαμετρου περιπου 0.5χιλιοστων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ετσι σκεφτηκα να τσεκαρω την συνδεσμολογια αντλιας σωληνων μηπως κατι εφυγε απο τη θεση του με την χρηση και θελει φτιαξιμο....τιποτα!!!!!!!!!ολα ηταν στην εντελεια απο στεγανοτητα......και κει που καθομουνα κανα μισαωρο απο πανω και προσπαθουσα να καταλαβω τι συμβαινει παρατηρω οτι η κατω μερια της αντλιας δεν ειναι τελειως στεγνη!!!!!!δεν υπηρχε διαρροη του μεγεθους σταγονας αλλα μια πολυ μικροτερη διαρροη η οποια δεν εγινε αντιληπτη καθως οσο νερο εχανε η αντλια πιθανοτατα να στεγνωνε απο τους 28βαθμους θερμοκρασιας που επικρατουν μεσα στο κουτι........ΤΕΣΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΩ!!!!!!

Η αντλια μου μπαζει αερα απο την εισοδο του νερου και συγκεκριμενα απο το μαυρο πλαστικο κομματι που σχηματιζει εναν κυκλο με μια εγκοπη......το σημειο δηλαδη οπου εαν τραβηξεις την εισοδο αποκαλυπτεται η προπελιτσα και το εσωτερικο της αντλιας............

Για πειτε ρε παιδια τι να κανω?:unsure:

Αυτην την στιγμη εχω το πισι ανοικτο και το κυκλωμα επισης ανοικτο μεσα στην λεκανη αλλα παρολαταυτα ειμαι αρκετα κυριλε ωστε να εχω στο ρευμα τον υπολογιστη και να κανω την δουλεια μου.....για βοηθηστε με πως μπορω να το λυσω αυτο το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλληξεις σε αυτο το σημειο παει να πει οτι την ζορισες παρα πολυ.Θα βαλεις σιλικονη υδραυλικη γυρω απο το μπλε δαχτυλιδι που σφιγγει αυτο το μαυρο καπακι με την εγκοπη και θα το στριψεις καλα .Μολις στεγνωσει η αντλια δεν θα χανει απο πουθενα.Εαν αργοτερα θες να την ανοιξεις τοτε πολυ απλα ζεστανε την σιλικονη και εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.