Jump to content



Επέκταση μνήμης σε Χ58 με...πολλές απορίες!


PREDATOR 15

Recommended Posts

Έχω το σύστημα της υπογραφής μου και με την ευκαιρία της αναβάθμισης μνήμης που σκέφτομαι να κάνω νομίζω ότι ήρθε η ώρα να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα στο μυαλό μου και να αποκτήσω και λίγες γνώσεις παραπάνω.

Στο ψητό λοιπόν:

1) Οι μνήμες που έχω είναι οι Corsair Dominator CMD4GX3M2A1600C8 σε 3 x 2 GB και προσπαθώ να καταλάβω ποιές μνήμες είναι συμβατές για να συμπληρώσω ακόμα 3 x 2 GB στα υπολοιπόμενα slots.

2) Σκέφτομαι γι' αυτές Corsair Dominator 6GB DDR3 Non ECC CL8 1600MHz (TR3X6G1600C8D) που τις βρίσκω Ελλάδα όπως βλέπετε ή αυτές Corsair Dominator 6GB (3 x 2GB) (CMP6GX3M3A1600C8) που είναι οι θεωρητικοί αντικαταστάτες των προηγούμενων και τις βρίσκω στο Amazon. Δεν ξέρω αν είναι συμβατές με τις δικές μου, και δεν μπορώ να καταλάβω τις διαφορές μεταξύ τους ώστε να πάρω τις καλύτερες.

3) Επειδή αν προχωρήσω στην αναβάθμιση θα έχω χρησιμοποιήσει όλα τα διαθέσιμα slots μήπως να πάω σε 3 x 4GB πουλώντας αυτές που έχω? Θα υπάρχει διαφορά και στην απόδοση με λιγότερα ενεργά dimms μνήμης 3 x 4 αντι για 6 χ 2???

Αυτά τα ''ολίγα'' για την ώρα.

Περιμένω τις γνώμες σας φίλοι μου:)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις οπωσδήποτε να αναβαθμίσεις κάτι :

- πούλα την 5870 με 180-200 ευρω.

- βάλε και τα 130 που θες να διαθέσεις για τις μνήμες

- και παρε μια καινούρια κάρτα γραφικών

Το σύστημα σου είναι παραπάνω από καλό πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις οπωσδήποτε να αναβαθμίσεις κάτι :

- πούλα την 5870 με 180-200 ευρω.

- βάλε και τα 130 που θες να διαθέσεις για τις μνήμες

- και παρε μια καινούρια κάρτα γραφικών

Το σύστημα σου είναι παραπάνω από καλό πάντως...

Θα έλεγα σαν 1ο το -πάρε ένα καλό monitor (27άρι κατά προτίμηση) αφού σε αυτό βγάζουμε νυχθημερόν τα μάτια μας...αν όμως επιμένει ο χρήστης για να πάρει μνήμες τότε είναι προτιμότερο ν' αγοράσει 3*4 παρά 6*2.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε να συζητάς να βάλεις παραπάνω μνήμη. Δε θα σου προσφέρει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα.

Κράτα λεφτά και επόμενες αναβαθμίσεις. Σου το λέω γιατί και εγώ καμμένος είμαι και πετάω τζάμπα λεφτά (5970 και την έβαλα να τρέξει μερικά benchmark για πλάκα).

Πάντως για μνήμες αν κάνεις overclocking να καταλαμβάνουν τα ελάχιστα το δυνατόν slots (2 Χ 4 GB και όχι 4 Χ 2 GB). Η γνώμη μου είναι τα ελάχιστα χρήματα για μνήμες ειδικά στο εξής με τους sandy bridge που ανεβάζεις μόνο πολλαπλασιαστή.

Προσφέρουν ελάχιστα οι πολύ ακροβότερες.

Αν σε ενδιαφέρουν παιχνίδια επίσης μη διανοηθείς να αναβαθμίσεις το σύστημά σου για τα επόμενα 5 χρόνια και επένδυσε σε κάρτα γραφικών αποκλειστικά. Αλλά και με την 5870 τα σπας.

Link to comment
Share on other sites

Τόσα λεφτά για να κάνεις τα 6-12 ; .... πάρε sandybridge, δε ξέρω τι να προτείνω:p

Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το σύστημα που έχω φτιάξει και αν παω σε ολική αναβάθμιση προτιμώ να περιμένω το Χ68 ή όπως αλλιώς θα λέγεται, επίσης δεν έχω πειστεί σε καμία περίπτωση ότι το sandy bridge είναι ανώτερο του 1366.

Link to comment
Share on other sites

Τόσα λεφτά για να κάνεις τα 6-12 ; .... πάρε sandybridge, δε ξέρω τι να προτείνω:p
Θα έλεγα σαν 1ο το -πάρε ένα καλό monitor (27άρι κατά προτίμηση) αφού σε αυτό βγάζουμε νυχθημερόν τα μάτια μας...αν όμως επιμένει ο χρήστης για να πάρει μνήμες τότε είναι προτιμότερο ν' αγοράσει 3*4 παρά 6*2.

Πράγματι πρόκειται να πάω σε 27άρι monitor γα το οποίο και ψάχνω ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλοι μου.

Πράγματι ψάχνω για 2η 5870 για crossfire και θέλω να αναβαθμίσω σε 27άρι monitor!

Με τις μνήμες τι κάνω?

Κρατάω το ότι σε OC καλό είναι να είσαι σε 3 x 4 GB παρά σε 6 x 2 GB και το ότι ενδεχομένως να μην δω μεγάλες διαφορές μετά την αναβάθμιση ίσως.

Στις ερωτήσεις μου θα ήθελα τις γνώσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

H παραπανω μνημη σιγουρα κανει καλο ...

μιας και βλεπω οτι εχεις ηδη μια 23" ... την 27" τι να την κανεις ?

αν πας σε 2Χ5870 παρε μια 32" καλυτερα και βγαλε τα γουστα σου εκει (παιχνιδια) ;)

Παντως νομιζω οτι εισαι κομπλε ... !

Link to comment
Share on other sites

H παραπανω μνημη σιγουρα κανει καλο ...

μιας και βλεπω οτι εχεις ηδη μια 23" ... την 27" τι να την κανεις ?

αν πας σε 2Χ5870 παρε μια 32" καλυτερα και βγαλε τα γουστα σου εκει (παιχνιδια) ;)

Παντως νομιζω οτι εισαι κομπλε ... !

βασικά την 32αρα τι να την κάνει με το PIXEL PIZZA....αυτα ειναι για κονσολακιδες!

Όταν λέμε 27αρα δεν λέμε για τις ίντσες αλλά και για το resolution. Μιλάμε για 2560χ1440 ανάλυση!

Φιλε μου για επιπλεον μνημη μην πας γιατι οπως ειπες σε λιγο θα τα πεταξουμε στα σκουπιδια ολα για να παμε για χ68...

Αποψη μου μην πεταξεις τσαμπα φραγκο σε κατι που δεν θα σου δωσει τιποτα και που σε λιγο καιρο θα παει στις αγγελίες στο 1/3 της αρχικης του τιμης...

Link to comment
Share on other sites

βασικά την 32αρα τι να την κάνει με το PIXEL PIZZA....αυτα ειναι για κονσολακιδες!

Όταν λέμε 27αρα δεν λέμε για τις ίντσες αλλά και για το resolution. Μιλάμε για 2560χ1440 ανάλυση!

Φιλε μου για επιπλεον μνημη μην πας γιατι οπως ειπες σε λιγο θα τα πεταξουμε στα σκουπιδια ολα για να παμε για χ68...

Αποψη μου μην πεταξεις τσαμπα φραγκο σε κατι που δεν θα σου δωσει τιποτα και που σε λιγο καιρο θα παει στις αγγελίες στο 1/3 της αρχικης του τιμης...

Μάλλον έχω πεισθεί να μην προσθέσω ακόμα μνήμη....

Από την εμπειρία σου με τις 5870, τι θα έλεγες για μια ακόμη ίδια 5870 για Crossfire?

Θα δώ διαφορά ή μόνο προβλήματα θα μου δημιουργήσει ή 2η κάρτα???

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχω πεισθεί να μην προσθέσω ακόμα μνήμη....

Από την εμπειρία σου με τις 5870, τι θα έλεγες για μια ακόμη ίδια 5870 για Crossfire?

Θα δώ διαφορά ή μόνο προβλήματα θα μου δημιουργήσει ή 2η κάρτα???

Σύμφωνα με τα reviews είσαι πολύ ψηλά με 2 Χ 5870 και θα δεις αισθητή διαφορά, αλλά τη χρειάζεσαι πραγματικά;

Τελικά διαπιστώνω ότι για τους enthousiast η επένδυση σε καλή κάρτα γραφικών "τσούζει" αρκετά, γιατί αυτό που χρυσοπλήρωσες μετά από ένα χρόνο είναι το παλιό μοντέλο. Ψυχολογικά πάντα γιατί στην ουσία μια κάρτα σαν την 5870 σε κρατάει ανετότατα π ο λ ύ καιρό αν δεν έχεις το μικρόβιο για αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλύτερα να έχεις μία κάρτα τελευταίας γενιάς π.χ.69χ0 ή 570\580 παρά σε cf προιγούμενης σειράς.Εκτός αν έχει ef ή sr!

Οπότε καλύτερα πήγαινε σε 6950 και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.