Jump to content



Προγραμματισμός σε C για Μac OSX


Recommended Posts

Nope, δεν είναι τόσο απλό...

Με το LGPL μπορείς να γράψεις εφαρμογές και να τις πουλήσεις, χωρίς να είσαι αναγκασμένος να δώσεις το source code σου, αρκεί να μην πειράξεις το source code της βιβλιοθήκης και να μην κάνεις static build... Δηλαδή οποιαδήποτε αλλαγή κάνεις στο lib/sdk του qt, τότε με το LGPL είσαι αναγκασμένος να δώσεις τις αλλαγές αυτές και αν κάνεις static build και όχι dynamic, τότε αν σου ζητηθεί πρέπει να δώσεις και το source code το δικό σου...

Οπότε αν δεν κάνεις αλλαγές στο sdk (που δεν θα κάνεις) και δεν κάνεις static build, τότε μπορείς να πουλάς κανονικά την εφαρμογή σου και να έχεις τον κώδικά σου κλειστό...

Στο GPL είσαι αναγκασμένος να δώσεις το source code σου αν σου ζητηθεί, όχι στο LPGL...

Αν θες να κάνεις και αλλαγές στο source code της Qt (του api/lib/sdk δηλαδή) και θες να κάνεις και static build (δηλαδή χωρίς να διανέμεις libs,dlls,manifests κτλ) και θες και τον κώδικα κλειστό, τότε πληρώνεις το κουστουμάκι κανά πεντοχιλιαρο ανά πλατφόρμα...

Υπόψη ότι με την qt δεν έχει σημασία που κάνεις το development... είτε το κάνεις σε win, macos ή linux, θα παίξει ο ίδιος κώδικας παντού, αρκεί να τον κάνεις build στην πλατφόρμα αυτή... δηλαδή είναι cross-platform... το ίδιο ισχύει (με περιορισμούς) και για arm δηλαδή Maemo, Meego, S60, CE κτλ... ο ίδιος κώδικας τρέχει σε όλα (win,macos,linux,maemo,meego,ce,s60)...

Τέλος, η Qt4 απλά τα σπάει...

Υπόψη είναι λίγο δυσνόητη στην αρχή, θέλει αρκετό διάβασμα και πρέπει να μπεις στην λογική της, αλλά είναι πολύ δυνατή... επίσης έχει πολύ καλό documentation και έχει integrations για eclipse και vs20xx, όπως επίσης και δικό της ide...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι cross platform το γνωρίζω γιατί την είχα ακούσει σε κάτι φορα που έψαχνα για το N900 που έχω. Έχεις να προτείνεις κάποιον οδηγό η να ακολουθήσω κάποιον από την QT?

Link to comment
Share on other sites

Με το documentation έχω δουλέψει... τώρα για βιβλία και τέτοια δεν ξέρω, πάντως τα tutorials κλπ του internet πέρα του official δεν τα διαβάζω, γιατί ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του και αν βασιστείς σε αυτά θα μαθαίνεις την άποψη του άλλου και όχι το πως πραγματικά δουλεύει... πάντως αν θυμάμαι καλά στο site της qt προτείνει κάποια βιβλία, δες αν μπορείς να τα βρεις... επίσης κοίτα τα παραδείγματα και τα samples που έχει η qt και στο site της, αλλά και όταν την κάνεις εγκατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Με το documentation έχω δουλέψει... τώρα για βιβλία και τέτοια δεν ξέρω, πάντως τα tutorials κλπ του internet πέρα του official δεν τα διαβάζω, γιατί ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του και αν βασιστείς σε αυτά θα μαθαίνεις την άποψη του άλλου και όχι το πως πραγματικά δουλεύει... πάντως αν θυμάμαι καλά στο site της qt προτείνει κάποια βιβλία, δες αν μπορείς να τα βρεις... επίσης κοίτα τα παραδείγματα και τα samples που έχει η qt και στο site της, αλλά και όταν την κάνεις εγκατάσταση...

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου μόλις κατέβηκε, άμα έχω κάποια άλλη απορία ξέρω ποιον να ρωτήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Jaco, το Qt έχει δικο του C compiler μεσα? Γιατι ο gcc δεν είναι preinstalled στο OSX, και δεν υπαρχει και σαν πακετο για να το βαλεις. Πρεπει να κανεις install το Xcode της apple, το οποίο είναι λιγο τεραστιο και προσωπικα δεν γουσταρω να το βαλω (εχω 64αρη ssd με dual boot osx και ubuntu)

Μου φαίνεται οτι για αλλη μια φορα μου ανοιξες τα ματια :T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει δικό του compiler, αλλά χρησιμοποιεί compilers ανά πλατφόρμα, πχ vs20xx, mingw, gcc, gcc-xcode κλπ... για το mac δες (που θα το έχεις δει ήδη) εδώ...

Η qt είναι πλατφόρμα που αξίζει να ασχοληθεί κανείς και έχει πολύ κόσμο που ασχολείται και την αναπτύσσει... τα επόμενα χρόνια θα είναι (μάλλον) το νέο must, οπότε καλό είναι όποιος ασχολείται με προγραμματισμό σε desktop να την μάθει από τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Jaco, το Qt έχει δικο του C compiler μεσα? Γιατι ο gcc δεν είναι preinstalled στο OSX, και δεν υπαρχει και σαν πακετο για να το βαλεις. Πρεπει να κανεις install το Xcode της apple, το οποίο είναι λιγο τεραστιο και προσωπικα δεν γουσταρω να το βαλω (εχω 64αρη ssd με dual boot osx και ubuntu)

Μου φαίνεται οτι για αλλη μια φορα μου ανοιξες τα ματια :T:

Ναι εχει αυτο που λεει ο jaco , επειδη βλεπω οτι ασχολησε και εσυ με προγραμματισμο σε C με Mac OSX κάλο είναι αν δεν σε πειράζει να κρατήσουμε επαφή γιατί έχω κάνα δυο απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει compiler στην έκδοση για mac...?

Ξέρω ότι έχει μόνο στην έκδοση του pc και μόνο το mingw, στα υπόλοιπα πρέπει να έχεις εγκατεστημένο...

Εγώ πριν κάνα 3ορο που το εγκατέστησα είχε (εκτός και άμα έχω καταλάβει λάθος, πράγμα διόλου απίθανο:p)

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο creator, αν σου έκανε build τότε μάλλον έχεις ήδη εγκατεστημένο τον gcc και το xcode... από την εικόνα δεν φαίνεται να έχει γίνει build πάντως...

Τέλος πάντων, για τα περί mac δεν έχω εμπειρία, τα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο creator, αν σου έκανε build τότε μάλλον έχεις ήδη εγκατεστημένο τον gcc και το xcode... από την εικόνα δεν φαίνεται να έχει γίνει build πάντως...

Τέλος πάντων, για τα περί mac δεν έχω εμπειρία, τα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι...

Ναι κανει και build γιατι εχω το xcode. GCC απο την αλλη δεν νομιζω να εχω :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανει και build γιατι εχω το xcode. GCC απο την αλλη δεν νομιζω να εχω :nothing:

Αμα έχεις βάλει το xcode έχεις και gcc. Αν θες να σιγουρευτεις ανοιξε terminal και γραψε gcc --version.

Αν σου βγαλει κατι πχ gcc version 4.4 σημαινει οτι εχεις κανονικα :T:

Θα το βαλω και εγω στο λιβανι (που αποφευγει ο Jaco) μου και θα σας πω τι γινεται.

Περικλή για ότι θες, εδω είαμαστε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.