Jump to content



Asus Crosshair III πρόβλημα (μάλλον BIOS)


qbiefox

Recommended Posts

Έχω την Crosshair III και τις τελευταίες 3-4 μέρες μου κάνει κάτι κουλά με τους ανεμηστήρες που έχω συνδεδεμένους πάνω της. Έχω τους εξής ανεμηστήρες :

4 ultra kaze 2000 σε cpu, chassis 2, chassis 3 και power header

1 sharkoon 14άρη 1500 στο opt 2 header.

Οι ultra kaze που είναι πάνω στο cpu, chassis 2 και chassis 3 είναι ρυθμισμένοι σε silent mode από το bios και παίζουν στις ~1100 στροφές

Ο ultra kaze στο power header είναι ρυθμισμένος με duty cycle στο 40% και πάιζει και αυτός ~1100 στροφές

O sharkoon στο opt 2 header είναι ρυθμισμένος με duty cycle στο 50% και πάιζει ~1000 στροφές

Έχουμε και λέμε λοιπόν. Εκεί που κάθομαι και απλά σερφάρω, οι ultra kaze στα cpu, chassis 2 και 3 φουλάρουν. Ο άλλος ultra kaze και ο sharkoon πάιζουν κανονικά. Την 1η φορα που μου το έκανε, μπήκα bios, κοίταξα ότι οι ρυθμίσεις δεν έχουν αλλάξει στα fans, έκανα save, και όλα επανήλθαν. Από εκεί και πέρα, κάποιες φορές σταματάνε μόνοι τους μετά από κανά 5λεπτο και άλλωτε δεν σταματάνε ποτέ οπότε έκανα ένα shutdown και μετά όλα μέλι γάλα.

Φαντάστηκα λοιπόν ότι θα θέλει κανένα clear cmos. Λέω με την ευκαιρία να κάνω και ένα update στο bios (έχω το προτελευταίο). Πάω λοιπόν σήμερα να μπω στο bios να κρατήσω τις ρυθμίσεις μου πριν κάνω clear cmos. Πατάω DEL στην αρχή και μου πετάει το εξής μήνυμα στο post screen :

Crashfree error detected on bios 1

Crashfree error detected on bios 2

Ρress F1 to resume

Πάτησα F1 και μπήκε κανονικα στο bios. 1 φορα μου το έκανε αυτο...

Λέτε να κάνω κανένα update και να την πάρω στο χέρι? Τι να κάνω τώρα μαμω την asus μου μαμώ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... Εχω καποιες εξελιξεις.

Επειδη με ετρωγε, δοκιμασα να περασω το τελευταιο bios (1904). Χρησιμοποιησα το EZ flash utility (το tool της asus που το ξεκινας μεσα απο το bios). Οταν παω να του περασω το 1904, μου πετάει το εξης μηνυμα οταν κανει check το rom :

Boot block in file is not valid

Τι κουλο ειναι αυτο πάλι? Δοκιμασα να φλασαρω το ηδη υπαρχον bios (1805) και εγινε κανονικότατα. Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα κανει ηδη 3-4 φορες, αλλα δεν ενιωθε. Τελικα το περασα σε usb flash και απο εκει το περασε κανονικα... Πραγματικα δεν καταλαβαινω τι κουλο ειναι αυτο... Τεσπα, τωρα μενει να δω αν θα συνεχισει να μου κανει το θεμα με τους ανεμηστηρες. Μεχρι τωρα παντως, ολα καλα πανε :)

Link to comment
Share on other sites

...δοκιμασα να περασω το τελευταιο bios (1904). Χρησιμοποιησα το EZ flash utility (το tool της asus που το ξεκινας μεσα απο το bios). Οταν παω να του περασω το 1904, μου πετάει το εξης μηνυμα οταν κανει check το rom :

Boot block in file is not valid

....

Το ειχα κανει ηδη 3-4 φορες, αλλα δεν ενιωθε. Τελικα το περασα σε usb flash και απο εκει το περασε κανονικα...

Εδώ με μπέρδεψες!

Update BIOS με το EZ flash utility και ένα USB flash (stick) δεν έκανες και πριν;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ με μπέρδεψες!

Update BIOS με το EZ flash utility και ένα USB flash (stick) δεν έκανες και πριν;

Update BIOS με EZ flash utility και διαβαζα το rom απο τον δισκο μου (διαβαζει και ntfs το ΕΖ flash). Παντα ετσι εκανα update, και δεν ειχα ποτε προβλημα. Αυτη την φορα ομως δεν γινοταν.

Τελικα με EZ flash και διαβασμα απο fat32 στικακι, δουλεψε... Τωρα πως εξηγειται αυτο, ενας θεος ξερει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.