Jump to content



Mπορω να βαλω την 9800προ σε ξεχωριστο τροφοδοτικο???


krisiun82

Recommended Posts

Εχω την εντυπωση οτι το PSU μου ειναι στα ορια του...

Δεν αντεχει το ο/κ της VGA και του πισι μαζι..

Οταν εχω oc το συστημα δεν με αφηνει να ανεβασω την VGA..Μου βγαζει αρτιφακτσ στο ΑΤΙΤοολ σε ολη την οθονη...

Ενω οταν το εχω deafult δεν εχω κανενα προβλημα στο o/c της καρτας μου..

Εχω ενα LEvicom 420 ...

Σκεφτηκα λοιπον να βαλω την 9800 προ σε ενα 2ο τροφοδοτικο..

Ενα 250watt παλιο που εχω...

Τι ρευμα τραβει η 9800προ ???Απο ποια ταση??

Πως γινεται να ανοιγει αυτο το τροφοδοτικο μαζι με το υπολοιπο συστημα??

Link to comment
Share on other sites

Μια " μαμα " 9800 προ εαν δεν κανω λαθος τραβα καπου στα 90 watt.Το δευτερο τροφοδοτικο μπορεις να το βαλεις να ξεκινα μαζι με ενα ρελε .Tip εαν βραχυκλωσεις το πρασινο καλωδιο του atx μαζι με ενα μαυρο θα δεις οτι ενα τροφοδοτικο αναβει.Καλυτερα ιδεα θα μου φαινονταν να βαλεις το λεβικομ να δινει μητρικη επεξεργαστη και καρτα , αφου οπως και να το κανουμε η καρτα τραβα και απο την agp και το δευτερο τροφοδοτικο σετα υπολοιπα μερη του σηστηματος σας.

Link to comment
Share on other sites

Και λιγα πραγματα για τα ρελε. Ενα ρελε ( ειναι περιπου οπως στην κατω φωτο) στα 2 ποδια του ανιχνευει ταση ( στα 1 και 2 στην δικια μας περιπτωση ανιχνευει +12 ) και μετα βραχυκλωνει τα αλλα 2 ποδια ( τα 3,4) .Εαν αυτο το βραχυκυκλωμα γινει μεταξυ του πρασινου καλωδιου απο το ατχ και μια γειωσης τοτε καθε φορα που θα ξεκινα το ενα τροφοδοτικο ( ανιχνευση 12) θα περνει και το αλλο.

post-32-1416070900,6639_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο χαιπρο που εκανε αυτη την δουλεια ξηλωσε απο το 20 πινο καλωδιο το πρασινο καλωδιο και εφτιαξε κατι σαν βυσματακι το οποιο το καρφωνω παλι στο 20 πινο καλωδιο του 2ου τροφοδοτικου και παλι στο πρασινο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι τέτοιο εννοούσα κι εγώ. Έτσι, όταν η motherboard γειώνει το πράσινο του ενός τροφοδοτικού, γειώνεται και το πράσινο του 2ου. Έτσι, ανάβουν και σβήνουν και τα 2 μαζί... :)

Link to comment
Share on other sites

καλα παιδες με ολα αυτα που γραψατε αναθεμα και αν καταλαβε ο μητσος πως γινεται........αντε μητσοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο.να σε δω ρε μαγκα πως θα το φτιαξεις το ρελε.....αμα δουλευει θα μου φτιαξεις και μενα ενα.

χαχχχαχαχαχαχαχαχαχαααααα

Link to comment
Share on other sites

Αδικος κοπος...Δεν εφτεγε το psu για τα αρτιφακτ που ανεφερω στο πρωτο ποστ αλλα η μαμα..

Καηκε η AGP αργα και βασανιστηκα..Μεσα σε 48 ωρες απο τελεια λειτουργια στην απολυτη καταστροφη...

Οποτε δεν μπαινω στον κοπο να φτιαξω αυτο μονος μου και να καψω και τιποτις αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.