Jump to content



Γνωμη για επιλογη καρτας


johnny21a

Recommended Posts

Ειμαι αναμεσα σε ASUS GTX480 (260 ευρω) / 6950 2gb (280 ευρω) / GTX470 MSI Twin Frozr II(200 ευρω)

Οι αναλυσεις ειναι 1920x1200 και προς το παρον το υπολοιπα συστημα ειναι Core 2 Duo στα 3.8 με 4Gb Ram.

Δε με νοιαζουν ενδεχομενα bottlenecks απο το υπολοιπο συστημα καθως θα αναβαθμιστει μεχρι το καλοκαιρι αλλα την καρτα την θελω τωρα

Μερικες σκεψεις...

Επειδη χρησιμοποιω καποια σχεδιαστικα προγραμματα (aytocad, e-on vue κυριως) σκεφτομαι να παω σε nvidia επειδη εχει καλυτερους drivers...

Επισης δε θελω 1gb μνημη στην καρτα, θελω να εχει παραπανω γι'αυτο δεν βαζω μεσα 560 και δεν την θεωρω καλη value for money στις τιμες που εχω βρει τις αλλες Nvidia

Ο βασικος μου προβληματισμος ειναι κατα ποσο ζεσταινεται η GTX480 και αν κανει πια τοοοσο θορυβο οσο λενε ορισμενοι. Επισης αν εχει κανεις το μοντελο της ASUS να μου πει εντυπωσεις για θερμοκρασιες και overclocking...

Δεν την θελω για benching την καρτα οποτε διαφορες του στυλ 2fps στο Unigine ή 50pts στο 3dMark δε με ενδιαφερουν καθολου

Link to comment
Share on other sites

Δεν την τρεχεις σαν 6970 σε αρκετες περιπτωσεις κυριως λογω μνημης αλλα ναι φτανεις στα επιπεδα μια 6970, που ομως δεν ειναι παντα γρηγορορετη απο μια 480... Και παλι δινω ποντους στην 480 λογω drivers και physx/cuda

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψηφίζω gtx 560 ti αν θες Nvidia ή 6950 2gb αν θες amd.Εγώ θα έπαιρνα την 560 προσωπικά γιατί οι drivers της 5850 μου όλο και χειροτερεύουν και θα μπορούσα να χρησιμοπιησω το physx.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα δε θελω 1gb μνημη θελω να εχει πιο πολυ...

Τότε πας 6950 2gb.Η gtx 470 έχει παλιώσει και η gtx 480 δεν είναι gpu αλλά θερμοστάτης.Πάντως αν την παίρνεις την gpu για gaming και δεν έχεις τίποτα τριπλές οθόνες ή τρελή ανάλυση και η gtx 470 είναι παραπάνω από αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν προκειται να βαλω αμεσα 3 οθονες, γι'αυτο θελω να ακουσω γνωμες για την 480 γιατι σε λιγοτερα λεφτα απο την 6950 ειναι αρκετα καλυτερη απλα θελω απο καποιους που την εχουν να πουν εντυπωσεις απο θερμοκρασιες/θορυβο κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Σε παραπέμπω εδώ

Η gtx 480 περνάει την 6950 κατά 1-3 fps σε παιχνίδια με dx11.Αυτό ενώ καταναλώνει 100w λιγότερα σε μεγάλο φορτίο και 120w λιγότερα σε maximum φορτίο.Απλά δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

πάρε την 470 που έχει καλή ψύκτρα τουλάχιστον και δεν θα σου παίρνει το κεφάλι, θα κάνει και μια χαρά overclock. 470 με custom ψύκτρα στα 200 είναι καλή τιμή. Για νορμάλ χρήση θα την προτιμούσα από 480 στοκ ακόμα και αν ήταν στην ίδια τιμή. είχα για κάνα μήνα μια 470 στοκ και έκανε σαν τουρμπίνα! και δεν έχω ευαίσθητα αυτιά...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα βασικα εγω για την 480 ψηνομαι σε αυτη την τιμη ειναι σουπερ απλα θελω να μου πει καποιος που την εχει ποσο χαλια ειναι πραγματικα γιατι ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του σε οτι review εχω βρει

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα το vid (στοκ volt) που έχει (διαφέρει από κάρτα σε κάρτα) μπορεί να είναι ανεκτή έως να είναι σαν τουρμπίνα, σαν ηλεκτρική σκούπα του 80, χωρίς υπερβολές. η 470 είναι σε πολύ καλή τιμή με αυτή την ψύκτρα.

εκτός και αν σκάσεις άλλα 50 και της πάρεις custom ψύκτρα αλλά ξεφεύγεις 100 ευρώ από την 470 και δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Σε παραπέμπω εδώ

Η gtx 480 περνάει την 6950 κατά 1-3 fps σε παιχνίδια με dx11.Αυτό ενώ καταναλώνει 100w λιγότερα σε μεγάλο φορτίο και 120w λιγότερα σε maximum φορτίο.Απλά δεν αξίζει.

Η παραπομπή σου είναι λίγο άστοχη καθώς το COD4 δεν είναι παιχνίδι με DX11.

Αν θέλεις κάρτα περισσότερο για σχεδιαστικά προγράμματα παίρνεις την 480 έκτος να σε καλύπτει και η 470. Αυτό εσύ θα το κρίνεις.

Αν θέλεις κάρτα για gaming παίρνεις 560. Υπάρχει και η παρακάτω έκδοση με 2GB μνήμης Gainward-Gainward GeForce? GTX 560 Ti 2048MB "Phantom".

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι φανατικος gamer πλεον λογω χρονου κυριως, αλλα θα παιξω τα πολυ χτυπητα παιχνιδια που βγαινουν. Και αφου οπως λες για σχεδιαστικα η 480 ειναι καλυτερη και ειναι και καλυτερη για παιχνιδια τοτε μαλλον ειναι η καλυτερη λυση. Και ξαναλεω οτι την βρισκω με 260 ευρω, εκει επιμενω...

Η υπολοιηση αυτη της Asus παντως με voltage tweak πρεπει να ειναι καλη και απο αποψεις θερμοκρασιων

Link to comment
Share on other sites

Στα 260 ευρω την βρισκεις καινουργια την 480?

Αν και δεν εχω προσωπικη εμπειρια, αλλα εχω ακουσει πολλα αρνητικα σχετικα με την θερμικη συμπεριφορα της συγκεκριμενης καρτας, στην συγκεκριμενη τιμη θα την τσιμπουσα γιατι απο πλευρας επιδοσεων η καρτα ειναι τουμπανο και τα 260 ευρω ειναι κατι παραπανω απο ελκυστικη τιμη...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω εχω 6960 ξεκλειδωμεη σε 6970. εχω τον ανεμηστηρα στο 40-50%, δεν την ακουω καν (ισως φταινε οι αλλοι ανεμηστηρες της υδροψηξης που δεν την ακους) και απο θερμοκρασιες τωρα που εχει και δροσια εχει τυχει να φτασουνκαι 29 βαθμοι.. στα παιχνιδια δεν υπαρχει το παραμικρο θεμα. ρεουν σαν ποταμι! :p

edit: η αληθεια ειναι πως οταν την πρωτοπηρα τσιναγε.... δεν δουλευε τοσο καλα. δηλαδη απο την 5850 δεν ειχε διαφορες τρελες. μολις βγηκαν οι drivers οι καινουριοι.... δεν κρατιοτανε! :p

Link to comment
Share on other sites

δεν υπηρχε παιχνιδι που να μην παιζει. απλα ας πουμε μπορει να σκαλωνε καπου για κανα δευτερο η π.χ. στο san andreas αργουσε αν φορτωσει το περιβαλλον εβλεπες τα αμαξια και γυρο γυρο κενο για κανα δευτερολεπτο, δυο. με τους drivers τους καινουριους αυτο σχεδον επεψε να υπαρχει. η αληθεια ειναι πως με τη 4870 δεν υπηρχε καν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.