Jump to content



Νέο pc μετά απο χρόνια


Zul

Recommended Posts

Hey all

Μετά απο χρόνια που έχω αφήσει το άθλημα λέω να πάρω νέο pc και θέλω λίγη βοήθεια

Λοιπον

CPU 2600κ

Mobo msi p67A gd 65

Ram Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24, CMZ8GX3M2A1600C9) - Μνήμες - plaisio.gr

Psu CM silent pro gold 800

VGA Shapphire 6870

Hdd wd caviar black 640 gb 64 cache

Case Haf 932

Όλα θα αγοραστούν απο πλαισιο (αν βέβαια βγάλω άκρη αν θα περάσει rma σε κανένα μήνα μετά το γνωστό προβλημα)Και θα το πάρω τώρα γιατί έμεινα απο pc (απο το κινητό γράφω lol)και δεν θέλω να πάω σε i7 9xx

Το pc είναι πιο πολύ για απλή χρήση και λίγο gaming και φυσικά λίγο oc λογικά θα βάλω νερό

Τιμή είμαι οριακά απλά θέλω καμία συμβουλή και παρατηρήσεις αύριο θα το πάρω οπότε περιμένω απάντηση σας σύντομα :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι..! go for it..!

Το μονο που θα αλλαζα ειναι το Psu και θα εβαζα αυτο με λιγα λευτα παραπανω!

Αντε και λιγο αργοτερα παιρνεις και εναν SSD sata3 και πεταει το εργαλειο.!:T:

Link to comment
Share on other sites

Με το τροφοδοτικο και εγώ κολαω λίγο απλά άντε να βάλω άλλη μια VGA αργότερα και λιγο oc όχι τίποτα extreme και δεδομένου ότι η CM έχει κάνει στροφή στην ποιότητα και εεπειδη όπως είπα στα λεφτά είναι οριακά πιστεύω ότι είναι οκ

Εκτός και αν πάω σε κάτι τέτοιο CoolerMaster Silent Pro M850 RS-850-AMBA-J3 850W Modular PSU - Τροφοδοτικά - plaisio.gr η τέτοιο Corsair CMPSU-750HXEU PSU (750W) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

Τι λες;

Ssd με το που πέσουν λίγο ακόμα οι τιμεσ θα πάρω σίγουρα

Για το προβλημα με την σειρά 6 γνωρίζω αλλά όπως είπα και πριν επειδή έμεινα απο pc πρέπει να πάρω άμεσα και δεν θέλω 9xx οπότε αν σιγουρεψω το rma σε κανένα μήνα που θα λυθεί το προβλημα θα την πάρω

Link to comment
Share on other sites

Εχουν γινει αρκετα review εδω για τα τροφοδοτικα..! μπορεις να τα τσεκαρεις..! Σου προτεινω corsair γιατι ειναι απο τα καλυτερα..! + οτι εχουν 7 χρονια εγγυηση! το 750αρι δεν λυγιζει..! μην μασας..! Σε ενα σαν το δικο μου επαιζαν με cpu στο αζωτο και 2 9800gx2! (καπου το ειχα δει αλλα δεν μπορω να βρω link να το επιβεβαιωσω)

Οποτε πιστευω στα καινιουργια παλι δεν θα εχεις προβλημα!:T:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα αυτό το τροφοδοτικό.

Επίσης αφού θα δώσεις αυτά τα χρήματα(225)για 6870 για μένα καλύτερα δώσε και πάρε την 6950 την 1GB!

Και για μητρική εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα αυτήν.

Αυτά για μένα!

Link to comment
Share on other sites

Η 6950 με 1 gb θα έχει μεγάλη διάφορα λες απο την 6870;όχι τίποτα άλλο απλά επειδή είμαι οριακά θέλω να μην δώσω ούτε ευρω χωρίς λόγο

όσο για την gigabyte σε αυτή είχα καταλήξει και εγώ στην αρχή αλλα δεν πιστεύω ότι προσφέρει κάτι παραπάνω ισα ισα το ανάποδο και δεν αξίζει τα παραπάνω ( έστω και λίγα ) ευρω

Το hx 750 δεν είναι καλύτερο απο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Η 6950 ειναι πιο γρηγορη..! Και απο 560!(νομιζω) Αλλα μετα λες..δεν βαζω αλλα 50 ευρω να παρω την εκδοση με τα 2gb ? The more the better ;)

Οποτε λιγο το ενα λιγο το αλλο στο τελος βγαινεις κατα πολυ εκτος του υπολογισμου!:p

Το Τροφοδοτικο αυτο ρε venom δεν ειναι καν modular! Πολυ καλωδιο..! Επειδη εχω και εγω χταποδι δεν θα το προτεινα.!ειναι μπελας για το που θα κρυψεις τα καλωδια..!:nothing:

Τα HX και τα AX ειναι πιο καινιουργια απο τα TX! :fun:

Οσο για την μητρικη..! Εγω πηρα Asus για εμενα..! UEFI bios κτλπ κτλπ..! Η msi και η Asus εχουν UEFI! Η gigabyte εχει bios! Οχι οτι δεν ειναι καλη..!Απλα πιστευω και θεωρω πως θα εξελιχθει το uefi και θα γινει πολυ καλο..!Αντιθετα με το bios που εχει δωσει οτι ειχε να δωσει.!

Link to comment
Share on other sites

Η 6950 με 1 gb θα έχει μεγάλη διάφορα λες απο την 6870;

Έχει αρκετή διαφορά και τα χρήματα αξίζει να τα δώσεις για τη διαφορά που έχουν.Υπάρχουν αρκετά θέματα εδώ μέσα που μπορείς να δεις τις διαφορές τους.

όσο για την gigabyte σε αυτή είχα καταλήξει και εγώ στην αρχή αλλα δεν πιστεύω ότι προσφέρει κάτι παραπάνω ισα ισα το ανάποδο και δεν αξίζει τα παραπάνω ( έστω και λίγα ) ευρω

Η gigabyte αξίζει γιατί λες ότι θα ασχοληθείς και με overclocking και είναι πολύ εύκολη όπως έχει αποδειχθεί στη χρήση της και μπορεί εύκολα να ανεβάσει έναν sandy bridge αντίθετα με άλλες που θα σε δυσκολέψουν.Οπότε για μένα να πας σε αυτήν και σίγουρα τα αξίζει και αυτή τα παραπάνω φράγκα!

Το hx 750 δεν είναι καλύτερο απο αυτο;

Κοίτα τις διαφορές τους...Για μένα δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα και δε θα το έπαιρνα αν είχα να επιλέξω ανάμεσα σε αυτά τα δύο.Εξάλλου είναι και φτηνότερο αυτό που σου λέω και σου έρχεται μία η άλλη παίρνοντας την 6950 1GB αντί για την 6870!

Επίσης αυτή

Palit GTX 560 (PCI-Express, GDDR5, 1GB) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

Σε σύγκριση με 6950 και 6870 που βρίσκετε;

Να στο πω απλά.Ιεραρχικά καλύτερη και πρώτη πάει η 6950,μετά η 6870 με την 560gtx σχεδόν μαζί και κοντράρονται.

Link to comment
Share on other sites

Psu θα πάρω το 750 ελπίζοντας να φτάνει όσο για την κάρτα θα το σκεφτώ μέχρι αύριο όσο για το mobo msi γιατί απο ότι διαβάζω είναι η μέση λύση ανάμεσα στις 3 σε τίποτα δεν είναι τελεία αλλα και σε τίποτα δεν είναι χαλια

Link to comment
Share on other sites

Αλλα μετα λες..δεν βαζω αλλα 50 ευρω να παρω την εκδοση με τα 2gb ? The more the better ;)

Κοίτα,για μένα η καλύτερη λύση είναι 6950 2gb και unlock σε 6970(τελεία και παύλα).Αλλά το θέμα είναι ότι την θέλει από Πλαίσιο!!!Εγώ θα την έπαιρνα από εδώ(όπως έχω στο πρόγραμμα και σκοπεύω να κάνω) και θα ήμουν τούμπανο.Και θα γλήτωνα τα φρουφρού και αρώματα του Πλαισίου και το χαβιάρη που χρεώνει στην κάρτα.

Το Τροφοδοτικο αυτο ρε venom δεν ειναι καν modular! Πολυ καλωδιο..! Επειδη εχω και εγω χταποδι δεν θα το προτεινα.!ειναι μπελας για το που θα κρυψεις τα καλωδια..!:nothing:

Το ξέρω ότι δεν είναι modular.Το θέμα είναι τι θέλει!Και εγώ είμαι υπέρ των modular γενικά αλλά άμα δεν τον ενοχλεί...!Από κει και πέρα αν είναι για modular μια πολύ καλή λύση είναι και αυτό και με λιγότερα φράγκα από το ΗΧ 750 αλλιώς πήγαινε για το HX 750.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα venom με προλαβες ( γράφω και απο κινητό :p) ty τα εγραψες full αναλυτικά

VGA μάλλον θα πάω για 6950 αλλα mobo μάλλον πάω για msi ποτέ δεν την γουσταρα την gigabyte

Asus( s1155) το πλαισιο δεν έχει οπότε πάω msi Και ας είναι και ζορικη παλιά όλο dfi είχα οπότε έχω συνηθίσει :p

Link to comment
Share on other sites

Α!Επίσης για κουτί θα έπαιρνα αυτό εγώ γιατί μου αρέσει περισσότερο και σε διαστάσεις είναι σχεδόν ίσα και παρόλλο που είναι midi είναι μεγάλο αλλά και λιγότερο το κόστος.Το έχω δουλέψει και είναι πολύ όμορφο,καλό σαν κατασκευή,ευρύχωρο\άνετο και πολύ καλό σε cable management.Οπότε θα γλίτωνα και από δω φράγκα και θα τα έσπρωχνα στην κάρτα γραφικών.Και θα είσαι μία η άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τώρα μπερδευτικα lol όταν λες είναι σχεδόν ίδια

Είναι σίγουρο ότι δεν θα έχω προβλημα με μεγάλες VGA στο μέλλον και με το να βάλω νερό?

Το κουτί γενικά θέλω να μου μείνει για χρόνια για αυτο έψαχνα full

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λέω να πας σε...

1)cpu 2600k

2)μητρική αυτήν που θες MSI P67A-GD65

3)μνήμες αυτές που έχεις βάλει είναι μια χαρά Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600

4)τροφοδοτικό τελικά Corsair CMPSU-750HXEU

5)hdd wd caviar black 640 gb 64 cache

6)κάρτα γραφικών 6970 2gb

και

7)κουτί CoolerMaster 690 II Advanced Black

Με αυτά που είχες ποστάρει στην αρχή το κόστος σου έβγαινε γύρω στα 1230e.

Με αυτά που σου λέω είναι γύρω στα 1240!!!Και είσαι τούμπανο!

Link to comment
Share on other sites

Οκ τώρα μπερδευτικα lol όταν λες είναι σχεδόν ίδια

Είναι σίγουρο ότι δεν θα έχω προβλημα με μεγάλες VGA στο μέλλον και με το να βάλω νερό?

Το κουτί γενικά θέλω να μου μείνει για χρόνια για αυτο έψαχνα full

Όταν είπα σχεδόν ίδια είπα ότι είναι σχεδόν ίδια σε μέγεθος\διαστάσεις.

Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα μιας και έχει χώρο πολύ και αυτό το κουτί και παίρνει και ψυγείο και ότι θες!

Επίσης ούτε με κάρτες θα έχεις πρόβλημα μιας και είναι και αποσπόμενη η δεξιά βάση,σε περίπτωση που πάρεις καμιά διπύρινη ή βγει στο μέλλον καμιά πολύ μεγάλη μονοοπύρινη.Αλλιώς χωράνε όλες χωρίς να κάνεις τπτ.

Θα σου μείνει φίλε μου.

Το ότι είναι στην κατηγορία των midi δεν λέει τπτ γιατί όπως σου προείπα είναι μεγάλο για midi ενώ το 932 είναι μικρό με κανονικό για full tower!

Σου είπα τη λίστα και το τι θα έπαιρνα στη θέση σου.Από εκεί και πέρα η τελική απόφαση είναι δική σου και μόνον.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπώ όπως έχω πει και σε άλλα thread. Μακρυά από ATI εκτός και αν σου αρέσει αντί να παίζεις games να παίζεις με drivers. Ως τώρα ότι έχω πάρει ήταν πολύ καλό σαν hardware και για benchmarks, αλλά στα games για να πάρεις το αποτέλεσμα που θέλεις πρέπει να το ψάξεις πολύ και ξεχωριστά για το κάθε game.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.