Jump to content



DDR3 Ram στους AMD


aris20

Recommended Posts

Έχω τις Corsair Vengeance 9-9-9-24 1600MHz, και τις έχω σε timmings 7-9-8-16-1T (8-8-8-24 δεν παίζουν)

corsair_vengeance.jpg

Η απορία μου είναι η εξής.

Καλύτερα σφιχτά τα timmings? Η να τα ρίξω σε συχνότητα και να πάω την συχνότητα τους στα 2000MHz (clockάρουν πάρα πολύ αυτές...)

Link to comment
Share on other sites

φυσικά, τι προγράμματα χρησιμοποιείς συχνά? Άλλαζε ρυθμίσεις και δες τις διαφορές.

Φυσικά επειδή δε θα δεις καμιά με το μάτι είτε με 1600 είτε με 2000....βάλε το everest memory benchmark :p

Link to comment
Share on other sites

φυσικά, τι προγράμματα χρησιμοποιείς συχνά? Άλλαζε ρυθμίσεις και δες τις διαφορές.

Φυσικά επειδή δε θα δεις καμιά με το μάτι είτε με 1600 είτε με 2000....βάλε το everest memory benchmark :p

Corsair Vengeance DDR3 1600MHz 12GB Kits Review - Overclocking

Το κατεβασα βγάζει τόσο 30984537.png

Πολύ καλή ιδέα πάντως, με αυτό θα το δοκιμάσω... Cmos είσαι θεός :T::T: Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

βαλε μια αν μπορεις 9αρια (9-9-9-24) και δες αν δουλευουν στα 2000μηζ..

(αν δουλευουν ριξε και ενα αντιστοιχο screeny..)

1890MHz Failed... Δοκίμασα να κάνω τα πάντα αλλά δεν τα δέχεται δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο..

Στα 1870 Bootαρε απλά με errors στα Processes και μπλέ οθόνες...

1800ΜΗz Stable από ότι φαίνεται...

Τα MHz στις RAM έχουν μεγαλύτερο impact στην απόδοση σε σχέση με τα timmings. Nα προτιμήσεις μεγαλύτερο frequency.

(Η διαφορές πάντως είναι αμελητέες)

Δεν ανεβαίνει... :(

Θα δοκιμάσω κάτι άλλο τώρα και θα σας πω για τις εξελίξεις..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβαίνει... :(

Θα δοκιμάσω κάτι άλλο τώρα και θα σας πω για τις εξελίξεις..

sssssyu.png

Δεν είναι για Clockάρισμα... Δεν...

Το άφησα έτσι όπως ήμουν απλά μίκρυνα λίγο κάποια άσχετα timmings στο bios που βρήκα και το άφησα έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια δοκιμη και με 7/7/7/21 και τρέξε και κάνα memtest 200-250% να δεις τι παίζει.

MemTest: RAM reliability tester for Windows

7-7-7-21 δεν παίζουν, εκτός αν είναι να ρίξω την συχνότητα από 1600MHz στα 1333MHz, αξίζει να το δοκιμάσω?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.