Jump to content



Δεν κάνει BOOT απο CD-ROM


salonicafan

Recommended Posts

Θέλω να κάνω format τα seven επειδή άρχισαν να κολάν και να κρασάρει η αλεπού (δεν χρησιμοποιώ αντιβάιρους).

Έβαλα στο BIOS να BOOTαρει το pc απτο CD αλλα μου βγάζει μαύρη οθόνη λέγοντας Insert system disc and press enter

Παίζει να κόλλησα κανα ιό που χάλασε και τα 2 μου DVDROM;

Το δισκάκι τόχω ξαναπεράσει αρα δεν τίθετε θέμα να μην είναι καλό.

Το δοκίμασα και στα 2 dvd αλλα τίποτα...

Καμια λύση;

Link to comment
Share on other sites

Το τσέκαρα!

priority 1 2 3 4 cd rom

άν βάλω priority 1 cd rom και 2 σκληρό δίσκο ξεκινάει απτο σκληρό...

Τι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείες;

Να bootαρω τα windows με usb φλασακι;

Δεν τοχω δοκιμάσει ποτέ.

Μηπως είναι ευκαιρία να χτίσουμε κανα καινούριο κουτί;

Σαν να πάλιοσε αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Κατι πρεπει να παιζει με τη συνδεσμολογια σκληρων και dvddrive στη μητρικη. Δοκιμασε να τα αλλαξεις. Για αρχη ασε το ενα dvd πανω και το σκληρο που θα κανεις φορματ και δοκιμασε μ αυτους αλλαζοντας τις θεσεις που συνδεοντε στη μητρικη.

Αν εχεις εξωτερικο dvd τοτε μπουταρε απο κει και δεν θα χρειαστει οτι σου ειπα.

Link to comment
Share on other sites

SATA

Δεν έχω εξωτερικο δβδ

Δεν με κατάλαβες.

Ο σκληρός δίσκος σου (ο εσωτερικός) με τι καλώδιο είναι συνδεδεμένος στην μητρική;

Με καλωδιοταινία (IDE);

images7rd.th.jpg

Ή με SATA cable;

images3rd.th.jpg

Αν είναι ο δίσκος της υπογραφής σου, τότε είναι SATA.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα, το πλαισιο μου το έστησε και δεν τοχω ανοίξει ποτέ.

Μερικές φορές πάντως ακούγετε ένα τικτικ τικτικ

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχε ενας φιλος μου το ιδιο προβλημα χτες.... τσεκαρε το dvd σου αν το εχεις γραψει σωστα! στην περιπτωση του φιλου μου πεταγε το iso μεσα στο dvd οποτε δεν ηταν δυνατον να μπουταρει. Σιγουρεψου οτι το εχεις γραψει σωστα.

Στην αλλη περιπτωση οπως σου ειπα τσεκαρε τις συνδεσεις. Αν ειναι IDE τοτε κατα 99% θα πρεπει να αλλαξεις θεσεις στα καλωδια.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εντελώς τυχαια πήγα σε μία φίλη μου να κάνω φορματ με τα 7 και δεν μπούταραν από το dvd rom!Στα bios είχα βάλει να μπουτάρει από το dvd αλλά τπτ!Δοκίμασα το dvd rom σε ένα άλλο pc και δούλευε κανονικά.Δοκίμασα και άλλο dvd rom στο pc αλλά και πάλι δεν μπούταρε.Δοκίμασα και με άλλο καλώδιο και πάλι τα ίδια.Ενώ στο bios το έβλεπε σαν cd rom στο μπουτάρισμα τπτ.Μου έβγαζε το κλασικό μνμ "please insert...".Το dvd είναι είναι IDE.

Τι στο καλό να φταίει?Λέτε να τα έπαιξε η θύρα IDE της μητρικής?

Link to comment
Share on other sites

Man μόνο του είναι το dvd rom και το jumper είναι στο master και έχω δοκιμάσει και με τις δύο άκρες του καλωδίου άσε που από τη στιγμή που το jumper είναι στο master και όχι στο cs(sable select) δεν έχει σημασία η συνδεσμολογία στο καλώδιο!!!

Για αυτό λέω,τι μπορεί να φταίει!!!???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.