Jump to content



Δεν κάνει BOOT απο CD-ROM


salonicafan

Recommended Posts

Παίδες εντελώς τυχαια πήγα σε μία φίλη μου να κάνω φορματ με τα 7 και δεν μπούταραν από το dvd rom!Στα bios είχα βάλει να μπουτάρει από το dvd αλλά τπτ!Δοκίμασα το dvd rom σε ένα άλλο pc και δούλευε κανονικά.Δοκίμασα και άλλο dvd rom στο pc αλλά και πάλι δεν μπούταρε.Δοκίμασα και με άλλο καλώδιο και πάλι τα ίδια.Ενώ στο bios το έβλεπε σαν cd rom στο μπουτάρισμα τπτ.Μου έβγαζε το κλασικό μνμ "please insert...".Το dvd είναι είναι IDE.

Τι στο καλό να φταίει?Λέτε να τα έπαιξε η θύρα IDE της μητρικής?

Μήπως μαζί με το "please insert......" σου βγάζει και "code 5 error";

Eγώ προσπάθησα να βάλω τα Win 7 σε υπολογιστή 7-ετίας με δίσκο IDE. Δεν boot-αρε με καμμιά δύναμη από το dvd των Win 7 αλλά προχωρούσε κανονικά στο λειτουργικό. (Αφού έβγαζε για λίγο στην οθόνη "code 5 error - please insert....".

Δοκίμασα τον τρόπο που περιγράφεται εδώ και λειτούργησε. Στην ουσία φτιάχνεις ένα άλλο dvd που κάτι του αφαιρείς - προσθέτεις και έτσι το βλέπει και boot-άρει απ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μαζί με το "please insert......" σου βγάζει και "code 5 error";

Eγώ προσπάθησα να βάλω τα Win 7 σε υπολογιστή 7-ετίας με δίσκο IDE. Δεν boot-αρε με καμμιά δύναμη από το dvd των Win 7 αλλά προχωρούσε κανονικά στο λειτουργικό. (Αφού έβγαζε για λίγο στην οθόνη "code 5 error - please insert....".

Δοκίμασα τον τρόπο που περιγράφεται εδώ και λειτούργησε. Στην ουσία φτιάχνεις ένα άλλο dvd που κάτι του αφαιρείς - προσθέτεις και έτσι το βλέπει και boot-άρει απ' αυτό.

Όχι,δε μου έβγαζε κανένα error.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κ εμενα το ιδιο κανει.... δεν εχω περασει το λειτουργικο μεσα και μου λεει αυτο...dsc02602wu.jpg

Uploaded with ImageShack.us

παιδιά νομίζω οτι το βρήκα.... εβαλα το cd της μητρικης μεσα πατησα system recovery μετα πατησα reboot και εφτιαξε... τωρα δεν μου βγαζει τπτ παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.