Jump to content



Αγορα ΤV, την βοηθεια σας παρακαλω!


Black_Maba

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα.

Ηρθε η ωρα να παρω μια τηλεοραση για το σαλονι.

Το budget ειναι αυστηρως τα 1000 ευρω μιας και θα χρειαστουν χρηματα και για το στησιμο ενος htpc.

Η αποσταση θεασης ειναι λιγοτερο απο 4 μετρα και η tv προοριζεται κυριως για το htpc και προβολη ταινιων απο εξωτερικα μεσα.

Ειμαι μεταξυ 42-46-50 ιντσες (με την 42αρα να τεινω να μην την θελω).

Καταρχην προς τα που να στραφω? Plasma, led η απλη lcd?

Tεχνολογια 3d σε αυτες τις ιντσες και σε αυτο το budget δεν νομιζω να υπαρχει οποτε δεν ειναι απαραιτητο σαν προσον.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

λιγότερο από 4 μέτρα δηλαδή πόσο?

εγώ είμαι στα 2 μέτρα σε 42άρα και στην αρχή φάνταζε τέρας....μετά από λίγους μήνες ίσως να ήταν καλύτερα μια 46άρα ή 50άρα.......το budget ομως τόσο ήτανε.

για τη χρήση που θες plasma.

είτε panasonic g20 είτε samsung την νέα σειρά πάλι σε plasma.μη κοιτάξεις με τιποτα τις LCD ή backlit LED.......καμιά σχέση η εικόνα με τις plasma.

τα 1000που δίνεις δε φτάνουν για κάτι καλό σε πάνω από 42ίντσες οποτε μονόδρομος το παρακάτω

Panasonic TX-P42G20E 42" | Skroutz.gr

στις παρουσιάσεις στο φορουμ εχω ποσταρει αναλυτικα για τη συγκεκριμένη.

http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/parousiasi-plasma-panasonic-tx-p42g20e-85782.html

Link to comment
Share on other sites

Απο τη πλατη του καναπε μεχρι τον τοιχο που θα στηριχτει η tv ειναι 3,6m ακριβως.

Δεν θελω 42 ιντσες ρε γμτ μου... Μελλοντικα, θα μπει και σε αλλο σαλονι, μεγαλυτερο (4,5m)...

Η Samsung-PS50C530 τι λεει γενικα?

Αν πουμε οτι ανεβαζουμε λιγο το budget, για ποια σωστη 46αρα ή ακομα καλυτερα 50αρα παμε?

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα κ απο μενα!!!το καλυτερο κατα την γνωμη μου μιας κ εισαι απο περιστερι πεταξου μια βολτα απο midia mark κ δες την εικονα προβολησ μιασ plasma lcd k led κ θα καταλαβεισ απο μονο σ πια ειναι καλυτερι:T:...δεν χρειαζετε να σ πουμε εμεις :)

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με γνωστο μου που εχει συνοικιακο καταστημα με ηλεκτρικα ειδη και μου ειπε πως το service της Pana στην Ελλαδα απλα δεν υφισταται (κατι παιζει γενικως λεει με την αντιπροσωπεια κλπ).

Ετοιμος ημουνα να του πω φερτηνα απο βδομαδα και με τρεναρε κακην κακως...

Ισχυει κατι τετοιο ή να προχωρησω με το θεμα κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχύει και μάλλον ο ''γνωστός'' στο συνοικιακό ήθελε να σε πάει σε μάρκες που έχει περισσότερο κέρδος.

η Pana αν μπεις σε φόρουμ hi-fi θα δεις οτι έχει πολύ καλό service και μια χαρά αντικαταστάσεις κάνει αν συμβεί το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση μου η Samsung PS50C6900 (την αγοραζω ο ίδιος σε λίγες μέρες).

Στα 1200ε περίπου τη βρίσκεις, 50αρα πλασμα, και με υποστήριξη 3D και internet@TV για συνδεση της τηλεόρασης στο ιντερνετ.

Κορυφαίο μοντέλο, το καλυτερο value for money αυτη τη στιγμη κατεμέ. Με το τελευταιο fw προσσεγγίζει τα επίπεδα της reference πλεον Pana VT20, αν και φυσικά δεν τα φτάνει...

Δες και στο google. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να τα μας και τα διληματα πρωινιατικα!

Και πανω που ειπα ενταξει καταληξαμε σε κατι καλο!

Ανεκαθεν, τρεφω συμπαθεια στην Samsung και οτι εχω παρει ή προτεινει σε lcd/led ειναι της ενλογω εταιριας.

Ο media player της ειναι οτι πρεπει και το design παντα ελκυστικο.

Αλλα οσον αφορα τις Plasma μαλλον θα παω προς την Panasonic.

Η αντιστοιχη samsung ειναι καλη, δε λεω, αλλα η απεικονιση 3d της θα μπορουσε να ειναι αρκετα πιο καλη σαν χαρακτηριστικο.

Οποτε αντι να πληρωσω λεφτα στο μετριο 3d, θα τα δωσω για καλυτερη εικονα :)

Με την εγγυηση της Panasonic, ερχομαι σε επαφη εγω με την ιδια ή εμπλεκεται ο "γνωστος" μου?

Link to comment
Share on other sites

Να τα μας και τα διληματα πρωινιατικα!

Και πανω που ειπα ενταξει καταληξαμε σε κατι καλο!

Ανεκαθεν, τρεφω συμπαθεια στην Samsung και οτι εχω παρει ή προτεινει σε lcd/led ειναι της ενλογω εταιριας.

Ο media player της ειναι οτι πρεπει και το design παντα ελκυστικο.

Αλλα οσον αφορα τις Plasma μαλλον θα παω προς την Panasonic.

Η αντιστοιχη samsung ειναι καλη, δε λεω, αλλα η απεικονιση 3d της θα μπορουσε να ειναι αρκετα πιο καλη σαν χαρακτηριστικο.

Οποτε αντι να πληρωσω λεφτα στο μετριο 3d, θα τα δωσω για καλυτερη εικονα :)

Με την εγγυηση της Panasonic, ερχομαι σε επαφη εγω με την ιδια ή εμπλεκεται ο "γνωστος" μου?

Το 3D της samsung σε αυτο το μοντέλο δεν ειναι μέτριο... Ξεπερναει σε ποιότητα τις πολυδιαφημιζομενες LED μαλιστα που κοστιζουν x3 και x4 (σε επιπεδα crosstalk).

Επίσης ειναι στο ιδιο επίπεδο με τις φθηνοτερες panasonic (βλ. GΤ20) και ειναι κοντά στη vt20 οπως ειπα, αν και χανει στο μαυρο. Βεβαια το νεο firmware εχει φτιαξει το μαυρο πάρα πολυ και τα ρεβιου εχουν γινει με το παλιο, οποτε δεν ξερω πως επηρεαζεται η συγκριση.

Δεν ειναι παντως ενα "μετριο σετ με 3D". Ειναι στα ιδια επίπεδα σιγουρα με τις Pana, τουλαχιστον τις φθηνοτερες και εχει και επιπλεον ενα παρα πολυ καλο 3D, που δεν βρισκεις σε αυτη τη κατηγορία τιμής.

Δες και εδώ http://www.techradar.com/reviews/audio-visual/televisions/plasma-and-lcd-tvs/samsung-ps50c6900-903110/review?artc_pg=3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλησπερα, επαναφερω το θεμα λεγοντας οτι δεν πηρα τοτε τηλεοραση παρα κρατησα κατι παραπανω ωστε να παω για κατι καλυτερο.

Οποτε το ερωτημα μεταξυ των 2 Panasonic ειναι P50VT20E ή την καινουργια την VT30?

Αντε για πειτε γιατι με εχει φαει η αγωνια και η αναμονη να την παραγγειλω, χεχε!

Link to comment
Share on other sites

:) :dance3:

Την 50αρα πηρα.

Eχω μεινει αναυδος απο την TV, οχι οτι ειχα και ποτε μου σωστο μηχανημα...

Αυτο το 3d ειναι μαγεια... :magic:

Αντε να μπει σε σειρα κανενα 3d capable htpc :T:

Link to comment
Share on other sites

:) :dance3:

Την 50αρα πηρα.

Eχω μεινει αναυδος απο την TV, οχι οτι ειχα και ποτε μου σωστο μηχανημα...

Αυτο το 3d ειναι μαγεια... :magic:

Αντε να μπει σε σειρα κανενα 3d capable htpc :T:

Κατέβασε την σκηνή με το φίδι από το Sammy's Adventure (17mb, SBS) να δεις τρομερό 3D. Όποιος θέλει ας στείλει pm. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να μην ανοίγω νέο thread,πιστεύεται πως αυτή η τηλεόραση τα αξίζει τα λευτά της?

Samsung LE32C530 LCD TV 32'' - Τηλεοράσεις - plaisio.gr

Προσωπικά για το μόνο που αμφιβάλω είναι τα 50/60Hz.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.