Jump to content



Αγορα gaming mouse για MMOrpg's


Heir of a dying day

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια,θελω να παρω ενα gaming mouse με πολλα πληκτρα για MMOrpg παιχνιδια.

Εξερουμε το Logitech G700 γιατι το ειχα και δεν με βολεψε στο χερι το σχεδιο του...πολυ κουραστικο.

ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΜΕ το Razer Naga και γενικα Twin Eye sensorες.

(το razer naga θα ηταν το ιδανικο για μενα αλλα ειναι Twin Eye Sensorας,εχει φαει ΑΚΥΡΟ)

Εχετε καμια ιδεα για το τι θα μπορουσα να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο για εμένα αυτή τη στιγμή είναι αυτό Αρκετά κουμπιά σε καλή θέση (οχι όπως το Naga που εχει 43 κουμπιά στον αντίχειρα) ανατομικό σχεδιασμό και κορυφαίο μηχανισμό.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι της αποψης οτι στο ποντικι τα πολλα κουμπια ΔΕΝ ειναι πλεονεκτημα. Παρεχουν την ψευδαισθηση οτι σου δινουν πολλες δυνατοτητες, αλλα αν δεν υπαρχει ακριβεια δεν εχει νοημα. Το θεμα ειναι να πατησεις το σωστο κουμπι στο σωστο timming, οχι να πατας 1 στις 4 φορες το διπλανο, ή να αργεις 500ms να πατησεις δια να σιγουρευτεις οτι θα πατησεις το σωστο...

Προτεινω παραδοσιακο ποντικι που να σε βολευει το σχημα του και ας εχει 1, το πολυ 2 πλαϊνα κουμπια...και τα υπολοιπα απο το πληκτρολογιο...

Link to comment
Share on other sites

το ξενερωμα σε αυτο το ποντικι ειναι οτι τα DPI δεν μπορεις να τα setαρεις ακριβως,αλλα εισαι αναγκασμενος να επιλεξεις αναμεσα σε stantar DPI scaling 800/1600/2400/3200/4000/5000

Link to comment
Share on other sites

blinky δεν διαφωνω με την αποψη σου αλλα αν θες να παιξεις mmorpg παιχνιδι που εισαι αναγκασμενος να παιζεις ΑΡΙΣΤΑ 40 - 50 skills ειναι αδυνατον να τα παιξεις ολα στο πληκτρολογιο!

Link to comment
Share on other sites

Για το Roccat kone+ παιδια τι εχετε να πειτε? ενδιαφερον το βλεπω...σαν σχημα ομως μου καθετε καλυτερα το WoW mouse.

ηθελα να ξερα πως ειναι δυνατον να μην μπορεις να setαρεις ακριβως τα DPI σε ενα high end gaming mouse!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω υπερβαλεις λιγο με το 40-50.

Οσο εχω παιξει WoW, τα 13 πληκτρα στα νουμερα και τα Q,E,R,F,T,G μου ηταν αρκετα (συνολο 19) και για υπερβολες υπηρχε και το CTRL+καποιο απο τα πρωτα 13 (δυνολο 32).

Anyway, ακομα και λιγα να σου φαινονται αυτα, το βρισκω πιο ευκολο να πατησω με ΑΚΡΙΒΕΙΑ (<--key word) οποιοδηποτε απο τα 105 πληκτρα ενος τυπικου keyboard, παρα το ενα απο τα 9 πχ πληκτρα του naga στον αντιχειρα...

Αλλα περι ορεξεως... παρε οτι σε βολευει ΕΣΕΝΑ! (δεν υπαρχουν ομως και πολλες επιλογες για αυτο που θες, περα απο το steelseries που σου εδειξαν, το G7 που απεκλεισες και το naga...)

Link to comment
Share on other sites

Για το Roccat kone+ παιδια τι εχετε να πειτε? ενδιαφερον το βλεπω...σαν σχημα ομως μου καθετε καλυτερα το WoW mouse.

ηθελα να ξερα πως ειναι δυνατον να μην μπορεις να setαρεις ακριβως τα DPI σε ενα high end gaming mouse!

To Kone ειναι το ποντικι που χρησιμοποιω αυτη τη στιγμη! Εχει φοβερο σχημα για μεγαλη παλαμη, μακραν οτι καλυτερο εχω χρησιμοποιησει σε αυτο το θεμα. Αποκει και περα δεν κανει για αυτο που θες, εχει μονο 2 πληκτρα στο πλαϊ, και οπως ξερεις ηδη τα DPI settings ειναι προκαθορισμενα σκαλοπατια (αν και αυτο , παρολο που στην αρχη το εβλεπα και εγω αρνητικα, δεν αποτελεσε προβλημα στην πραξη). Αυτο που θεωρω λιγο σπαστικο ειναι οτι ο laser αισθητηρας του ειναι πολυ ευαισθητος, και η παραμικρη σκονιτσα στο Mousepad σου χαλαει το tracking. Αλλα αν εχεις καινουριο Mousepad και το προσεχεις και επαρκως, ειναι τελειο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω σε ενα μμο να χρειάζεσαι τόση ακρίβεια μια χαρα τις βρίσκω τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις.Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ακόμα και σε παιχνίδια πρώτου προσώπου.

Link to comment
Share on other sites

Βρες κατι τετοιο και χωσε τα bind σου εκει

Razer | For Gamers. By Gamers.

Και παρε ενα πιο απλο mouse, μικρο και ελαφρυ οπως το razer abyssus ή το salmosa που ειναι και φθηνα ( κατω απο 40 ευρω )

Link to comment
Share on other sites

Επισης αναμεσα στο naga και στο WoW mouse τι θα προτινατε? το naga η αληθεια ειναι οτι με βολευει στο 100% με ενοχλει πολυ ομως το Z-AXIS tracking που εχει.

το WoW mouse δεν το εχω πιασει ποτε στο χερι μου η αληθεια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μπορώ τα ποντίκια πού δεν στήριξη στον παράμεσο και τον μικρο,οταν δάκτυλο ακούμπα στο παντ με χαλάει απίστευτα,Επίσης το naga ειναι λιγο μικρο για το χέρι μου.Καλό θα ήταν να τα δοκιμάσεις λίγο να δεις πιο κάθετε καλύτερα στο χέρι σου.

Link to comment
Share on other sites

και εγω μολις το ειδα το naga λεω αμαν αυτο το φτιαξανε για γκομενακια!

ομως ειναι αφανταστα βολικο ποντικακι και ολα του τα κουμπια επισης ειναι πολυ extreme!

το προβλημα μου ειναι αυτο που σου ειπα με το sensora του που κανει αυτες της μαλακιες που να το παρει ο διαολος!

τοσο οραιο ποντικι αυτο το twin eye βρηκανε να βαλουνε?

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα logitech! δεν αντεχω αλλο! χεχε...

το ειχα το ποντικακι πριν πολυ καιρο και ακομα το αγαπαω γιατι μου συμπεριφερθεικε αψογα!:)

casual ποντικος δεν μας κανει.

Link to comment
Share on other sites

airetikos τι ποντικακι εχεις? γιατι και εγω προτιμαω τα ποντικια που εχουνε "rest" για το παραμεσο δακτυλο οπως και εσυ.

palm using αλλα με "rest" για το παραμεσο δακτυλο οπως ακριβως ειναι το naga και το WoW mouse.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινα για το wow cataclysm αλλά δεν υπήρχε άμεσα και πήρα αυτό με 38 ευρό.Το οποιο το εχω δει σε 4-5 υλοποιήσεις,το εχει και εδω απο αλλη εταιρεία.Επίσης εχω δοκιμασει και τα παρακάτω p1010916p.jpgp1010916p.jpgp1010916p.jpgp1010916p.jpg και μερικά ενσύρματα ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι προτινετε Naga ή WoW mouse?

το Naga εχει αυτον το ηλιθιο αισθητηρα Twin Eye και το WoW mouse απο οτι λενε λογο των κουμπιων του στον αντιχειρα

ειναι πολυ δυσκολο να πιασεις το mouse και να το σηκωσεις!

ειναι τα μονα mouse που εχουνε πολλα κουμπια για mmorpg παιχνιδια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι προτινετε Naga ή WoW mouse?

το Naga εχει αυτον το ηλιθιο αισθητηρα Twin Eye και το WoW mouse απο οτι λενε λογο των κουμπιων του στον αντιχειρα

ειναι πολυ δυσκολο να πιασεις το mouse και να το σηκωσεις!

ειναι τα μονα mouse που εχουνε πολλα κουμπια για mmorpg παιχνιδια...

Ποιό ακριβώς πρόβλημα βγάζει ό συγκεκριμένος αισθητήρας και ποιά ποντίκια τον χρησιμοποιούν ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.