Jump to content



Κατανάλωση ρευματος στο PC


Louris7

Recommended Posts

Προσφατα αγορασα απο το ebay αυτον τον μετρητη

Energy Mini Power Meter-Amp Volt Watt Monitor Analyzer - eBay (item 280600941761 end time Jan-27-11 06:48:26 PST)

Τον εβαλα λοιπον στην πριζα και πανω εχω συνδεδεμενο το PC, τις οθονες και τους εξωτερικους.

Οταν ανοιγω το PC , και τις 2 οθόνες εννοειται, η καταναλωση που μου δειχνει ειναι 355-360Watt.

Το τροφοδοτικο που εχω ειναι 1000w.

motherboard : striker extreme 2

cpu : 9550 λιγο υπερχρονισμενο στα 3400

ram: 4 gb

2 x 8800 gtx χωρις υπερχρονισμο

2 δισκοι σε Raid, raptor WD

και αλλοι 3 δισκοι στο μηχανημα

+ η αντλια της υδροψυξης.

οι οθονες ειναι μια 19 LG και μια 17 Sony.

Ειναι λογικη λοιπον η καταναλωση στα 355-360 που δειχνει? αρκετα ή λιγα τα Watt?

Επισης οταν παιζω καποιο παιχνιδι φτανει τα ~440w.

Τελος να πω πως το χω δοκιμασει το μηχανηματακι με μια λαμπα σκετο 30w οπου εδειχνε οταν την αναβα καταναλωση 28w και σε τοστερια και καφετιερα.... οποτε πιστευω οτι εχει σωστη ενδειξη της καταναλωσης...

Link to comment
Share on other sites

καποια αποκλιση ενδεχεται να εχει το μηχανηματακι ..αλλα περα απο αυτο η καταναλωση σου μου φαινεται αναμενομενη..

Το αν ειναι πολλα/λιγα απο εσενα εξαρταται...

(μου φαινεται θα χτυπησω ενα και εγω)

Link to comment
Share on other sites

Ναι θελω να πω, οτι κατα πρωτον τι να τα κανω τελικα τα 1000W (μετα απο 2,5 που εχω το πισι το αναρωτιεμαι) , και δευτερον θελω να καταλαβω τι εννoουμε green Pc.

Δηλαδη ποσα να καταναλωνει , 200 watt??

πιστευα οτι το πισι ηταν ενα μηχανημα που καταναλωνει αρκετα!

δηλαδη ενα πιστολακι μαλλιων καταναλωνει ~1000 W.

μια καφετιερα 1000+ watt!!!! (παντα με την συμφωνη γνωμη του μετρητη!)

Link to comment
Share on other sites

1000W γράφει μεν, αλλά καταναλώνει όσα χρειάζεται στην εκάστοτε στιγμή.

Σαφως, δεν ειπα οτι καταναλωνει και τα 1000 αλλα και με 600W δεν θα μουν οκ?

Δηλαδη τι πρεπει να χεις πανω για να καταναλωνεις 500-600 ή και αν θες 1000!!!

και προσεξε, το μηχανημα μετραει και τις οθονες! που αν τις βγαλω ειναι καμια 60 W λιγοτερα!

Link to comment
Share on other sites

το μονο σιγουρο ειναι οτι 2χ8800gtx δεν συνιστουν ενα green pc :p

Yπαρχουν συγχρονες καρτες που αποδιδουν οσο και οι 2χ8800 και καινε τα μισα.

Σε idle ακομα περισσοτερο.

Καποια cool'n'quiet/eist features στον επεξεργαστη θα σου ριξουν καμποσα watt ακομα..

Toν ορισμο του green pc σε καταναλωση δεν τον ξερω..αλλα αν καις κατω απο 100watt εισαι super..Μιας και το θες για παιχνιδια (2x8800gtx αυτο με προδιαθετουν) εκτος gaming 150watt μοιαζουν λογικα ενω εν ωρα παιχνιδου γυρω στο 300αρη (more or less).

1000watt σαν τροφοδοτικο ..παντα ηταν πολλα..

Αν εχει καλο efficiency τοτε μια χαρα και ας σου χρειαζεται η μιση καταναλωση..

Αν εχει efficiency ας πουμε 80% τοτε με ενα αλλο πιο συγχρονο που εχει 87% θα κερδισεις ακομα 40watt εν ωρα παιχνιδιου..(απο 440 δλδ στα 400watt).

εδιτ

δεν καταλαβα αν θες να καταναλωσεις λιγοτερα ή αν θες να γεμισεις το τροφοδοτικο (σαν καταναλωση).

Ποιο τροφοδοτικο εχεις ακριβως???

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτο...SilverStone OP1000 Olympia 1000w Power Supply Reviews - OCIA.net

Το θεμα δεν ειναι αν θελω λιγοτερα ή περισσοτερα να καταναλωσω αλλα αρχικα να εβλεπα ενδεικτικα του τι γινεται!

Και διαπιστωνω εστω και με αυτον τον μπακαλιστικο τροπο του μηχανηματος (που πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα του και να το αγορασεις εαν θέλεις) , οτι το τροφοδοτικο που ειχα αγορασει ίσως να μην αξιζε ή να στο πω αλλιώς , έπρεπε να πάρω μικροτερο.

Δηλαδη σε ενα τροφοδοτικο , σε μια σειρα τροφοδοτικών, αν έπαιρνα τωρα, θα σκεφτομουν να παρω το 1000 του ας πουμε αντι του 750W που βγαζει...

Απτην στιγμη που ουτε τα μισα δεν καταναλώνω και απο την στιγμη που πλεον τα καινουργια parts ( γραφικων , δισκοι κτλ ) εχουν μικρότερες καταναλώσεις, ποιος ο λογος στο επομενο πισι να παρω 1000?? και με 800 θα με οκ!

Ετσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτο...SilverStone OP1000 Olympia 1000w Power Supply Reviews - OCIA.net

Το θεμα δεν ειναι αν θελω λιγοτερα ή περισσοτερα να καταναλωσω αλλα αρχικα να εβλεπα ενδεικτικα του τι γινεται!

Και διαπιστωνω εστω και με αυτον τον μπακαλιστικο τροπο του μηχανηματος (που πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα του και να το αγορασεις εαν θέλεις) , οτι το τροφοδοτικο που ειχα αγορασει ίσως να μην αξιζε ή να στο πω αλλιώς , έπρεπε να πάρω μικροτερο.

Δηλαδη σε ενα τροφοδοτικο , σε μια σειρα τροφοδοτικών, αν έπαιρνα τωρα, θα σκεφτομουν να παρω το 1000 του ας πουμε αντι του 750W που βγαζει...

Απτην στιγμη που ουτε τα μισα δεν καταναλώνω και απο την στιγμη που πλεον τα καινουργια parts ( γραφικων , δισκοι κτλ ) εχουν μικρότερες καταναλώσεις, ποιος ο λογος στο επομενο πισι να παρω 1000?? και με 800 θα με οκ!

Ετσι δεν είναι?

Αντιθέτως, με ένα μεγαλύτερο τροφοδοτικό πάντα κερδισμένος βγαίνεις, γιατί είναι από τα ελάχιστα components που κρατάς σε περίπτωση αναβάθμισης ή αν θέλεις σε δεδομένη στιγμή να πας π.χ. σε 570 sli ή 5870 cf. Εξ' άλλου ένας ακόμη λόγος να πάρεις μεγαλύτερο είναι για να μη σου τρυπάει τα αυτιά ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού που θα ζορίζεται σε μεγάλα φορτία. Η γνώμη μου είναι ότι καλά έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως, με ένα μεγαλύτερο τροφοδοτικό πάντα κερδισμένος βγαίνεις, γιατί είναι από τα ελάχιστα components που κρατάς σε περίπτωση αναβάθμισης ή αν θέλεις σε δεδομένη στιγμή να πας π.χ. σε 570 sli ή 5870 cf. Εξ' άλλου ένας ακόμη λόγος να πάρεις μεγαλύτερο είναι για να μη σου τρυπάει τα αυτιά ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού που θα ζορίζεται σε μεγάλα φορτία. Η γνώμη μου είναι ότι καλά έκανες.

Οντως σαυτο εχεις δικιο. Ενας λογος που εχω σκεφτει να παρω παλι 1000 ειναι ο θορυβος. στα καινουργια που εχω δει ειναι πολυ καλες οι τιμες που δινουν στα db ....

Οπως επισης και στο οτι το τροφοδοτικο το κρατας....και εγω ετσι ειχα σκεφτει τοτε.

Αλλα ελα που με την τεχνολογια οσο παει και γινεται μικροτερη η καταναλωση!

Απλα , τι πραγματικα θα μπορουσε να "φορτώσει" ενα τροφοδοτικό?

Link to comment
Share on other sites

συνηθως δεν αγοραζεις(ουμε) το πρωτο τροφοδοτικο που θα μας καλυπτει.

Δλδ οκ το μετρησες το pc βγαζει 440 με ολα πανω..για μενα αν το πουλησεις για να παρεις 500αρη θα ειναι ποιο λαθος.

αν και πλεον (μιας και ειδα ποιο εχεις) δεν εχει νοημα να το δωσεις ..ως επομενο psu θα εβλεπα καποιο "χρυσο" απο corsair/enermax. (ΑΧ750 /pro/modu87+). που παιζει να δεις και 92% εfficiency.

Αν περιοριστεις σε μια δυνατη καρτα στο μελλον απο 600 και πανω εισαι απολυτα καλυμενος.

(το ξερω οτι και με 500αρη θα εισαι..προσωπικα για gaming pc (δυνατο cpu/gpu) δεν θα εβαζα.)

(δεν μου ερχεται καποιο αλλο σε νορμαλ λεφτα και να υπαρχει στην ελληνικη αγορα)

Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο μου που έχω ένα απλό pcάκι για word και browsing με την 8400GS και με αυτό βρήκα την υγειά μου. Φτάνει και περισσεύει για οποιονδήποτε επεξεργαστή σε στοκ συχνότητα με μία απλή κάρτα.

Αυτό που λες όμως για τις ανάγκες για ρεύμα δεν ισχύει απόλυτα για τις κάρτες γραφικών, οι οποίες εξακολουθούν να "ρουφάνε" πολύ ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως δεν αγοραζεις(ουμε) το πρωτο τροφοδοτικο που θα μας καλυπτει.

Δλδ οκ το μετρησες το pc βγαζει 440 με ολα πανω..για μενα αν το πουλησεις για να παρεις 500αρη θα ειναι ποιο λαθος.

αν και πλεον (μιας και ειδα ποιο εχεις) δεν εχει νοημα να το δωσεις ..ως επομενο psu θα εβλεπα καποιο "χρυσο" απο corsair/enermax. (ΑΧ750 /pro/modu87+). που παιζει να δεις και 92% εfficiency.

Αν περιοριστεις σε μια δυνατη καρτα στο μελλον απο 600 και πανω εισαι απολυτα καλυμενος.

(το ξερω οτι και με 500αρη θα εισαι..προσωπικα για gaming pc (δυνατο cpu/gpu) δεν θα εβαζα.)

(δεν μου ερχεται καποιο αλλο σε νορμαλ λεφτα και να υπαρχει στην ελληνικη αγορα)

Ακριβως. Στο επομενο πισι για αυτο το λογο θα αγοραζα καινουργιο τροφοδοτικο.

Για το efficiency και φυσικα για το θορυβο γτ αυτο που εχω τωρα εχει μικρο ανεμιστηρα και οσο να ναι ακουγεται.

Οσο για τις καρτες, επειδη θελω η επομενη οθονη να ναι μεγαλυτερη, παλι sli θα εφτιαχνα με καινουργιες καρτες.δεν φευγω απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.