Jump to content



Μια μικρη βοηθεια!


potis

Recommended Posts

Σε κανα μηνα λεω να δωσω ενα μικρο γενικο upgrade στον υπολογιστη..(Πηγα να το δωσω πριν απο 2-3 βδομαδες, κοιταζω βραδυ τιμες...Επομενο πρωι μου κανετε ποστ για το chipset.. α ρε παιδια!)

Τελος παντων

CPU:i7 2600K (Αν ποτε νιωσει το πλαισιο και φερει τους Κ αλλιος με βλεπω με τον απλο, οχι οτι θα τον πειραξω τον Κ στην αρχη αλλα στο μελλον με βλεπω να πειραματιζομαι)

Mobo:Τι να πεις εδω :dance3:Θα ξαναδουμε σε 20 μερες, κατι που να εχει τα βασικα για εποχη και μελλον USB 3, SATA 3 etc.. θα ξαναδω μολις σκασει μυτη το Β3 στα ραφια εως τοτε απλα μια μοβο στα 150Ε παραπανω δεν νομιζω τα βασικα θελω.

GPU: GTX 580...Ειπα να μην κρατηθω για αλλη μια φορα εξαιτιας λεφτων..να τα σκασω μια και καλη να γουσταρω..και οχι παλι σε Lower end πραγματα (8800GT, GTX 260)

PSU: Ημουν σχετικα τυχερος..καποιος παραγγειλε ενα Silverstone 850W Olympus series (ναι ειναι λιγο παλιο αλλα αφου ειδα λιγο ειναι αξιοπιστο..Silverstone + 80Plus etc) στο κοντινο μου Πλαισιο και δεν πηγε να το παρει..το πηρα για 60Ε. Γλυτωσα τα 150+ σε PSU

RAM:Εδω πανε τα λεφτα απο το PSU..Θα ηθελα να παρω 8GB 1600MHz προβλεπω αυτες

Corsair XMS 8GB DDR3-1600 Intel Core i5/i7 Ram Kit (4 x 2GB, PC3-12800, 9-9-9-24, CMX8GXM4A1600C9) - Μνήμες - plaisio.gr

Αλλα εδω ειναι το θεμα..Ειχα βαλει W7 64bit...

Για καποιο λογο δεν γουσταρε τα java and torrent programs..και ετρωγε απιστευτα lock-up το PC..

Επειδη με εσπασε τα νευρα και δεν βρηκα ακρη..(Τι ακρη να βρω..αν ετρετε BitTorrent ή Utorrent ειχε chance to pc να Freezarei..)τα εβγαλα αρων αρων..Δουλευαν μια χαρα..αλλα αν ετρεχε μτορρεντ το PC απλα καπουτ..reboot μονο.

Για αυτο 2-3 ερωτησεις..

1)Αν προτεινετε αλλες RAM χωρις να φευγουν οι τιμες..

2)Να βαλω 2Χ4GB οπως

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24, CMZ8GX3M2A1600C9) - Μνήμες - plaisio.gr

ή 4x2GB οπως παραπνω? Για καποιο λογο πιστευω 4x2GB αλλα δεν ξερω γιατι :rolleyes:

3)8GB RAM και εας ελπισω δεν θα εχω lock-ups με τα νεα πραγματα..ή θα βρεθει ακρη με τα τορρεντ ;D

ή 4GB και να μεινω στα καλα σιγουρα (για μενα) 32bit?

Απο το παλιο PC κραταω:

OCZ Agility 2

Seagate Barracuda 1TB

Εναν παλιοτερο WD 250GB ουτε θυμαμαι ποιος ειναι..

και το NZXT Full Case.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι κάνει τετεια περίεργα ο υπολογιστής με τα torrent,εγώ έχω win7 64bit και με 3giga RAM, και μάλιστα κάτι απλές Kingstone στα 800, και δεν έχω τετεια θέματα! Ρε μπας και έχεις κανένα θέμα στο firewall? μήπως είναι σταμπαρισμένη η IP σου απο τιποτε trojan και δεν σε αφίνουν σε ησυχία??? μήπως?:fist: πέρνα κανενα scan με το antivirus να εισαι σίγουρος!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι κάνει τετεια περίεργα ο υπολογιστής με τα torrent,εγώ έχω win7 64bit και με 3giga RAM, και μάλιστα κάτι απλές Kingstone στα 800, και δεν έχω τετεια θέματα! Ρε μπας και έχεις κανένα θέμα στο firewall? μήπως είναι σταμπαρισμένη η IP σου απο τιποτε trojan και δεν σε αφίνουν σε ησυχία??? μήπως?:fist: πέρνα κανενα scan με το antivirus να εισαι σίγουρος!!

Και εγω Kingston 800αρες εχω 4GB ;p τα κομματια που εγραξα ειναι αυτα που θα παρω μολις γυρισουν οι μοβο με το B3..;o Ενα μικρο δωρακι στον ευατο μου μιας και οπως γραφω το ποστ γινομαι 24 :p

Εδωσα format μετα απο 2 μηνες με τα 64αρια και εχω παλι 32αρια και δεν εχω φαει ουτε ενα lock-up δεν ξερω τι εφταιγε..εκανα τσεκ τα παντα..

Το εκανε και απο την πρωτη μερα κιολας..οταν τα ειχα fresh install τα 64αρια..Lock-up αν ετρεχε μτορρεντ..

Κατι δεν γουσταρε με το μτορρεντ.. δοκιμασα και το Βιτ τορρεντ και παλι τα ιδια δεν ξερω τι παθαινε απλα freeze τα παντα..response καθολου ο σκληρος (Λαμπακι δεν αναβε καθολου στο case) και μετα ηθελε reset απο το case.

Μια απο τις φορες που εγινε και ειχα και ηχο παρατηρησα το εξης ομως..Επαιξε ~1-2sec απο το τραγουδι τοσο μα τοσο αργα μεσα σε ~1min περιπου με απειρο repeat και συνεχομενο θορυβο etc..

Δεν συνεβαινε παντα..Παντως ηταν σπαστικο γιατι ειχε μεγαλο chance να συμβει..

Και δεν υπαρχει θεμα virus..ουτε ειναι κατι εξωτερικου θεματος.. δεν εχω ιδεα τη ηταν και τωρα που δεν σομβαινει ελπιζω να μην το ξσναβω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.