Jump to content



Πρόβλημα με εκτύπωση σε Epson PX700/PX700W - Ink Pad reset


jpavly

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες,

Παλεύω από χθες να καθαρίσω την κεφαλή του PX700W μου, ο οποίος εδώ και μερικές μέρες δεν λέει να τυπώσει σωστά..

Εν ολίγοις, τυπώνει τα χρώματα αποσπασματικά, δηλαδή, αλλού ρίχνει κι αλλού δεν ρίχνει. Ανοίγοντας το καπάκι, βλέπω ότι τα σωληνάκια που μεταφέρουν το μελάνι, δεν είναι πλήρως γεμάτα μελάνι, αλλά έχουν κενό αέρα ανάμεσα τους, σαν φυσαλίδες σε καλαμάκι δηλαδή. Κάτι που εξηγεί την κατάσταση τυπώνω-δεν τυπώνω.

Να σημειωθεί ότι χρησιμοποιώ μελάνια από Ebay, τα οποία έχω χρησιμοποιήσει χωρίς πρόβλημα άλλες 2 φορές ανά χρώμα.

Βάζω και μια pic που δείχνει τα σωληνάκια. Υπάρχει σωτηρία; Κάτι που μπορώ να κάνω?

post-1347-1416075021,6378_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ποια μελανια εχεις απο το Ebay?

με καποια που αγόρασα ειχα προβλήματα...

Δοκίμασε να κάνεις πολλους καθαρισμούς στα ακροφυσια μεσα απο τον εκτυπωτη εμενα ετσι ξεβούλωσαν .

Αν βγαλεις ακρη αγορασε τα Pro-Jet ειναι σε πορτοκάλι συσκευασία και ειναι κορυφαία

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 7.000 καθαρισμούς και αλλαγή σε όλα τα μελάνια λόγω αυτών των πολλών καθαρισμών έφτιαξε ο ρημάδης. Από χθες του έχω βάλει να κάνει συνεχώς καθαρισμούς.

Έτσι, γέμισαν τα ink pads :(

Ψάχνοντας βρήκα αυτά:

Epson PX700W Service Manual

Epson Artisan 800, PX800FW – Waste ink modification instructions

Ίσως χρειαστούν και σε άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 162 δεξιά στο manual που επισυνάπτω παραπάνω δείχνει πως αφαιρείς τα pads, κυριολεκτικά γελοίο 3 βηματάκια.

Από ebay είδα ότι οι κάτοχοι των Artisan PX/TX 800/700 είναι τυχεροί που βγαίνουν τόσο εύκολα τα pads.

Δυστυχώς διαπίστωσα ότι κανείς δεν πουλάει pads, παρά μόνο ταπεράκι waste, σαν να λέμε να του βάλεις καθετήρα.

Οπότε, στη συνέχεια είναι βρωμοδουλειά, τα βγάζεις, βάζεις γαντάκια προσέχεις πολύ και τα πλένεις με σκέτο ζεστό νερό (όχι καυτό) χωρίς κανένα είδους χημικό/καθαριστικό. Μετά τα στεγνώνεις και τα βάζεις πάλι μέσα.

Για να τα βάλεις πάλι μέσα, χρειάζεται να επιστρατεύσεις τα Tetris skills σου, μόλις το κάνετε θα το καταλάβετε :p

Τώρα χρειάζομαι μόνο το software το οποίο κάνει reset το ink waste counter του Epson μου και είμαι ΟΚ :)

Βλέπεις, είναι Σάββατο, η γυναίκα θέλει να τυπώσει, δεν έχω κάτι άλλο μπροστά μου, οπότε wth, ας κάνω service τον Epson μου :)

Αναμείνατε για νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο post Γιάννη :T:

Ευχομαι να αναστήσεις παλι τον Εpson ειναι εξαιρετικό μηχάνημα...

Για μελάνια θυμήσου να πάρεις Pro-Jet ;)

Αυτο ηταν και το κακο με το καθαρισμο, γεμιζεις τα Ink pads...:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι μόλις γίνει αυτό ο εκτυπωτής το μόνο που σου επιτρέπει να κάνεις είναι.. να τον κλείσεις. Ούτε σαν scanner δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις.

Το reset utility δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ δωρεάν για το μοντέλο μας. Μόνο επί πληρωμή σε διάφορα sites και στο Ebay. Ευτυχώς, βρήκα άκρη μέσω US.

Εκτός Ευρώπης δίνουν το software απλά και δωρεάν. :getlost:

Λοιπόν, πάμε εδώ, είναι για αμερικάνικα/καναδέζικα μοντέλα Epson:

Epson Ink Pads Info - Epson America, Inc.

Βάζουμε μοντέλο το Artisan 700, που είναι το PX700 σε US, Canada και μας κάνει redirect εδώ:

https://ipr.ebz.epson.net/ipr/maintenance.do

Έβαλα το email μου, Καναδά σαν χώρα, το μοντέλο είναι το Artisan 700 είπαμε και το κανονικό SN μου.

Σε 5" έσκασε mail με το download link και το product key που απαιτείται για να λειτουργήσει.

Το τρέχεις, βάζεις τα στοιχεία SN και Key και είσαι ΟΚ, σου λέει να κλείσεις τον printer και το μήνυμα για αντικατάσταση έχει φύγει :)

Τώρα περιμένω να στεγνώσουν τα pads και λογικά είμαστε καθ'όλα έτοιμοι :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα custom ink pad προσωρινά, μιλάμε με ένα καθάρισμα φεύγει ΠΟΛΥ μελάνι.

Τέλος καλό όλα καλά, οι εκτυπώσεις βγήκαν άψογες και το μηχανάκι αναστήθηκε :)

Τώρα αναμένω να στεγνώσουν τα pads για να τα βάλω πάλι μέσα.

Diman, τα Pro-Jet από που;

post-1347-1416075022,3232_thumb.jpg

post-1347-1416075022,4399_thumb.jpg

post-1347-1416075022,8238_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στειλε του πμ εδω 3 SETS PROJET EPSON COMPATIBLE INKS PX700W P50 PX800FW on eBay (end time 16-Mar-11 15:48:36 GMT) πριν μερικους μηνες εστελνε Ελλαδα και νομιζω αν του μιλήσεις θα σου απαντήσει θετικα

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καταρχήν να ευχαριστήσω και δημοσίως τον jpavly γιατί πραγματικά οι οδηγίες του ήταν σωτήριες.

Έχω τον Epson PX800FW και αντιμετώπισα ακριβώς τα ίδια προβλήματα (αέρα στα σωληνάκια, διακοπές στην εκτύπωση και φυσικά το γέμισμα των ink pads).'Ομως με την βοήθεια του post κατάφερα να αντιμετωπίσω τα προβλήματα.

Παρόλα αυτά έχω κάποιες ερωτήσεις που χρήζουν απάντησης.

Τα pads καθαρίζουν εντελώς; Ασπρίζουν δηλαδή ή απλά τα καθαρίζεις μέχρι να μην βγάζουν άλλο μελάνι;

Έχω πρόβλημα με το ένα χρώμα. Ενώ με τους καθαρισμούς επανήλθαν τα 5 χρώματα το κίτρινο δεν διορθώνεται με τίποτα :wall:. Στον έλεγχο των ακροφυσίων της κεφαλής εκτύπωσης το κίτρινο παρουσιάζει τις γνωστές διακοπές. Τι μπορώ να κάνω:getlost: ;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ :)

Όχι δεν θα καθαρίσουν εντελώς, απλά δεν θα βγάζουν μελάνι άλλο. Ούτε θα βρουν τη φόρμα τους 100%, θα είναι περίπου στο 90% του πάχους που είχαν πριν. Αλλά λειτουργικά είναι μία χαρά, ακόμα έτσι τα έχω από το πρώτο καθάρισμα και τα έλεγξα πρόσφατα.

Κι εμένα κάποιο χρώμα είχε κολλήσει και στο τέλος απλά έκανα μία σελίδα στο Photoshop σε CMYK με το χρώμα (κάνε μία σελίδα γεμάτη CMYK 100% κίτρινο ή ψάξε την στο internet) και τύπωνα μόνο αυτό μέχρι να στρώσει. Σημειωτέον, ότι αυτά τα έκανα με το τασάκι που βλέπεις πιο πάνω (και ταπεράκι μας κάνει) για να μην γεμίζουν πάλι τα pads.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή απο photoshop δεν είμαι και σχετικός θα κάνω μια ολοκίτρινη σελίδα στο office και θα την τυπώσω να δω αν θα καταφέρω κάτι.

Για να βγάλεις το σωληνάκι έξω απο τον εκτυπωτή του έκανες τρύπα και έβαλες προέκταση;

Link to comment
Share on other sites

Όντως ήθελε USB. Όλα λοιπόν πήγαν μια χαρά. Το μηχάνημα λειτουργεί. Έχω βάλει και ένα δοχείο για να φεύγον τα μελάνια κατά τον καθαρισμό (όντως φεύγει πολύ μελάνι).

Δυστυχώ όμως το θέμα με το κίτρινο παραμένει. Το περίεργο είναι πως με τους καθαρισμούς το επίπεδο των μελανιών στα 5 χρώματα πέφτει το ίδιο και στο κίτρινο που έχει το πρόβλημα φεύγει πολύ λιγότερο χρώμα. Τύπωσα και κάτι κίτρινες σελίδες αλλά δεν άλλαξε κάτι δραματικά.

Έχω ένα σετ απο αυθεντικά μελάνια αλλά φοβάμαι πως αν τα βάλω τσάμπα θα πάνε.

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

golden shovel

εμφανίστηκε παρόμοιο πρόβλημα με τον px800fw και ink pads end of service message...είμαι άσχετος με το θέμα των εκτυπωτών...υπάρχει οριστική λύση πλέον στο πρόβλημα με τα reset utilities ktl΄; ο jpavly νομίζω τον "¨πέταξε" τελικά τον printer...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.