Jump to content



Τι χρειαζομαι για σύστημα Barcode?


jek

Recommended Posts

Barcode: H τεχνολογία του γραμμωτού κώδικα στην υπηρεσία των επιχειρήσεων

Upgrade Needed <--------------------------

Mπορείτε να επικοινωνείτε με αυτό με τους εξής τρόπους:

* Τηλεφωνικά από σταθερό τηλέφωνο στο 801 11 46638 (χρέωση μίας αστικής μονάδας / λεπτό για ολόκληρη την Ελλάδα). Εναλλακτικά από κινητό τηλέφωνο στα 2310 989475 και 2310 989474 με την αντίστοιχη χρέωση από κινητό σε σταθερό.

* Με e-mail στη διεύθυνση info@goonline.gr

* Με fax στο 2310 937222 για όλη την Ελλάδα.

* Μέσω του κόμβου.

* Mέσω των ανοιχτών συζητήσεων (forum).

Link to comment
Share on other sites

To barcode scanner λειτουργεί σαν "keyboard". Δηλαδή διαβάζει τον serial number από τον barcode και τον "πληκτρολογεί" στην εφαρμογή που έχεις ανοικτή, είτε αυτή είναι το word είτε κάποιο λογιστικό πρόγραμμα αποθήκης κτλ. Τι θέλεις να κάνεις εσύ ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Θελω στο μαγαζί μου να βάλω ενα σύστημα barcode σαν και αυτα που χρησιμοποιουν τα μεγάλα καταστήματα πχ zara .Να βάζω ενα barcode ενος προιοντος μου και να να μου δειχνει την τιμη.Τι πρέπει να έχω για να μπορώ να έχω ενα τέτοιο σύστημα?? Πχ τι pc,ποιο software,κανενα καλο barcode scanner κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Ένα οποιοδήποτε PC κάνει που έχει USB κι ένα οποιοδήποτε usb Barcode Scanner. Από κει και πέρα χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα για την αποθήκη σου, εκτός αν θέλεις να τα περνάς χειροκίνητα στο excel.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως θελεις να κανεις με το barcode?

Τι καταστημα εχεις? κρατας αποθηκη?

Αν ολα τα προιοντα σου εχουν barcode τοτε καλως, διαφορετικα θελεις εναν εκτυπωτη zebra.

Link to comment
Share on other sites

Ευελιξίας και τρόπου αγοράς, αφού μπορείς να το νοικιάσεις κιόλας.

Αγοράζεις τα διάφορα τμήματα του software ανάλογα με τις ανάγκες σου, δεν χρειάζεται να αγοράσεις ολόκληρη τη σουίτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευελιξίας και τρόπου αγοράς, αφού μπορείς να το νοικιάσεις κιόλας.

Αγοράζεις τα διάφορα τμήματα του software ανάλογα με τις ανάγκες σου, δεν χρειάζεται να αγοράσεις ολόκληρη τη σουίτα.

Μα εδω ακομα δεν γνωριζουμε τι ειδους επιχειρηση εχει ο ανθρωπος.

Ξαφνιαζομαι που χωρις να ξερεις αν κανει εντατικη λιανικη, χονδρικη η ακομα κ αν εχει παροχη υπηρεσιων του προτεινεις προγραμμα.

Γενικα ειμαι εναντια στα εμπορικα προγραμματα που κανουν για ολους.

Απο κει και περα, εχω ακουσει τα χειροτερα οσο αφορα τη υποστηριξη της συγκεκριμενης εταιριας απο πρωην πελατες τους.

Link to comment
Share on other sites

Για χρήση εντώς την επιχείρησης σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις itf (interleave 2 of 5) barcode.

Αυτό είναι ένα νούμερο (συνήθως 7ψήφιο) το οποίο απλά μετατρέπεται σε barcode, τυπώνεται πάνω σε αυτοκόλλητα καρτελάκια τα οποία με τη σειρά σου κολλάς πάνω στα προϊόντα σου.

Εκτυπωτές τέτοιοι υπάρχουν αρκετοί, θερμικοί συνήθως και οι ποιό γνωστοί είναι οι Zebra.

Εσύ δίνεις τον κωδικό σε κάθε προϊόν και μετά απλαά τυπώνεις μασούρια με αυτοκόλλητα καρτελάκια.

Πολλοί τέτοιοι εκτυπωτές συνοδεύονται από ανάλογο s/w αλλά συνήθως είναι μια stand alone εφαρμογή την οποία ταίζεις εσύ με ascii αρχεία με τους κωδικούς.

Για άλλους είδους barcode, επίσημο της μορφής EAN-13 θα χρειαστείς άδεια από το ΕΛΚΕΣΗΠ.

Με τέτοιο κώδικο θα μπορείς να διακινείς τα προϊόντα σου στο εμπόριο κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Για χρήση εντώς την επιχείρησης σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις itf (interleave 2 of 5) barcode.

Αυτό είναι ένα νούμερο (συνήθως 7ψήφιο) το οποίο απλά μετατρέπεται σε barcode, τυπώνεται πάνω σε αυτοκόλλητα καρτελάκια τα οποία με τη σειρά σου κολλάς πάνω στα προϊόντα σου.

Εκτυπωτές τέτοιοι υπάρχουν αρκετοί, θερμικοί συνήθως και οι ποιό γνωστοί είναι οι Zebra.

Εσύ δίνεις τον κωδικό σε κάθε προϊόν και μετά απλαά τυπώνεις μασούρια με αυτοκόλλητα καρτελάκια.

Πολλοί τέτοιοι εκτυπωτές συνοδεύονται από ανάλογο s/w αλλά συνήθως είναι μια stand alone εφαρμογή την οποία ταίζεις εσύ με ascii αρχεία με τους κωδικούς.

Για άλλους είδους barcode, επίσημο της μορφής EAN-13 θα χρειαστείς άδεια από το ΕΛΚΕΣΗΠ.

Με τέτοιο κώδικο θα μπορείς να διακινείς τα προϊόντα σου στο εμπόριο κλπ...

Ευχαριστω για τις πληροφοριες,εγω ζήτούσα αν ξερετε τι εξοπλισμο χρειάζομαι για να scannαρω ενα barcode ενός προιόντος μου (το οποια θα τα έχω αποθηκεύσει σε ενα προγραμμα)και να μου λέει την τιμή του.Οπως έχουν δηλαδη τα super market ή τα zara.:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.