Jump to content



Τι χρειαζομαι για σύστημα Barcode?


jek

Recommended Posts

Τότε χρειάζεσαι ένα barcode reader.

Υπάρχουν πολλές μάρκες (π.χ. symbol), αυτά συνήθως συνδέονται παράλληλα με το πληκτρολόγιο στην ίδια θύρα (παλιά ήταν η ps2, πλέον φαντάζομαι θα είναι usb) και δεν ήθελαν drivers.

Στην ουσία λειτουργούσαν σαν να ήταν προέκταση του πληκτρολογίου σου και εσύ απλά σκάναρες έναν κωδικό και αυτός πέρναγε στο πρόγραμμα.

Μπορούσες να φτιάξεις και macro, π.χ. σκανάρισμα και Tab ή Enter για να καταχωρίσεις τον κωδικό.

Δές εδώ: http://www.skroutz.gr/c/136/barcode-pos.html?keyphrase=barcode+scanner

Link to comment
Share on other sites

Τότε χρειάζεσαι ένα barcode reader.

Υπάρχουν πολλές μάρκες (π.χ. symbol), αυτά συνήθως συνδέονται παράλληλα με το πληκτρολόγιο στην ίδια θύρα (παλιά ήταν η ps2, πλέον φαντάζομαι θα είναι usb) και δεν ήθελαν drivers.

Στην ουσία λειτουργούσαν σαν να ήταν προέκταση του πληκτρολογίου σου και εσύ απλά σκάναρες έναν κωδικό και αυτός πέρναγε στο πρόγραμμα.

Μπορούσες να φτιάξεις και macro, π.χ. σκανάρισμα και Tab ή Enter για να καταχωρίσεις τον κωδικό.

Δές εδώ: http://www.skroutz.gr/c/136/barcode-pos.html?keyphrase=barcode+scanner

Τhanks!!!

Απο software τι χρειάζετε?

Link to comment
Share on other sites

Τhanks!!!

Απο software τι χρειάζετε?

Τα σκανεράκια αυτά δεν χρειάζονται κάποιο s/w, λειτουργούν με όλα τα προγράμματα της αγοράς αφού είναι ένα επιπλέον h/w του υπολογιστή.

Δηλαδή ακόμα και μέσα στο word/excel να σκανάρεις θα σου εμφανίζει τα barcodes σαν να τα πληκτρολογούσες.

Θελω στο μαγαζί μου να βάλω ενα σύστημα barcode σαν και αυτα που χρησιμοποιουν τα μεγάλα καταστήματα πχ zara .Να βάζω ενα barcode ενος προιοντος μου και να να μου δειχνει την τιμη.Τι πρέπει να έχω για να μπορώ να έχω ενα τέτοιο σύστημα?? Πχ τι pc,ποιο software,κανενα καλο barcode scanner κ.α.

Τώρα εσύ τί ακριβώς πρόγραμμα χρειάζεσαι δεν έχω καταλάβει.

Ειδικό πισί δεν θέλεις, όλα σου κάνουν.

Το να σου δείχνει στην οθόνη μόνο την τιμή δεν ξέρω πόσο θα σε βολέψει.

Από άποψη κόσοτυς ίσως να συμφέρει καλύτερα να κτυπάς τις τιμές με καρτελάκια πάνω στα είδη που έχεις.

Αν θέλεις να πουλάς μέσω του υπολογιστή τότε κοιτάς για εμπορική εφαρμογή, αλλιώς για πρόγραμμα διαχείρησης αποθήκης.

Πρέπει να γίνεις ποιό συγκεκριμένος.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτήν την δουλειά ένα πολύ απλό προγραμματάκι σε access θα σε καλύψει μια χαρά.

Το ίδιο θα μπορούσες να κάνεις και με ένα excelάκι.

Εγώ δεν ξέρω να σε βοηθήσω περαιτέρω αλλά υπάρχουν παιδιά εδώ στο φόρουμ που γνωρίζουν καλύτερα το αντικείμενο.

Επίσης αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο free πρόγραμμα διαχείρησης αποθήκης θα έκανες την ίδια δουλειά.

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ όμως πρέπει να κάτσεις να περάσεις τις τιμές με το χέρι, όχι τα barcodes, αυτά θα τα σκανάρεις αλλά τις τιμές.

Πρέπει να σε προειδοποιήσω επίσης πως από ένα σημείο και μετά δεν θα σε καλύπτει το πρόγραμμα με την έννοια ότι π.χ. όποτε κάνεις νέα παραλαβή θα πρέπει να ενημερώνεις αμέσως με την νέα τιμή, άρα πιθανότατα να χρειάζεται να μπαίνει και μια τελευταία ημερομηνία αλλαγής της τιμής για να μην ξεχαστείς και πουλάς με παλιά τιμή...

Για αυτό το λόγο χρειάζεται κάτι ποιό σοφιστικέ από μια απλή εφαρμογή access ή excel.

Αν τώρα μου πείς ότι στο μαγαζί σου έχεις 100 είδη όλα και όλα τότε δεν τίθεται θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.