Jump to content



Μεταμόσχευση σε ...MKV (για δυνατούς λυτές)


neuromancer

Recommended Posts

Σε MKV με αγγλικό ήχο έβγαλα το κανάλι/αρχείο του ήχου και έβαλα άλλο (με ελληνική μεταγλώτιση). Λόγω "διαφοράς φάσης", στο mkvmergeGUI με το οποίο έφτιαξα το MKV, χρειάστηκε να βάλω κάποιο delay στην εκίνηση του ήχου.

Το αποτέλεσμα παίζει OK στο PC αλλά σε Samsung TV το delay που έβαλά δεν το βλέπει με αποτέλεσμα προβλήματα συγχρονισμού.

Υπάρχει πρόγραμμα που να παίζει σωστά το MKV και να το μετατρέψει συνολικά σε κάποιο άλλο format που δεν θα χρειάζεται να έχει έχει συγχρονισμένα τα πάντα με delay?

Link to comment
Share on other sites

PopCorn MKV AudioConverter is a Matroska MKV DTS to MKV AC3 converter.

Δεν το βλέπω να κάνει. Αφορά σε ειδική (και συχνή) περίπτωση: μετατροπή HD ταινιών με DTS σε HD με AC3. Εγώ είμαι ήδη με AC3 ήχο. Δεν έχω DTS.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του link σου κατέληξα εδώ και όταν βρώ χρόνο θα δοκιμάσω. Στο 5o screenshot φαίνεται να υποστηρίξει delay συγχρονισμού οπότε αν και η TV το καταλαβαίνει μέσα στο AVI (κάτι που δεν κάνει στο MKV) τότε θα είναι OK.

How to convert MKV video files to AVI - my-guides.net

Εγώ αρχικά ήθελα κάτι που θα κάνει "somehow" capture το σωστά αποκωδικοποιημένο video/ήχο από το PC και θα το κάνει ένα σήμα (sorry αλλά είμαι ψιλοάσχετος με video) ώστε να μην τείθεται θέμα delay στην αναπαραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενσωματώσεις το delay στο αρχείο του ήχου πρίν το βάλεις στο mkv με κατι τετοιο?

μπακαλίστικο αλλα αν δεν βρείς κάτι σε πρόγραμμα που να τα κάνει αυτόματα..

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενσωματώσεις το delay στο αρχείο του ήχου πρίν το βάλεις στο mkv με κατι τετοιο?

μπακαλίστικο αλλα αν δεν βρείς κάτι σε πρόγραμμα που να τα κάνει αυτόματα..

Ήταν η πρώτη σκέψη μου αλλά επειδή δεν έχω περάσει κάποιο πρόγραμμα για επεξεργασία ήχου (παλιά είχα του Nero) στο pc, την προσπέρασα. Δεδομένου ότι δεν είναι θέμα scalling αλλά απλά delay, η λύση αυτή είναι εύκολη και σίγουρη (αρκεί να μην θέλει 40 μετατροπές - δεν το είδα και πολύ ευέλικτο το tool σουως προς τα formats).

Thanks πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.