Jump to content



αρχάριος + overclock


Jpp

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Jpp

το πρόβλημα που μπορείς να δώσεις μέχρι 1.8 v στο cpu + 2,8 στη ram πως το λύσες ;

δεν εδωσα παραπάνω ,μεχρι 1,75 εδωσα. ειχα xp2000 thoroughbred 1,67 και πήγαινε ανετα (αλλα με υψηλή θερμοκρασία) σε 1940 περίπου και μεχρι 2,19 τον πηγα αλλα δεν εβγαζε τπτ κολλουσε μετα απο λιίγη ωρα....

Link to comment
Share on other sites

η ψήκτρα είναι και αύτη νοναμε αλλά έχω ανοικτό το case , ακόμα έχω δύο fans ένας βάζει αέρα και ο άλλος βγάζει . τώρα το έριξα 1807mhz και είναι σταθερό τρέχει και 3δ μαρκ και sandra ενημερωτικά από 5696 έβγαλα ~5850

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατέβασα θερμοκρασίες και κατάφερα να ανεβάσω λίγο ακόμα το clock 142*13 = 1854 σε idle θερμοκρασία 41c τώρα με τόση χαμηλή θερμοκρασία δεν έπρεπε να ανέβει και άλλο ; αν ανεβάσω ακόμα 1 το clock κάνει πάλι σαν αστυνομία .

’ρα φταίει και κάτι άλλο τι μπορεί να είναι ;

Κατέβασα και το timing της μνήμης και το cas από 8/4/4 και cas 3 τώρα είμαι 5/3/3 και cas 2 στο sisoft στο τεστ της μνήμης 2111/1967 (παλιά ήμουν ~1500/1400) για τιμε 6/3/3/2 και 5/3/3/2 στην δεύτερη περίπτωση γιατί δεν βελτιώθηκε το σκορ ;

Βεβαία δεν κατάφερα να ολοκληρώσω 3d mark 01 με πέταξε στα windows στο 4ο τεστ .

Συμπέρασμα : έφτασα στα όρια της CPU ; θέλει παραπάνω τάση ; πιο λίγη θερμοκρασία ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.