Jump to content



Sound problem


s0me0ne

Recommended Posts

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω κάτι αρκετά περίεργο αν και πιστεύω πως έχω φτάσει στην εξήγηση του.

Λοιπόν, έχω έναν 640gb HDD WD χωρισμένος σε 2 partitions, στο ένα εκ των οποίων έχω το λειτουργικό μου ( windows 7 x64). Όταν γράφω πάνω στο δισκο σε ένα από τα δύο partitions , έχω πρόβλημα με την έξοδο ήχου.

Για παράδειγμα , εαν ακούω μουσική ( από οποιοδήποτε software ) τότε το τραγούδι κολλάει - " κλάνει " σε τυχαία διαστήματα και για όσο ζορίζω τον δίσκο. ( Δεν ξέρω πως αλλιώς να εξηγήσω αυτόν τον ήχο !!)

Τα ηχεία είναι δοκιμασμένα, το λειτουργικό fresh installed οπότε καταλήγω στον σκληρό δίσκο.

Το θέμα είναι ότι υπάρχει και η περίπτωση να έχει πρόβλημα η κάρτα ήχου.. Δοκίμασα τα ηχεία σε 2 διαφορετικές.

Η μία είναι η Asus Xonar D1 και η άλλη η onboard της mobo μου. Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι στην Xonar D1 το πρόβλημα φαίνεται πιο πολύ, δηλαδή η συχνότητα " κολλήματος " είναι πιο μεγάλη.

Βέβαια, αυτό ίσως οφείλεται στο ότι αλλιώς διαχειρίζεται πόρους η κάθε κάρτα και άλλους drivers χρησιμοποιεί η κάθε μία.

Αυτά.. απλά θα ήθελα να ακούσω απόψεις ή διορθώσεις σε ότι έχω υποθέσει λάθος, για να ξέρω να αλλάξω δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά σε μία φτηνιάρικη μητρική που είχα όταν διάβαζε ο δίσκος έτρεμε η εικόνα που είχα από το TV Tuner. Τα ίδια κομμάτια τα έβαλα σε άλλη μητρική και ήταν μια χαρά. Δεν ξέρω αν είναι αντίστοιχο πρόβλημα αλλά ας το έχεις στο μυαλό σου.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά σε μία φτηνιάρικη μητρική που είχα όταν διάβαζε ο δίσκος έτρεμε η εικόνα που είχα από το TV Tuner. Τα ίδια κομμάτια τα έβαλα σε άλλη μητρική και ήταν μια χαρά. Δεν ξέρω αν είναι αντίστοιχο πρόβλημα αλλά ας το έχεις στο μυαλό σου.

Οκ σε ευχαριστώ θα το έχω στο νου μου και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.