Jump to content



EVGA 9800GX2 SSC Max Overclock?


plutomaniac

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω αγοράσει εδώ και 2 χρόνια περίπου μια gpu EVGA 9800GX2 SSC που από την μάνα της την EVGA είναι στα 675-1674-1050. Η κάρτα είναι stock αυτή τη στιγμή με το δικό της default fan αφού δεν την έχω περιάξει ποτέ ως τώρα. Θα ήθελα να μάθω μέχρι που μπορώ να τη φτάσω με το stock fan χωρίς να ξεπερνά τα λογικά όρια θερμοκρασιών, δηλαδή 90-95 βαθμούς. Χρησιμοποιώ MSI Afterburner 2.1.0(στη χειρότερη και Riva Tuner).

Αν και είναι άλλη μάρκα, είδα κάτι τέτοιο να έχουν στο link παρακάτω. Γίνεται; (γιατί λίγο πολύ μου φαίνεται το 768/1106):

XFX 9800GX2 Review » Page 5 - Testing: Setup & Overclocking - Overclockers Club

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου είναι σε μαμά ρυθμίσεις και ρεύματα αφού δεν ασχολήθηκα καθόλου.

Asus gpu 670-memory 1062-shader 1674

θερμοκρασίες με νερό 35-36 νορμαλ και 40-45 κάτω από πίεση.

Θα παρακολουθώ το τοπικ μήπως και την πειράξω αλλά τα πλέων ακολουθώ την εντολή ευ όσων δουλεύει μια χαρά μην το πειράζεις.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου είναι σε μαμά ρυθμίσεις και ρεύματα αφού δεν ασχολήθηκα καθόλου.

Asus gpu 670-memory 1062-shader 1674

θερμοκρασίες με νερό 35-36 νορμαλ και 40-45 κάτω από πίεση.

Θα παρακολουθώ το τοπικ μήπως και την πειράξω αλλά τα πλέων ακολουθώ την εντολή ευ όσων δουλεύει μια χαρά μην το πειράζεις.

συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο. Κυρίως σε επεξεργαστές πάει αυτό, στις gpu τα πράγματα είναι λίγο πιο απλά και εύκολα. Κοίτα, η stock 9800gx2 είναι στα 600-1500-1000. Η EVGA SSC είναι από τη μαμά overclocked @ 675-1674-1050 το οποιό είναι αρκετά πάνω. Είμαι σίγουρος όμως ότι 700++ core το πάει άνετα. Για αυτό και ρωτάω αν κάποιος έχει κάτι έτοιμο ώστε να μην πειραματίζομαι για ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Benchable ή stable?

Για το πρωτο μπορεις να τρεχεις καποιο αρκετο δυνατο bench, πχ τα gpu test απο το vantage

και καθε φορα που το βγαζει ανεβαζεις mhz και για τη σταθεροτητα ελεγχεις με το furmark.

Σιγουρα για το πρωτο θα βρεις πιο ψηλα τοιχο αποτι στη δευτερη περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Benchable ή stable?

Για το πρωτο μπορεις να τρεχεις καποιο αρκετο δυνατο bench, πχ τα gpu test απο το vantage

και καθε φορα που το βγαζει ανεβαζεις mhz και για τη σταθεροτητα ελεγχεις με το furmark.

Σιγουρα για το πρωτο θα βρεις πιο ψηλα τοιχο αποτι στη δευτερη περιπτωση

ναι, αυτό άμα είναι θα κάνω. Anyway, τελικά θα πάρω νέα κάρτα γιατί αυτή τα έχει φάει τα ψωμάκια της. Πολύ καλή καρτούλα πάντως στην εποχή της.

Ευχαριστώ πολύ όλους...

θα ενημερώσω με τη νέα gpu όταν και αν πάρω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.