Jump to content



Creative Sound Blaster X-Fi Titanium


jamalikos

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟ FORUM ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΧΘΕΣ ΤΑ Ζ506 5.1 ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ

ΣΕ 5.1 ΤΑ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΙΝ ΜΗΤΡΗΚΗ RAMPAGE EXTREME 3

KAI ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ

Buy Creative Sound Blaster X-Fi Titanium - Sound Blaster - Creative Store (UK)

ΘΑ ΔΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΖΑΜΠΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ;;;; NA ΑΦΗΣΩ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΗΚΗ;;; Η ΜΗΤΡΗΚΗ ΕΧΕΙ GIA ΑUDIO HD REALTEK

Link to comment
Share on other sites

Έχω την X-Fi Music , πραγματικά απίθανη για κάθε χρήση.

Από αναπαραγωγή , μέχρι και λειτουργία με ASIO για παραγωγή ήχου, και βέβαια hardware equalizer.

Και συνοδεύεται με μπόλικα προγράμματα με το ποιο εξαίρετο κατά την γνώμη μου ,

το Creative Smart Recorder , πέρα απο κλασικές επιλογές , γράφει και ότι ακούς στα ηχεία , και το μετατρέπει σε wav ή Mp3 μόνο του.

Ιδανικό για ηχογράφηση μουσικής από βίντεο στο youtube.

Το κόστος τους έπαιζε πάντα κοντά στο κατοστάρικο.

Θεωρητικά θα υπάρχει έκδοση , και με το μπροστινό πανελ που μπαίνει στον πύργο.

Στην έκδοση PCI είχαν .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και γω πιστεύω θα ακούσεις.

Δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός στον ήχο, ίσως επειδή δεν ασχολήθηκα ποτέ επαγγελματικά με αυτόν. Αλλά η όποια ενασχόλησή μου με την μουσική μου επέτρεψε να καταλάβω τη διαφορά της μετάβασης από την onboard καρτα σε μια Audigy 2ZS πριν από 6-7 χρόνια. Ακόμα αυτή χρησιμοποιώ, αν και τελευταία μου την έσπασε η creative με τα προβλήματά της σχετικά με το 64bit addressing

εγώ λέω go 4 it, όχι κατι πολύ ακριβό ή εξειδικευμένο, αλλά μια dedicated κάρτα θα κάνει τη διαφορά. Και θα μάθεις να την ακούς.

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΣ Ε;;; ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ YOUTUBE ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΡΥΘΜΥΣΕΙΣ

Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΝΑ ΔΩ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΟΥΤΕ ΕΝΤΑΣΙΑΚΑ

ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΠΟΙΟΤΗΚΑ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ON BORD ΛΕΣ:wassat:

Link to comment
Share on other sites

εγω παλαιωτερα που ειχα τα megaworks 550 και τα δοκιμασα και σε onboard, και σε audigy 2 και σε x-fi διαφορα που να με εκανε να πω "ουαου, αξιζαν τα λεφτα που εδωσα" δεν καταλαβα. Η ουσιαστικη διαφορα που καταλαβα ομως εχει να κανει στο κατα ποσο καταπονει μια dedicated καρτα ηχου τη cpu του υπολογιστη σε σχεση με μια onboard που -τουλαχιστον παλαιωτερα- ηταν ενας απλος codec. οπως καταλαβαινεις αλλιως ειναι να εχει η CPU εναν codec που της φορτωνει συνεχεια δουλεια και αλλως να εχει ενα υφισταμενο στον τομεα του ηχου που να της βγαζει τη βρομοδουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Την εποχη που κυκλοφορουσανε οι audigy 2 οι onboard ητανε απλα απαραδεκτες.Οι τωρινες hd onboard ειναι πολυ καλυτερες και δεν εχουνε να ζηλεψουνε τιποτα απο τις αντιστοιχες καρτες επιπεδου x-fi κτλ

Link to comment
Share on other sites

Οι τωρινες hd onboard ειναι πολυ καλυτερες και δεν εχουνε να ζηλεψουνε τιποτα απο τις αντιστοιχες καρτες επιπεδου x-fi κτλ

Μεγάλη κουβέντα λες ...

Και επειδή το hardware είναι η μια παράμετρος , για εξήγησε μας για ποιο λόγο όλες οι φτηνιάρικες on-board σου δίνουν ως συνοδευτικό , εναν σκέτο μίκτη , και ενα EQ αλα software , και οι υψηλές συχνότητες βγάζουν απλά φύσημα ?

Εαν μια μητρική έχει κάτι αξιόλογο ως on-board, τότε θα είναι στα 250€ ..

Αρα καμία με χαμηλότερο κόστος δεν θα στέκεται ως υποκατάστατο , μιας Creative κάρτας ήχου ,

και ας μην ξεχνούμε , ότι ακόμα και σήμερα , η Creative κρατάει την ηγεσία στον ήχο για gaming ,

η πολυφωνία στο DVD είναι κάτι απλό για τα σημερινά δεδομένα ,

και οι απαιτητικοί στην παραγωγή ήχου , όπου το Hardware της κάρτας δουλεύει ποιο έντονα,

κοιτάνε για ποιο ειδικές λύσεις.

Ακόμα και σήμερα η Creative δίνει δυνατό και ολοκληρωμένο πακέτο στις κάρτες ήχου ,

και αυτός είναι ο λόγος που είναι ακόμα ζωντανή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.