Jump to content



πρόβλημα με mobo η με gpu?


malossi

Recommended Posts

γεία σας παιδία

έστισα ένα νέο μικρό μηχανάκι με τα εξής χαρακτηριστικά.

psu:THERMALTAKE W0146 TR2 RX 450W CABLE MANAGEMENT - - E-SHOP.GR

cpu:AMD ATHLON II X2 250 3.0GHZ DUAL CORE BOX - - CPU - E-SHOP.GR

rams:2x KINGSTON KHX8500D2/1G HYPERX DDR2 1GB PC8500 1066MHZ GENESIS - RAM - E-SHOP.GR

gpu:GIGABYTE RADEON HD4650 GV-R465D2-1GI 1GB AGP RETAIL - - E-SHOP.GR

και εναν seagate 32g sata.

το εστεισα και αρνείτε πεισματικά να ανάψει.

εχω εμπειρία απο στήσιμο και το πρόβλημα λογικά είναι το εξής.

το psu εχει 4+4 12v atx και η mobo έχει μόνο 4 pin 12v atx.

κουμπώνω το 24πινο πατάω και παίρνει.αν κουμπώσω και το 4πινο κάνει ενα τσακ να ανοίξει και σβήνει με την μία.

ενώ πρέπει να κάνει το αντίθετο.:wall::wall:

τεσταρα το psu σε ενα apevia tester που έχω...

δεν νομίζω να είναι θέμα psu.

βοήθεια συμφοροθμίτες κοντέυω να ξεχάσω και αυτά τα λίγα που ξέρω... ρίξτε καμια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

δύο slot έχει φίλε μου και μία στην μία και μία στην άλλη και πάλι δεν πέρνει.και χωρίς μνήμες πάλι δεν παίρνει...ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

μα είναι δυνατόν να παίρνει χωρίς το τετράπινο και με το τετράπινο τσίφος?μήπως κάτι παίζετε με τον athlon?η με to psu υπάρχει το πρόβλημα...:hang3:

Link to comment
Share on other sites

γεία σας παιδία

έστισα ένα νέο μικρό μηχανάκι με τα εξής χαρακτηριστικά.

psu:THERMALTAKE W0146 TR2 RX 450W CABLE MANAGEMENT - - E-SHOP.GR

...

το psu εχει 4+4 12v atx και η mobo έχει μόνο 4 pin 12v atx.

...

Στο τροφοδοτικό που δίνεις λέει:

Έξοδοι: 1 x PCI Express Connectors 6 pin, 4 x Sata Connectors 5pin, 1 x 24-pin Main Connector, 1 x 4-pin +12V.

Επίσης ποιά είναι η μητρική δεν είπες.

Link to comment
Share on other sites

Στο τροφοδοτικό που δίνεις λέει:

Επίσης ποιά είναι η μητρική δεν είπες.

χίλια συγγνώμη

ορίστε αυτή έχω.GIGABYTE GA-M68M-S2P RETAIL - - E-SHOP.GR

επίσης το τροφοδοτικό μου δεν είναι αυτό το μπέρδεψα...το δικό μου είναι ίδιο με αυτο αλλα έχει 1 x ATX 12V 4pin+4pin

edit:δεν το μπέρδεψα το psu απλά στο e-shop κοιμούνται όρθιοι....

Link to comment
Share on other sites

χίλια συγγνώμη

ορίστε αυτή έχω.GIGABYTE GA-M68M-S2P RETAIL - - E-SHOP.GR

επίσης το τροφοδοτικό μου δεν είναι αυτό το μπέρδεψα...το δικό μου είναι ίδιο με αυτο αλλα έχει 1 x ATX 12V 4pin+4pin

edit:δεν το μπέρδεψα το psu απλά στο e-shop κοιμούνται όρθιοι....

Σε αυτήν την μητρική που έχει pci-e x16 δεν μπαίνει η καρτα γραφικών agp που δίνεις:

Link to comment
Share on other sites

χίλια συγγνώμη

ορίστε αυτή έχω.GIGABYTE GA-M68M-S2P RETAIL - - E-SHOP.GR

επίσης το τροφοδοτικό μου δεν είναι αυτό το μπέρδεψα...το δικό μου είναι ίδιο με αυτο αλλα έχει 1 x ATX 12V 4pin+4pin

edit:δεν το μπέρδεψα το psu απλά στο e-shop κοιμούνται όρθιοι....

sorry και πάλι η gpu δεν είναι αυτή αλλα αυτή.GIGABYTE RADEON HD5570 GV-R557OC-1GI OVERCLOCK 1GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

σορρυ για τα λάθοι αλλα πρώτη φορά μου σιμβαίνει κάτι τέτοιο στα τόσα χρόνια που στήνω κατα διαστήματα pc και μ'εχει πίασει τρέλα.

ξέρω οτι μπορεί να με περάσατε για άσχετο αλλα δυστυχώς δεν είμαι.....

ναι και δύο φώτος απο το κουτί του psu για να δείτε οτι είναι αυτό που λέει το λινκ και ότι έχει 2x4pin 12v atx

imag0247l.th.jpg

imag0231.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξανακάνε έλεγχο στο στήσιμο και τις συνδέσεις. Αν μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο τροφοδοτικό ή αυτό το τροφοδοτικό σε άλλο PC.

αυτο το τροφοδοτικό το δοκίμασα σε μένα με επιτυχία αλλα η δικία μου η mobo έχει 8πιν atx.

λέω να την πάω για rma στο e-shop

Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου την πήγα πίσω και τίποτα ακόμη....βάζω το s/n στην εξέλιξη παραγγελίας και ακόμη δεν την παραλάμβανε...έχεις το ίδιο πρόβλημα?

επίσης κάτι που είδα και δεν μου άρεσε είναι οτι

Υποδοχή CPU: Socket AM2.

και πιο κάτω λέει

Υποστηριζόμενοι Επεξεργαστές: AM3/AM2+/AM2 processors: AMD Phenom II processor/ AMD Phenom processor/AMD Athlon II processor/ AMD Athlon processor/AMD Sempron processor

μήπως παιζεί πρόβλημα ασυμβατότητας?και αν παίζει γιατι την έχουν στην κατηγορία των am3.....

ομολογώ οτι δεν έχω μεγάλη εμπειρία με amd sockets.τόσα χρόνια με την INTEL δεν είχα ποτε πρόβλημα...

πφφφφ....

σορρυ για το ζάλισμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω το ιδιο προβλημα απλα μου κεντρισες το ενδιαφερον και προσπαθω να καταλαβω τι μπορει να παιζει για να βοηθησω. Ο επεξεργαστης σου παντως ειναι συμβατος με την μητρικη. Μην ανησυχεις. Τη μητρικη την πηρες καινουρια του κουτιου ή απο το στοκ του e-shop?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω το ιδιο προβλημα απλα μου κεντρισες το ενδιαφερον και προσπαθω να καταλαβω τι μπορει να παιζει για να βοηθησω. Ο επεξεργαστης σου παντως ειναι συμβατος με την μητρικη. Μην ανησυχεις. Τη μητρικη την πηρες καινουρια του κουτιου ή απο το στοκ του e-shop?

όχι όχι ολοκαίνουργια την πήρα...τελικά έκανα μέγα λάθος να διαλέξω μια φτηνή μιτρική.

τώρα πλέον πέρα οτι δεν παίζει να πάρω την ίδια πρέπει αναγκαστικά να πάρω και ddr3.

και οι φτηνές μητρικές μέχρι 70 ευρό που δίνω αναγκαστικά θα είναι asrock

ASROCK 880GM-LE RETAIL - - E-SHOP.GR

αυτή βρήκα ώς την καλλίτερη λύση δυστυχώς μαζί με αυτές της μνήμες.

χ2 KINGSTON KHX1600C9AD3/1G 1GB PC12800 1600MHZ HYPERX - RAM - E-SHOP.GR

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου φίλε μου...:T:

Link to comment
Share on other sites

Η gigabyte σαν εταιρια ειναι παρα πολυ καλη. Εγω την εμπιστευομαι 1000% ειδικα για μητρικες. Η μητρικη που πηρες ειναι φθηνη γιατι εχει ψιλοπαλιο τσιπακι. Δεν παιζει κατι αλλο. Τωρα αν σου εκατσε προβληματικη μητρικη τι να πω... Παντως αν σου δωσουν καινουρια (ΠΡΟΣΕΞΕ!!! Οχι καμια μεταχειρισμενη) μητρικη της ιδιας εταιριας μην τη σνομπαρεις.

Link to comment
Share on other sites

όχι όχι ολοκαίνουργια την πήρα...τελικά έκανα μέγα λάθος να διαλέξω μια φτηνή μιτρική.

τώρα πλέον πέρα οτι δεν παίζει να πάρω την ίδια πρέπει αναγκαστικά να πάρω και ddr3.

και οι φτηνές μητρικές μέχρι 70 ευρό που δίνω αναγκαστικά θα είναι asrock

ASROCK 880GM-LE RETAIL - - E-SHOP.GR

αυτή βρήκα ώς την καλλίτερη λύση δυστυχώς μαζί με αυτές της μνήμες.

χ2 KINGSTON KHX1600C9AD3/1G 1GB PC12800 1600MHZ HYPERX - RAM - E-SHOP.GR

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου φίλε μου...:T:

Αν θα αγόραζες όλα τα κομμάτια (cpu-mobo-ram) τότε έπρεπε απ' την αρχή να πας σε DDR3 μνήμες (και "καθαρά" ΑΜ3 μητρική).

Αν είχες τις DDR2 τότε να πήγαινες σε ΑΜ2/ΑΜ2+ μητρική που σηκώνει ΑΜ3 cpu (δεν είναι όμως ΑΜ3 όπως κάποιοι την αναφέρουν).

Link to comment
Share on other sites

Η gigabyte σαν εταιρια ειναι παρα πολυ καλη. Εγω την εμπιστευομαι 1000% ειδικα για μητρικες. Η μητρικη που πηρες ειναι φθηνη γιατι εχει ψιλοπαλιο τσιπακι. Δεν παιζει κατι αλλο. Τωρα αν σου εκατσε προβληματικη μητρικη τι να πω... Παντως αν σου δωσουν καινουρια (ΠΡΟΣΕΞΕ!!! Οχι καμια μεταχειρισμενη) μητρικη της ιδιας εταιριας μην τη σνομπαρεις.

δεν την σνομπάρώ τόσα χρόνια μόνο GB δουλεύω απο τα καλλίτερα μέχρι τα μικρότερα και οικονομικά pc που κάνω σε γνωστούς και φίλους.

απλά ξενέρωσα αυτη την φορά.

πάντως απο asrock κάθε φορά που την έβαζα κάπου αντιμετώπιζα προβλήματα....

Αν θα αγόραζες όλα τα κομμάτια (cpu-mobo-ram) τότε έπρεπε απ' την αρχή να πας σε DDR3 μνήμες (και "καθαρά" ΑΜ3 μητρική).

Αν είχες τις DDR2 τότε να πήγαινες σε ΑΜ2/ΑΜ2+ μητρική που σηκώνει ΑΜ3 cpu (δεν είναι όμως ΑΜ3 όπως κάποιοι την αναφέρουν).

γι αυτό θα επιλέξω την asrock.λόγο am3 και νεότερου chipset απο την προηγούμενη.

καμία καλλίτερη επιλογή σε αυτα τα λεφτά έχω?

Link to comment
Share on other sites

Μια στο τοσο συμβαινει και καμια στραβη αλλα μην ξενερωνεις. Εγω με GB μητρικη εν λειτουργια ειχα κουφο προβλημα αλλα δεν το εβαλα κατω και τωρα δουλευει ρολοι. Για να δουμε τι θα πουνε για τη δικη σου και εδω ειμαστε παλι

Link to comment
Share on other sites

Μια στο τοσο συμβαινει και καμια στραβη αλλα μην ξενερωνεις. Εγω με GB μητρικη εν λειτουργια ειχα κουφο προβλημα αλλα δεν το εβαλα κατω και τωρα δουλευει ρολοι. Για να δουμε τι θα πουνε για τη δικη σου και εδω ειμαστε παλι

βάζω στοιχημα ότι θα μου πούνε καμία πατάτα και θα την ψωνίσω....

και είμαι συχνός πελάτης τους δύστυχος λόγο οτι στην Σέρρες δεν έχει πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.