Jump to content



πρόβλημα με mobo η με gpu?


malossi

Recommended Posts

...

γι αυτό θα επιλέξω την asrock.λόγο am3 και νεότερου chipset απο την προηγούμενη.

καμία καλλίτερη επιλογή σε αυτα τα λεφτά έχω?

Μάλλον δεν με κατάλαβες.

Αν είχες τις μνήμες DDR2 θα έπαιρνες ΑΜ2/ΑΜ2+ μητρική ασχέτως από το chipset.

Μητρικές ΑΜ2/ΑΜ+ (που φοράνε DDR2) δεν κυκλοφορούν πλέον πολλές γιατί είναι "προηγούμενη" γενιά και έχουν σχεδόν ξεστοκάρει.

Τα chipset AMD 7xx έχουν βγει και σε AM2+ (με DDR2) και σε ΑΜ3 (με DDR3). Τα νέα AMD 8xx (σαν της Asrock που δείχνεις) είναι μόνο σε DDR3.

Αν σου αλλάξουν την μητρική με νέα χωρίς πρόβλημα (σου το εύχομαι) είσαι εντάξει. Αν όχι και σου έχουν μείνει οι DDR2 θα πρέπει να κοιτάξεις αλλού για AM2+ μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν με κατάλαβες.

Αν είχες τις μνήμες DDR2 θα έπαιρνες ΑΜ2/ΑΜ2+ μητρική ασχέτως από το chipset.

Μητρικές ΑΜ2/ΑΜ+ (που φοράνε DDR2) δεν κυκλοφορούν πλέον πολλές γιατί είναι "προηγούμενη" γενιά και έχουν σχεδόν ξεστοκάρει.

Τα chipset AMD 7xx έχουν βγει και σε AM2+ (με DDR2) και σε ΑΜ3 (με DDR3). Τα νέα AMD 8xx (σαν της Asrock που δείχνεις) είναι μόνο σε DDR3.

Αν σου αλλάξουν την μητρική με νέα χωρίς πρόβλημα (σου το εύχομαι) είσαι εντάξει. Αν όχι και σου έχουν μείνει οι DDR2 θα πρέπει να κοιτάξεις αλλού για AM2+ μητρική.

ναι κατάλαβα ακριβώς φίλε μου.

αν μου στείλουν πίσω μια ίδια και όντως δουλέψει θα κάτσω με ddr2.αν (μακάρι δλδ)μου δώσουν πιστωτικό θα πάρω την asrock μαζί με ddr3 και θα σωθώ απο θέμα μελλοντικής αναβάθμισης.

απορώ γιατι έκανα μια τέτοια πατατα χωρις να το ψάξω καλλίτερα.οι λαλακιες πληρώνονται.:wall:

Link to comment
Share on other sites

θα μπορέσω να της δώσω...σίγουρα.

μπορείτε να με βοηθήσετε να κάνω μια καλη επιλογή για μητρική?να προχωρήσω αν θα βγεί το πιστωτικό για την asrock?η να πάρω κάτι άλλο?μέχρι 70-75 ευρώ?:clap:

Link to comment
Share on other sites

θα μπορέσω να της δώσω...σίγουρα.

μπορείτε να με βοηθήσετε να κάνω μια καλη επιλογή για μητρική?να προχωρήσω αν θα βγεί το πιστωτικό για την asrock?η να πάρω κάτι άλλο?μέχρι 70-75 ευρώ?:clap:

Αν μπορείς να πάρεις από θεσσαλονίκη (είσαι από Σέρρες είπες) είτε με αποστολή ή να παραλάβεις εσύ αν κατέβεις έχεις πολλές επιλογές. Γύρω στα 70€;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να πάρεις από θεσσαλονίκη (είσαι από Σέρρες είπες) είτε με αποστολή ή να παραλάβεις εσύ αν κατέβεις έχεις πολλές επιλογές. Γύρω στα 70€;

αν βγεί πιστωτικό είμαι αναγκασμένος να πάρω πάλι απο e-shop.

οπότε αν μπορείς να μου προτείνεις κάτι απο της mobo του e-shop θα σου ήμουν υπόχρεος

Link to comment
Share on other sites

ASUS M4A77TD RETAIL με 72,30€

Γιατί

α) Παίρνει 4 μνήμες (κάτι που δεν κάνουν οι ASROCK 880GM-LE RETAIL και GIGABYTE GA-770T-D3L RETAIL που παίρνουν μόνο 2) και τώρα θα βάλεις μόνο 2GB όπως λες στο ποστ #15.

β) Επίσης υποστηρίζει επεξεργαστές εως 140W, δηλαδή μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε μεγάλο επεξεργαστή κυκλοφορεί τώρα (κάτι που μάλλον δεν κάνει η MSI 870-C45 RETAIL, νομίζω πως υποστηρίζει εως 95W). Οπότε αν θες κάποια στιγμή θα μπορείς να βάλεις και Thumban x6 χωρίς πρόβλημα. Εκτός ίσως το τροφοδοτικό! :)

Link to comment
Share on other sites

ASUS M4A77TD RETAIL με 72,30€

Γιατί

α) Παίρνει 4 μνήμες (κάτι που δεν κάνουν οι ASROCK 880GM-LE RETAIL και GIGABYTE GA-770T-D3L RETAIL που παίρνουν μόνο 2) και τώρα θα βάλεις μόνο 2GB όπως λες στο ποστ #15.

β) Επίσης υποστηρίζει επεξεργαστές εως 140W, δηλαδή μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε μεγάλο επεξεργαστή κυκλοφορεί τώρα (κάτι που μάλλον δεν κάνει η MSI 870-C45 RETAIL, νομίζω πως υποστηρίζει εως 95W). Οπότε αν θες κάποια στιγμή θα μπορείς να βάλεις και Thumban x6 χωρίς πρόβλημα.

ευχαριστώ πολύ φίλε μου και εγώ σε αυτή είχα καταλήξει και σε αυτή και ας έχει 10 ευρα παραπάνω.

GIGABYTE GA-880GM-UD2H RETAIL - - E-SHOP.GR

αλλά μάλλον η asus φαινεται πιο value for money.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ φίλε μου και εγώ σε αυτή είχα καταλήξει και σε αυτή και ας έχει 10 ευρα παραπάνω.

GIGABYTE GA-880GM-UD2H RETAIL - - E-SHOP.GR

αλλά μάλλον η asus φαινεται πιο value for money.

Πέρα από την τιμή η GIGABYTE GA-880GM-UD2H έχει πιο νέο chipset (και μάλλον καλύτερο), έχει δικά της γραφικά (αν δεν έχεις κάρτα γραφικών ή πάθει κάτι, βολεύει) έχει όμως μικρό μέγεθος (mATX) οπότε δύσκολα (ή και καθόλου) μπορείς να προσθέσεις κάποια έξτρα κάρτα (π.χ. TV κλπ.). Όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις και πόσα δίνεις. Παρόμοια είναι και η ASUS M4A88T-M.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την τιμή η GIGABYTE GA-880GM-UD2H έχει πιο νέο chipset (και μάλλον καλύτερο), έχει δικά της γραφικά (αν δεν έχεις κάρτα γραφικών ή πάθει κάτι, βολεύει) έχει όμως μικρό μέγεθος (mATX) οπότε δύσκολα (ή και καθόλου) μπορείς να προσθέσεις κάποια έξτρα κάρτα (π.χ. TV κλπ.). Όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις και πόσα δίνεις. Παρόμοια είναι και η ASUS M4A88T-M.

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου φίλε μου.....να σε καλά...:T:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδία μου έκοψαν πιστωτικό μετα απο τόσο καιρό.

η mobo ήταν ελαττωματική.

τελικά πήρα αυτή GIGABYTE GA-880GM-UD2H RETAIL - - E-SHOP.GR

μαζί με αυτές της μνήμες KINGSTON KHX1600C9AD3/1G 1GB PC12800 1600MHZ HYPERX - RAM - E-SHOP.GR

το ξέρω οτι είναι φτηνιάρικες με πλαδαρά timings αλλά το buget είναι χαμηλό...

ευχαριστώ όλους για την βοηθειά τους....thelab rulzzzzz:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.