Jump to content



Mobos asRock


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Τελευταία είδα στο e-shop αυτές τις mobos. Είναι σε εξευτελιστικές τιμές και κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι και τελείως μάπα. Ποιά είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμα. Απ'οτι ξερω οι Asus Rock (ASROCK) μητρικες ειναι mobos, που φτιαχνει μια θυγατρικη εταιρια της Asus της οποιας ομως τα προιοντα δεν φτανουν σε ΤΙΠΟΤΑ την "μαμα" εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτα τους ειναι οτι πρεπει!Σχεδον τσαμπα ειναι!Απο το μηδεν μπορεις να φτιαξεις δευτερο pc.Η μια εχει και vga (της πλακας βεβαια αλλα...) .ASRock εχει ενας γνωστος μου και του δουλευει μια χαρα.Εχω και την εντυπωση οτι εχουν και μερικες στοιχειωδεις επιλογες για o/c.Δεν ειμαι σιγουρος ομως...

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήρα μια ASRock Κ7S8ΧΕ+. Το μόνο που δεν έχει είναι firewire. Τζάμπα πραγματικά....

Δε θα έλεγα οτι έχει στοιχειώδεις επιλογές για overclocking... πολλαπλασιαστές 5x~24x, divider 1/6 Μέσω jumper, special bios με επιλογές για τα memory timings, άλλο ένα special bios ειδικά για mobile AthlonXP ωστε να αλλάζεις multis από το bios και από το cpu-heat μέσω software.

Kάνει overvolting στον επεξεργαστή και τις μνήμες αλλά μικρό. Εκεί μόνο υστερεί. Παόλα αυτά, έφτασα τον JUICB Thoroughbred B 1800+ στα 2GHz (δηλαδή το μέγιστο του, δεν ήταν και τόσο καλό κομμάτι...) και την Samsung TCB3 DDR333 στα 217FSB με 2.5-3-3-11.

Έχω δει σε ξένα fora κάτι τρελούς με μαμάτες μνήμες να πιάνουν 248FSB!!! Την τελίκιασαν!!! Δεν ανέβαινε άλλο το FSB!!!

2 μόνο σημεία με σττεναχώρησαν στη μητρική αυτή. 1) Κακή συνεργασία με ΑΤi 8500 (έπρεπε να βγάλω τους Catalyst για να ξεπεράσω τα 210 FSB) και 2) Μόνο 86% bandwith efficiency στο Sandra.

Είμαι ακόμα στο στάδιο του τεσταρίσματος.

Κατά τα άλλα, γρηγορότατη! Και τζάμπα....

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με την ΑΤΙ δεν ειναι θεμα asrock.Απλα ολες οι ΑΤΙ καρτες (κυριως οι παλιοτερες) δεν τα πανε καλα με μεγαλο agp.Το τσιπσετ της μητρικης δεν κλειδωνει pci/agp...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Ηρεμα. Απ'οτι ξερω οι Asus Rock (ASROCK) μητρικες ειναι mobos, που φτιαχνει μια θυγατρικη εταιρια της Asus της οποιας ομως τα προιοντα δεν φτανουν σε ΤΙΠΟΤΑ την "μαμα" εταιρια.

Σωστά η σειρά X της ASUS δε πιάνεται με τίποτα, είναι η αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.