Jump to content



Σκληρός Δίσκος 3ΤΒ


nikdev

Recommended Posts

Λόγω αυξημένων απαιτήσεων αποθήκευσης αναζήτησα δίσκους των 3ΤΒ.

Περιμένω λοιπόν να έρθει ο νέος HITACHI HDD 3,5" 3TB SATA 0S03208 από βδομάδα.

Εαν αποδειχθεί καλός και αξιόπιστος θα αγοραστούν κι άλλοι.

Έχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο δίσκο? Με τους αντίστοιχους της κατηγορίας του?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Link to comment
Share on other sites

δε θα τον προτιμουσα, απλα και μονο επειδη εχει 5 platters. Απλα ειναι πολλα τα 5 και συνηθως τα αποφευγουν οι εταιρειες, γιατι ζοριζεις στο οριο θεματα αξιοπιστιας. Αλλα και γενικα, μονο κακα συνεπαγονται τα πολλα Platters σε ολους τους τομεις (αξιοπιστια, καταναλωση, θορυβος, θερμοκρασια, επιδοσεις).

Στα 3tb, και ο seagate 5 600αρια εχει, αλλα ο western εχει 4 750αρια και αποτελει μακραν την καλυτερη λυση πιστευω.

Παντως επειδη και εγω τους εψαχνα τελευταια, δε συμφερει ρε γμτ. Οσο και να με δελεαζει και εμενα η ιδεα τους, οι 2tb εχουν πολυ συμφεροτερη τιμη. Δηλαδη στην τιμη του 3tb, Παιρνεις 2 2αρηδες συνολο 4tb και σου μενουν και ρεστα...

Link to comment
Share on other sites

Για τους 3tb και τα platters συμφωνώ και γω με τον blinky, αν και δυστυχώς η τιμή παίζει καθοριστικό ρόλο. Δλδ αν η διαφορά στην τιμή είναι μέχρι 10-15 ευρώ πας όντως για τον wd, αλλιώς πάει μεγάλη διαφορά στην τιμή (δεν φαντάζομαι κανεις να αγοράσει μόνο έναν).

Παντως επειδη και εγω τους εψαχνα τελευταια, δε συμφερει ρε γμτ. Οσο και να με δελεαζει και εμενα η ιδεα τους, οι 2tb εχουν πολυ συμφεροτερη τιμη. Δηλαδη στην τιμη του 3tb, Παιρνεις 2 2αρηδες συνολο 4tb και σου μενουν και ρεστα...

Σωστά τα λές, αλλά χρειαζόμστε τους διπλάσιους δίσκους, τίθεται και θέμα χώρου (αριθμό δίσκων) , χώρια τα backup των δίσκων.

Προσωπικά πάντως θα περιμενω κανα μήνα ακόμα (μέχρι να γεμίσουν οι δίσκοι), και επειδή το ψάχνω και γω με βλέπω μάλλον να παίρνω κάμποσους τέτοιους και να τους βγάζω απο τη θηκη, και δεν πα να χουν και 5 platters, έτσι και αλλιώς σε raid θα μπουνε, θά χω και εξωτερικό αντίγραφο και στο κάτω-κατω πάνω απο 1-1,5 χρόνο δεν πρόκειται να τους κρατήσω αφού πάλι θα χρειαστώ αλλαγή.

Ενα καλό review για τους 3tb δίσκους είναι αυτό εδώ.

Link to comment
Share on other sites

σε τι ειδους raid θα τους βαλεις? γιατι πολλοι controllers, μεσα και ο perc5 που ειναι τοσο δημοφιλης σε αυτο το forum, εχει οριο στα 2tb/δισκο... απλα τσεκαρε το πρωτου πας σε τετοια αγορα.

Εγω εχω 8 δισκους για τον perc τωρα, και 1 ssd λειτουργικο, και 1 ακομα 500αρη για τα συχνα χρησιμοποιουμενα αρχεια, κατεβασμα κλπ για να μη δουλευουν οι 8 δισκοι του raid 24/7. O 500αρης δε μου φτανει πλεονγ ια αυτες τις δουλειες, και επισης τα 10.5 tb του perc εχουν γεμισει. Επειδη ειναι πολυ δυσκολο να αναβαθμισω τον perc σε 14tb, αλλαζωντας δηλαδη τους 1.5tb δισκους με 2tb αφου δεν εχω τροπο να αποθηκευσω προσωρινα 10tb... σκεφτηκα να μεταφερω καποια οχι τοσο σημαντικα πραγματα απο τον perc σε απλο δισκο, οποτε αλλαζω πχ τον 500αρη που θα τον αλλαζα ουτως η αλλως με εναν 3rb και πεταω μεσα και 2tb απο τον perc να τον ξαλαφρωσω και εχω και 1tb αναβαθμιση σε σχεση με τον 500αρη.

Γι'αυτο τους εψαχνα τους 3tb και εγω...και ο western στην Ελλαδα εχει κακη τιμη, απο amazon ερχεται στα ~160 ευρω περιπου. Καλη τιμη αλλα χωρις τοπικη εγγυηση...και με τετοιο δεδομενο στο amazon υπαρχει και samsung 2tb με μολις 70 ευρω...δηλαδη παλι παιρνεις 2.5 δισκους των 2tb σε ομοιες συνθηκες (εγγυηση απ'εξω).

Επειδη οπως καταλαβες εχω ηδη 10 δισκους και δεν ηθελα να γινουν παραπανω, εχω κινητρο να παω στον 3tb και εγω....αλλα σε αυτην την τιμη το θεωρω πολυ ασυμφορο, καλυτερα 2 samsung με 140 ευρω απο amazon ή 2 seagate LP 2tb με 200 ευρω απο πλαισιο και ας υπαρχει 1 δισκος παραπανω, τι να κανουμε...ειναι και 1tb παραπανω, ειναι και μοιρασμενος ο κυνδινος ζημιας...

Τωρα ΑΝ ο perc επαιρνε πανω απο 2tb και ηθελα να ασχοληθω εκει, τοτε ναι θα πηγαινα στους 3tb απλα γιατι το να προσθεσεις δισκο αργοτερα ειναι ευκολο, αλλα το να αυξησεις τη ωρητικοτητα καθε δισκου αδυνατο (χωρις προσωρινο backup δεδομενων), οποτε με τα 3tb σαν βαση σου δινει το potential να φτασεις ως 21tb μελλοντικα και σε κανα 6μηνο δε θα εχουν και διαφορα στο κοστος/gb που αποτελει αγκαθι τωρα...

Link to comment
Share on other sites

δε θα τον προτιμουσα, απλα και μονο επειδη εχει 5 platters. Απλα ειναι πολλα τα 5 και συνηθως τα αποφευγουν οι εταιρειες, γιατι ζοριζεις στο οριο θεματα αξιοπιστιας. Αλλα και γενικα, μονο κακα συνεπαγονται τα πολλα Platters σε ολους τους τομεις (αξιοπιστια, καταναλωση, θορυβος, θερμοκρασια, επιδοσεις).

Στα 3tb, και ο seagate 5 600αρια εχει, αλλα ο western εχει 4 750αρια και αποτελει μακραν την καλυτερη λυση πιστευω.

Παντως επειδη και εγω τους εψαχνα τελευταια, δε συμφερει ρε γμτ. Οσο και να με δελεαζει και εμενα η ιδεα τους, οι 2tb εχουν πολυ συμφεροτερη τιμη. Δηλαδη στην τιμη του 3tb, Παιρνεις 2 2αρηδες συνολο 4tb και σου μενουν και ρεστα...

Έχω κάνει όλες ακριβώς αυτές τις σκέψεις.

Δεν βρίσκω WD στην ελληνική αγορά σε normal τιμή. Δεν θα αγοραστεί ένας αλλά περισσόττεροι.

Είναι συμφερότεροι οι 2ΤΒ, αλλά θες περισσότερους δίσκους.

Ευχαριστώ για την απάντηση, πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Για τους 3tb και τα platters συμφωνώ και γω με τον blinky, αν και δυστυχώς η τιμή παίζει καθοριστικό ρόλο. Δλδ αν η διαφορά στην τιμή είναι μέχρι 10-15 ευρώ πας όντως για τον wd, αλλιώς πάει μεγάλη διαφορά στην τιμή (δεν φαντάζομαι κανεις να αγοράσει μόνο έναν).

Σωστά τα λές, αλλά χρειαζόμστε τους διπλάσιους δίσκους, τίθεται και θέμα χώρου (αριθμό δίσκων) , χώρια τα backup των δίσκων. Έτσι ακριβώς, δημιουργείται και πρόβλημα χώρου.

Προσωπικά πάντως θα περιμενω κανα μήνα ακόμα (μέχρι να γεμίσουν οι δίσκοι), και επειδή το ψάχνω και γω με βλέπω μάλλον να παίρνω κάμποσους τέτοιους και να τους βγάζω απο τη θηκη, και δεν πα να χουν και 5 platters, έτσι και αλλιώς σε raid θα μπουνε, θά χω και εξωτερικό αντίγραφο και στο κάτω-κατω πάνω απο 1-1,5 χρόνο δεν πρόκειται να τους κρατήσω αφού πάλι θα χρειαστώ αλλαγή. Περίπου το ίδιο σκεπτικό έχουμε. Αυτούς τους Hitachi που έχει μέσα η θήκη, είναι αυτός που αναφέρω στο Αρχικό Πόστ? Συμφέρει πάντως, έξυπνη σκέψη.Έχουν έναν 3άρη μέσα έτσι?

Ενα καλό review για τους 3tb δίσκους είναι αυτό εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τον WD νομίζω τον δίνουν μαζί με μια καρτούλα PCix ή κάνω λάθος?

Θα τον προτιμούσα, όπως ειπώθηκε αν είχε 10-15Ε διαφορά.

Υπάρχει κανένα νέο στην αγορά των 3ΤΒ HDDs για κάτι νεότερο?

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο πρώτος Hitachi περάστηκαν περίπου 2,5ΤΒ μέχρι στιγμής.

Θα κρατηθεί λίγο καιρό μέχρι να αρχίσει η αντικατάσταση των σχεδόν καινούργιων 2ΤΒ Seagate LP, που ομολογουμένως ήταν άψογοι και πολύ δροσεροί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.