Jump to content



Προβλήματα και διάφορα παράξενα στις φωτογραφίες...


Recommended Posts

Παίδες για σας!

Αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα με την ψιφιακή μου και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Αν πιστεύετε ότι είναι καλύτερα να ανοίξω ένα thread σχετικά με το πρόβλημά μου και θα βοηθηθώ και από κει,τότε πείτε μου να το κάνω.

Στο θέμα μας...Το πρόβλημα που αντιμετοπίζω είναι ότι κάποιες φορές όταν τραβάω κυρίως με σκοτεινό φόντο φωτογραφίες,εμφανίζονται κάτι παράξενα κυκλάκια από δω και από κει!!!Και άλλες φορές ή και τις ίδιες φορές εμφανίζονται και κάτι τελίτσες κόκκινου κυρίως χρώματος αλλά και κίτρινου και μπλε κάποιες φορές.

Παραθέτω μία φωτογραφία που έβγαλα τις απόκριες για να καταλάβετε τι εννοώ.

Σε κυκλάκια με κόκκινο χρώμμα είναι τα λεγόμενα "κυκλακια" που μου εμφανίζονται και σε κυκλάκια με κίτρινο χρώμα είναι οι "τελίτσες" των διάφορων χρωμάτων.

Σε κλαμπ με φλας και σε φάση που σκάει\ανάβει το φως του μαγαζιού...

dsc00808hk.jpg

Το θέμα όμως είναι ότι κάποιες άλλες φορές και κυρίως σε περιπτώσεις μέρας ή λευκό φόντο, δεν το κάνει ή τουλάχιστον δεν τα βλέπω εγώ!Ορίστε και μία άλλη φωτό για να καταλάβετε τι εννοώ.

Στο κλαμπ με φλας...

dsc00814c.jpg

Ρε παίδες για βοηθείστε και πείτε μου γιατί το κάνει και τι πρέπει να κάνω γιατί εσείς είστε εξπέρ σε κάτι τέτοια και ξέρετε και μπορείτε να με βοηθήσετε!

Η φωτογραφική που χρησημοποιήθηκε (και η μοναδική που κατέχω) είναι μία sony cyber-shot dsc-w170.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όσοι ασχολειθείτε με το θέμα μου!

Link to comment
Share on other sites

Όμοιο πρόβλημα με το παραπάνω αντιμετωπίζει και μια φίλη μου με τις δικές της φωτογραφίες. Οι φωτογραφίες από 3 διαφορετικές μηχανές παρουσιάζουν στίγματα σαν τα παραπάνω. Και οι 3 είναι Sony cybershot. Επίσης και με 2 άλλης μάρκας μηχανές φίλων της παρουσιάζονται. Δεν είναι βρωμιά στο φακό. Έχω δει περίπου 20 φωτογραφίες της και τα στίγματα είναι σε διαφορετικό σημείο. Δείτε:

65470028.jpg

65470028.jpg93163401.jpg

93163401.jpg

Δεν ανοίγω νέο θέμα, μιας και πιστεύω ότι είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το παραπάνω και η λύση του ενός είναι και η λύση του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Aν υποθεσουμε οτι

α)δεν ειναι σκονη στο εξωτερικου στοιχειο του φακου(μιας και με ενα ψιλοκαθαρισμα θα ειχατε απαλλαγει) αλλα ουτε και στα εσωτερικα στοιχεια..

β)δεν ειναι αλατα (που θελει καμποση επιμονη στο καθαρισμα.. και μην απορειτε ..δεν θελει κοπο για την εμφανιση τους)

γ)τοτε πολυ πιθανων να ειναι μυκητες (fungus) που αναπτυσονται παντου και παντα..

How does fungus grow inside the camera? - Yahoo! Answers

Αν googλαρετε την εννοια θα βρειτε και αλλα...

Τα κοκκινα (συνηθως) pixels ειναι τα λεγομενα hot pixels.

(ομοιως με ολιγον google βρισκεις και αλλα)

Link to comment
Share on other sites

μου έχει τύχει σε ακυρή φάση που έκανα δόκιμές με μία olympus που έχω και από τη μία φωτογραφία μέχρι την επόμενη δεν μεσολάβησε διαστημα.. γιά μυκητες δέν νομιζω. έγω πίστευα ότι ήταν απλά σκόνη. Μπορεί να μην ήταν στο φακο πάνω αλλα πολύ κοντα σε αυτόν την ωρα της φωτογραφίας. Αν δεν είναι σκόνη δέν ξέρω τί άλλο να υποθέσω..

edit:πάντως και στην πρωτη που είναι σε κλαμπ παίζει να είναι σκόνη, και στην άλλη που βλέπω ξεπακετάρισμα δέντρου ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι βρομικος ο φακος σιγουρα, επισης αυτο γινεται πιο εντονο οταν φωτογραφιζεις με φλας σε σκοτεινο χωρο και εχεις εστιασει λαθος/κοντα και φενεται ετσι η σκονη κλπ σωματιδια που υπαρχουν..

Γι αυτο και στην 2η φωτο δεν φαινονται τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι βρομικος ο φακος σιγουρα, επισης αυτο γινεται πιο εντονο οταν φωτογραφιζεις με φλας σε σκοτεινο χωρο και εχεις εστιασει λαθος/κοντα και φενεται ετσι η σκονη κλπ σωματιδια που υπαρχουν..

Γι αυτο και στην 2η φωτο δεν φαινονται τοσο.

αν ήταν πάνω στο φακό θα εμφανίζονταν(έστω και σε κάποιες φωτογραφίες από τις 20 που λεει ο PetrosD) σε ιδια σημεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες δεν είναι θέμα βρόμικου φακού γιατί καθαρίστηκε και πάλι τα ίδια.Το θέμα όπως είπατε είναι ότι εμφανίζονται και σε διαφορετικά σημεία.

Κάτι παρόμιο με κόκκινες-μπλε τελίτσες να φανταστείτε μου συμβαίνει και στην web-camera του υπολογιστή!'Οπου και εδώ δε ξέρω τι να κάνω!

Link to comment
Share on other sites

προφανώς θέλεις και εσωτερικό καθάρισμα για να δεις διαφορά στην πράξη, πράγμα που στην compact δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις εσύ. :)

Μπορείς να πάρεις και την αντιπροσωπεία ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις το κόστος μιας τέτοιας δουλειάς αλλά το πιθανότερο είναι να είναι ασύμφορο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για όνομα, τί εσωτερικά καθαρίσματα, μύκητες και άλλα λέτε.

Αν ήταν βρωμιά τότε θα φαινόταν στα ίδια ακριβώς σημεία και σε όλες τις φωτό.

Το παραπάνω φαινόμενο παρουσιάζεται σε πάρα πολλές μάρκες, το έχω δεί και εγώ σε φωτό από 2-3 διαφορετικές μηχανές, αλλά πάντα σε σκοτεινές φωτογραφίες τραβηγμένες με φλάς.

Orbs είναι η ονομασία τους και εξηγούνται εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Orb_(optics)

Προτείνω λοιπόν να ρωτήσετε κάποιον που ασχολείται επαγγελματικά με φωτογραφία και γνωρίζει καλύτερα πως να το αντιμετωπίσεται, πριν αρχίσετε να ξεμοντάρεται φακούς.

Για όποιον έχει όρεξη να γουγλάρει το λήμα orb θα βρεθεί σε δεκάδες άλλες εξηγήσεις που περνάνε πλέον στην ζώνη του paranormal activity.

Link to comment
Share on other sites

Eσύ, αφού δεν ξέρεις τι είναι πώς αποκλείεις με τόσο απόλυτο τρόπο την γνώμη/υποψία/whatever τόσων ανθρώπων που ασχολούνται χρόνια με το σπορ (άσε εμένα και δες παραπάνω ποιοι έχουν απαντήσει: Πέτρος, NTG...)

Μπορείς να στηρίξεις κάπως τη γνώμη σου;

Γιατί εγώ όπως και οι υπολοιποι, μπορώ να σου δείξω φωτογραφίες τραβηγμένες ακόμη και με την d300 μου (ή και τις άλλες ακριβότερες μηχανές/φακούς που έχουν άλλοι από εδώ) και ακριβούς φακούς που υπό ορισμένες πάντα συνθήκες θα έδιναν παρόμοιο αποτέλεσμα.

Και αν ένας φακός των 1000€ παίρνει μια φορά σκόνη τότε μπορείς να φανταστείς πόσο επιρρεπής είναι κάποιος φακός σαν αυτούς που βάζουν στις compact...

Link to comment
Share on other sites

Eσύ, αφού δεν ξέρεις τι είναι πώς αποκλείεις με τόσο απόλυτο τρόπο την γνώμη/υποψία/whatever τόσων ανθρώπων που ασχολούνται χρόνια με το σπορ (άσε εμένα και δες παραπάνω ποιοι έχουν απαντήσει: Πέτρος, NTG...)

Μπορείς να στηρίξεις κάπως τη γνώμη σου;

Γιατί εγώ όπως και οι υπολοιποι, μπορώ να σου δείξω φωτογραφίες τραβηγμένες ακόμη και με την d300 μου (ή και τις άλλες ακριβότερες μηχανές/φακούς που έχουν άλλοι από εδώ) και ακριβούς φακούς που υπό ορισμένες πάντα συνθήκες θα έδιναν παρόμοιο αποτέλεσμα.

Και αν ένας φακός των 1000€ παίρνει μια φορά σκόνη τότε μπορείς να φανταστείς πόσο επιρρεπής είναι κάποιος φακός σαν αυτούς που βάζουν στις compact...

Όταν ένας φακός είναι βρώμικος, η βρωμιά θα φαίνεται σε όλες τις φωτό και στο/α ίδιο/α σημείο/α, κάτι που εδώ δεν συμβαίνει.

Διάβασε το wiki.

Πάρε και μερικά δείγματα: orbs in photos - Αναζήτηση Google

Και εδώ το #7 που εξηγεί και στα ελληνικά το φαινόμενο http://blogthea.gr/μυστήρια-και-ανεξιχνίαστα-γεγονότα/73082-photos-με-orbs.html

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για όνομα, τί εσωτερικά καθαρίσματα, μύκητες και άλλα λέτε.

Αν ήταν βρωμιά τότε θα φαινόταν στα ίδια ακριβώς σημεία και σε όλες τις φωτό.

Συμφωνώ απόλυτα. Στα δείγματα της φίλης μου που είδα, δεν ήταν στι ίδιες θέσεις ή στις ίδιες σχετικές μεταξύ τους θέσεις τα artifacts.

Το παραπάνω φαινόμενο παρουσιάζεται σε πάρα πολλές μάρκες, το έχω δεί και εγώ σε φωτό από 2-3 διαφορετικές μηχανές, αλλά πάντα σε σκοτεινές φωτογραφίες τραβηγμένες με φλάς.

Orbs είναι η ονομασία τους και εξηγούνται εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Orb_(optics)

Ναι όντως, με 3 (ή και παραπάνω;) διαφορετικές φωτογραφικές έχει πρόβλημα η φίλη μου. ΑΛΛΑ το έχω σκεγτεί αυτό που λες για το φαινόμενο Orbs. Δεν ήξερα ότι λέγεται έτσι, αλλά όταν τραβάς με φλας σε βροχή ή χιόνι, κάπως έτσι φαίνονται οι νιφάδες (σταγόνες). Το απέκλεισα όμως διότι τότε πώς εξηγούνται οι κύκλοι στις φψτό εσωτερικού χώρου; Αιωρούμενα σωματίδια σκόνης μέσα στο σπίτι; Μπορεί. (Μπορεί;)

μπορώ να σου δείξω φωτογραφίες τραβηγμένες ακόμη και με την d300 μου (ή και τις άλλες ακριβότερες μηχανές/φακούς που έχουν άλλοι από εδώ) και ακριβούς φακούς που υπό ορισμένες πάντα συνθήκες θα έδιναν παρόμοιο αποτέλεσμα.

Ρε συ νομίζω ότι θα το καταλάβαινα αν ήταν σκόνη. Το έχω αποκλείσει, αλλά επιφυλλάσομαι μέχρι να πάρω τη μηχανή σπίτι για τεστς. Αλλά αν ήταν σκόνη δε θα φαινόταν σε ΟΛΕΣ τις φωτό; ΔΕΝ φαίνεται σε όλες! Πάντως θα ήθελα να φω φωτογραφίες σου να αναπαράγεις ελεγχόμενα αυτό το φαινόμενο.

Όταν ένας φακός είναι βρώμικος, η βρωμιά θα φαίνεται σε όλες τις φωτό και στο/α ίδιο/α σημείο/α, κάτι που εδώ δεν συμβαίνει.

Πράγματι δεν είναι στο/α ίδιο/α σημείο/α σημεία.

Ίδομεν!

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, όντως μου έχει τύχει. Απλά είχε γίνει σε τυχαία στιγμή που έκανα κάποιες δοκιμές με με το on-board flash. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν ήταν με την d300 ή την d60 (με την d200 μάλλον απίθανο) αλλά δεν έχει και πολλή σημασία. Πάντως πιστεύω ότι υπο συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί να ξαναγίνει, απλά δεν έχω όρεξη να πειραματιστώ και ταυτόχρονα να σκονίσω μηχανές-φακούς (:p)

Btw, την πιθανότητα τα σημάδια αυτά και η γενική θολούρα/contrast στα τάρταρα, να έχουν προκληθεί από υγρασία που έχει περάσει στο εσωτερικό του φακού την αποκλείουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό.Δεν είναι στα ίδια σημεία η κύκλοι οι θολοί που υπάρχουν αλλά κάθε φορά σε διαφορετικά!!!Για αυτό αλλά και επειδή καθαρίστηκε κιόλας,απέριψα αυτό το ενδεχόμενο.

Όσο για τα κόκκινα και τα μπλε dots...δε ξέρω αλλά υπάρχουν και στην καμερα του υπολογιστή σε κανα δυο τρια σημεία και πάντα στα ίδια αυτά!!!

edit

Αν είναι orbs τότε γιατί δε φαίνονται και με τη χρήση άλλων μηχανών αλλά μόμον με τη δικιά μου???Θέλω να πω ότι και μια φίλη μου έβγαλε φωτογραφίες εκείνη τη βραδιά και αυτή με φλασ αλλά δεν υπήρχαν αυτά στις φωτογραφίες της!!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως οι φωτό της φίλης μου έχουν πολύ λίγο κοντράστ (βασικά για τα μπάζα είναι όλες τους) αλλά άμα δεν πάρω τη μηχανή της σπίτι μου στα χέρια μου να δοκιμάσω ο ίδιος δεν ξέρω τι φταίει. Για αυτό άλλωστε πρόσθεσα και εγώ τις φωτό στο θέμα του Βένομ7, επειδή δεν μπορώ να τις εξηγήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό.Δεν είναι στα ίδια σημεία η κύκλοι οι θολοί που υπάρχουν αλλά κάθε φορά σε διαφορετικά!!!Για αυτό αλλά και επειδή καθαρίστηκε κιόλας,απέριψα αυτό το ενδεχόμενο.

Όσο για τα κόκκινα και τα μπλε dots...δε ξέρω αλλά υπάρχουν και στην καμερα του υπολογιστή σε κανα δυο τρια σημεία και πάντα στα ίδια αυτά!!!

edit

Αν είναι orbs τότε γιατί δε φαίνονται και με τη χρήση άλλων μηχανών αλλά μόμον με τη δικιά μου???Θέλω να πω ότι και μια φίλη μου έβγαλε φωτογραφίες εκείνη τη βραδιά και αυτή με φλασ αλλά δεν υπήρχαν αυτά στις φωτογραφίες της!!!

Aυτά υποθέτοντας ότι δεν είναι τα μικρά αδερφάκι των μεγάλων "κηλίδων¨και με δεδομένο ότι στα βγάζει πάντα στα ίδια σημεία θα μπορούσαν να είναι dead/hot/stacked pixels.

Στα βγάζει σε όλες τις φωτογραφίες και με όλα τα ISO ;

Link to comment
Share on other sites

στα links που δίνει ο dpolal και λίγο που το κοίταξα και εγώ τον όρο (link)(link) το εξήγούν ξεκάθαρα το φαινομενο. και όπως γραψα και σε προηγουμενο ποστ, στην πρωτη εμφανιζονται μέσα σε κλαμπ οπου η σκόνη είναι σιγουρα παρα πολύ στον αέρα, και στη δεύτερη εμφανίζονται σε σπίτι σε φάση που ξεπακετάρουν χριστουγενιάτικο δέντρο, οπότε πάλι θά υπαρχει πολύ σκόνη μεσα στο σπίτι.

Αν είναι orbs τότε γιατί δε φαίνονται και με τη χρήση άλλων μηχανών αλλά μόμον με τη δικιά μου???Θέλω να πω ότι και μια φίλη μου έβγαλε φωτογραφίες εκείνη τη βραδιά και αυτή με φλασ αλλά δεν υπήρχαν αυτά στις φωτογραφίες της!!!

γιά αυτό πολύ πιθανό να πάιζει ρόλο στο αν θα εμφανιστούν το πόσο κοντά εστιάζει ο φακός.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.