Jump to content



Αντικατάσταση 2 σκληρών δίσκων στο Πλαίσιο


mchls

Recommended Posts

Πριν 3 χρόνια (Απρίλιος 2008) αγόρασα τον πρώτο μου υπολογιστή από το πλαίσιο.Εσωτερικό σκληρό δίσκο είχα έναν απλό seagate 500gb 7200 rpm... Μέτα από τρεις μήνες, αρχές Ιούλη 2008 ήταν, ενεργοποιώντας τον υπολογιστή μου ένα πρωί, φόρτωσε το bios και ύστερα εμφάνισε μια μαύρη οθόνη δηλαδή τίποτα, κενό (δεν εμφάνισε ούτε τη μπάρα που φορτώνει γράφοντας microsoft corporation των vista που είναι ένα βήμα πριν εμφανίσει το καλώς ορίσατε)...Στο πλαίσιο μου είπαν ο σκληρός δεν ανταποκρίνεται και ότι χρειαζόταν αντικατάσταση έτσι όντας μέσα σε εγγύηση και μου το αντικατέστησαν με έναν άλλον υγιή σκληρό ίδιο μοντέλο-χαρακτηριστικά...Στις 1 Δεκεμβρίου 2009 (μετά από 1 χρόνο και 5 μήνες από τον Ιούλη του 2008) είχα περιστατικό καρμπόν με το παραπάνω...Πήγα πλαίσιο και μου αντικατέστησαν ξανά τον σκληρό, απαντώντας μου ξερά ωμά και αδιάφορα, στην ερώτηση μου ''Μα τι τρέχει ;'', πως αυτά τυχαίνουν στον καθένα... Έκτοτε ο υπολογιστής μου λειτουργεί με τον παρών σκληρό δίσκο που τον έχω από την 1 Δεκεμβρίου (δηλαδή 1 χρόνο και 4 μήνες σχεδόν ως σήμερα-πλησιάζει το ρεκόρ μου-)...Το ερώτημα μου είναι γιατί παρουσιάζει τόσο συχνά προβλήματα, τι είναι αυτό που τα προκαλεί, καθώς και γνώμες-προτάσεις που θα βοηθούσαν στην αποφυγή παρομοίων καταστάσεων... Προσωπικές εμπειρίες σας, είναι δεκτές και απόλυτα πολύτιμες...

Link to comment
Share on other sites

1- όντως μπορεί και να συμβαίνει όπως σου είπαν.

2- μπορεί το μηχάνημα να έχει κανένα τροφοδοτικό της οκάς και να μην το έχεις πάνω σε ups.

Μου συνέβει προσωπικά στην Ν. Σμύρνη, μόλις πέθανε και ο 3ος σκληρός έβαλα ups και ξένοιασα από τότε. (κακή ποιότητα ρεύματος στην περιοχή)

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή υπογραφή έχεις, εγώ μένω Δάφνη γειτονάκια είμαστε αλλά στο θέμα μας τώρα...Αν είναι κακή ποιότητα ρεύματος αγοράζω ups (αν και ακριβά τα άτιμα) και τελειώνω...Αν φταίει το τροφοδοτικό μου (που υπάρχει περίπτωση να είναι της πλάκας μιας και όταν αγόραζα pc δεν ήξερα τίποτα από αυτά στο πλαίσιο μου το προτιμάν) τι να κάνω; Να προβώ σε αγορά τροφοδοτικού η να αγοράσω ups μήπως διορθώνει και αυτό το πρόβλημα...

Υ.Γ Ξέχασα να αναφέρω ότι τον σκληρό δίσκο που έχω από τον Δεκέμβρη του 2009 το Hard Disk Sentinel αναφέρει 27% εναπομείνασα ζωή και 119 κατεστραμμένους τομείς στην επιφάνεια του σκληρού δίσκου ! ! ! Πότε πρόλαβα ρε παιδιά;;;

Link to comment
Share on other sites

2- μπορεί το μηχάνημα να έχει κανένα τροφοδοτικό της οκάς και να μην το έχεις πάνω σε ups.

Μου συνέβει προσωπικά στην Ν. Σμύρνη, μόλις πέθανε και ο 3ος σκληρός έβαλα ups και ξένοιασα από τότε. (κακή ποιότητα ρεύματος στην περιοχή)

+100 :clap:

Λόγω τροφοδοτικού έχω φάει 6 δίσκους σε τρία χρόνια!!!!! (Να ναι καλά η εγγύηση!!!)

(Γειτονιά κι εγώ Δάφνη εδώ κ 7 μήνες όμως)

Link to comment
Share on other sites

...τον σκληρό δίσκο που έχω από τον Δεκέμβρη του 2009 το Hard Disk Sentinel αναφέρει 27% εναπομείνασα ζωή και 119 κατεστραμμένους τομείς στην επιφάνεια του σκληρού δίσκου ! ! ! Πότε πρόλαβα ρε παιδιά;;;

1- Ο δίσκος έφυγε όπως είναι για αντικατάσταση, μην τον κρατάς.

Βγάλε μια εκτύπωση την αναφορά του hard disk sentinel και έχε την μαζί με τον σκληρό μήπως και δεν περιμένεις για να σου δώσουν καινούργιο.

2- Για το αν θα πάρεις ups ή τροφοδοτικό δεν μπορώ να σου πώ.

Κοίτα μια το κουτί να δείς τί μάρκα τροφοδοτικό έχεις και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

To υπολοιπο hardware σου τι ειναι μαν;

Κατα πασα πιθανοτητα το τροφοδοτικο σου ηταν πακετο με το tower.

Kαλα θα ηταν να το αλλαξεις με ενα επωνυμο 500αρι αλλα αναμενω να ακουσω και ολο το υπολοιπο hardware σου πρωτα.

Για ups εμπειρικα και μονο, 3+ χρονια μενω Δαφνη, δεν ειχα προβλημα με ρευμα. (Χωρις να σημαινει οτι αποκλειεται μελλοντικα βεβαια...)

@dpolal αρκει η αναφορα του HD sentinel για rma στον δισκο παρ'ολο που δουλευει κομπλε;

Ρωταω γιατι εχω κι εγω εναν με εγγυηση απο πλαισιο και αναφερει κατι bad sectors το προγραμμα αλλα κατα τ'αλλα δουλευει κανονικα ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ρίξε μια ματιά στο παρακάτω thread, το πιο πιθανόν είναι να έχουν πέσει στα χέρια του τέτοιοι δίσκοι. Είχαν πρόβλημα στην πλακέτα και αν δεν έκανες το firmware update όταν είχε κυκλοφορήσει brickάρανε και δεν υπήρχε τρόπος να ανακτήσεις τα δεδομένα, εκτός και αν έβρισκες καινούργια όμοια πλακέτα από άλλο ίδιο δίσκο.

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/h-seagate-anagnwrizei-tous-ellatwmatikous-7200-11-a-59675.html

Και η ενημέρωση

Firmware Update for ST3500320AS, ST3500620AS, ST3500820AS, ST3640330AS, ST3640530AS, ST3750330AS, ST3750630AS, ST31000340AS

Link to comment
Share on other sites

-Tower

Middle ATX pl05a-bk turbo-x

-CPU

Intel Core 2 Quad Q6600 @ 2.40GHz

Kentsfield 65nm Technology

-RAM

2.0GB Dual-Channel DDR2 @ 399MHz (5-5-5-18)

-Motherboard

ASUSTeK Computer INC. P5KPL-VM (Socket 775)

-Graphics

L1753S (1280x1024@75Hz)

512MB GeForce 8500 GT

-Hard Drive

488GB Seagate ST3500418AS ATA Device (SATA)

-PSU

CWT (max output power 405 watt)

[Το τροφοδοτικο ηταν πακετο με το tower]

Link to comment
Share on other sites

... απαντώντας μου ξερά ωμά και αδιάφορα, στην ερώτηση μου ''Μα τι τρέχει ;'', πως αυτά τυχαίνουν στον καθένα...

Ωμό, ξερό και αδιάφορο που δεν είναι μάγοι για να δουν - τζάμπα - τι φταιει στο PC σου και χαλάει τους δίσκους;

Link to comment
Share on other sites

Αδελφε ξεχνα το τσαμπα...Πριν ενα χρονο που καηκε η καρτα γραφικων μου και ενω ημουν στην εγγυση, μου ζητησαν 15 ευρω μονο για την εργασια των τεχνικων...Η ανταλλαγη με μια νεα, ηταν φυσικα καλυμενη...

Και δεν βλαπτουν λιγοι τροποι.Μονο και να βλεπες τα μουτρα τους, λες και τους ζηταγα ποσοστα στην εταιρια τους...

Link to comment
Share on other sites

@dpolal αρκει η αναφορα του HD sentinel για rma στον δισκο παρ'ολο που δουλευει κομπλε;

Ρωταω γιατι εχω κι εγω εναν με εγγυηση απο πλαισιο και αναφερει κατι bad sectors το προγραμμα αλλα κατα τ'αλλα δουλευει κανονικα ...

Το ότι ένας σκληρός έχει bad sectors δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν λειτουργεί.

Επείδή όμως μερικές φορές αυτά έχουν την τάση να πολλαπλασιάζονται καλό είναι να τον δώσεις τον δίσκο τώρα που είναι νωρίς.

Δεν πρόκειται να σου αρνηθούν αντικατάσταση ακόμα και ένα bad sector να βρούν. (δεν είναι dead pixel οθονών)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ρίξε μια ματιά στο παρακάτω thread, το πιο πιθανόν είναι να έχουν πέσει στα χέρια του τέτοιοι δίσκοι. Είχαν πρόβλημα στην πλακέτα και αν δεν έκανες το firmware update όταν είχε κυκλοφορήσει brickάρανε και δεν υπήρχε τρόπος να ανακτήσεις τα δεδομένα, εκτός και αν έβρισκες καινούργια όμοια πλακέτα από άλλο ίδιο δίσκο.

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/h-seagate-anagnwrizei-tous-ellatwmatikous-7200-11-a-59675.html

Και η ενημέρωση

Firmware Update for ST3500320AS, ST3500620AS, ST3500820AS, ST3640330AS, ST3640530AS, ST3750330AS, ST3750630AS, ST31000340AS

+1

Link to comment
Share on other sites

Αδελφε ξεχνα το τσαμπα...Πριν ενα χρονο που καηκε η καρτα γραφικων μου και ενω ημουν στην εγγυση, μου ζητησαν 15 ευρω μονο για την εργασια των τεχνικων...Η ανταλλαγη με μια νεα, ηταν φυσικα καλυμενη...

Και δεν βλαπτουν λιγοι τροποι.Μονο και να βλεπες τα μουτρα τους, λες και τους ζηταγα ποσοστα στην εταιρια τους...

H εγγύηση κάλυπτε και την εργασία;

Αν πούλαγες εσύ κάτι εισαγόμενο δε θα χρέωνες την εργατοώρα σου τουλάχιστο για την αντικατάσταση του ανταλλακτικού; Όχι, ε;

Για τους τρόπους έχεις δίκιο. Η ευγένεια δεν αγοράζεται.

Link to comment
Share on other sites

Σου διαφευγει μια λεπτομερεια...

Οταν μου αντικατεστησαν λογω βλαβης δυο σκληρους δισκους εντος εγγυησης δεν πληρωσα ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ για τις υπηρεσιες τους.

Λιγους μηνες μετα ομως με χρεωσαν 15 ευρω για μια καρτα γραφικων εντος εγγυησης και αυτη.

Μαλλον στις τρεις αντικαταστασεις ''καιγεσε'' βαση Πλαισιου!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο υπολογιστής είχε αγοραστεί από το κατάστημα έτοιμος και συναρμολογημένος τότε δεν πληρώνεις εργατικά αφού είσαι εντός εγγύησης.

Αν όμως είχε αγοραστεί κομμάτια και είχε συναρμολογηθεί από σένα ή κάποιον φίλο στο σπίτι σου τότε η εργασία αντικατάστασης της κάρτας θα χρεωνόταν.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστης ειχε αγοραστει απο το Πλαισιο.Απλα δεν ηταν ''πακετο''!

Ειχα κανει συνθεση εξαρτηματων τα οποια συναρμολογησε το Πλαισιο!

Ειναι η υπηρεσια Built2order αν εχεις ακουστα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.