Jump to content



Αλλαγές για θόρυβο και καλύτερη απόδοση


Τζώρτζης

Recommended Posts

Χαίρετε

Η υδρόψυξή που έχω στο pc αποτελείται από block 11, thermaltake p500 αντλία, ψυγείο 27*13*5 (νομίζω black ice pro 2), σωλήνες και ρακόρ 1/2" με σειρά διάταξης: tank->pump->radiator->cpu->tank.

Με 1.37V και ένα ανεμιστήρα που ξεκινάει να δουλεύει full στροφές (push μέσα από το κουτί προς τα έξω) μετά τους 60°C κρατάει τον επεξεργαστή στους 88°C max (prime 95) με idle 40°C.

Η αντλία είναι το μόνο που ακούγεται όχι πολύ, δεν ενοχλεί δηλ, αλλά θα ήθελα να μην ακούγεται τπτ (για αυτό και ο ανεμιστήρας δουλεύει 700 στροφές σε idle κατάσταση).

Ποια αντλία προτείνεται για αθόρυβη λειτουργία και καλύτερες επιδόσεις;

Επίσης η τοποθέτηση ενός ακόμα ψυγείου, όπως αυτό πριν το block της cpu με έναν 12άρη, θα βοηθούσε στις επιδόσεις της υδρόψυξης;

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει ήδη ψυγείο πριν τον cpu!!!Τι να το κάνεις και το άλλο???Με άλλα λόγια δε θα βοηθούσε!

Επίσης για καλύτερες επιδόσεις αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα καλύτερο cou block και όχι αντλία.Από θέμα θορύβου τώρα και το ποια αντλία να πάρεις,θα σου πρότεινα swiftech mpc-655 ή καμιά παρεμφερεί που να έχουν πάνω και τον ρυθμιστεί των στροφών!Έτσι ώστε να το έχεις χαμηλά\αθόρυβα και όποτε γουστάρεις να την δυναμώνεις!

Ερώτηση...

Τι είναι αυτό που γράφεις...

Με 1.37V και ένα ανεμιστήρα

Έχεις το black ice pro 2 και το έχεις με έναν ανεμιστήρα???:confused:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι αυτό, πάντως έχει παρόμοιες διαστάσεις και είναι όλο από χαλκό.

Ναι έναν ίσως βάλω και έναν 2ο 12άρη μιας και χωράει άνετα, αλλά πάλι σε χαμηλές στροφές.

Για το 2ο ψυγείο εννοώ μήπως δεν επαρκούν οι διαστάσεις του ψυγείου που έχω ήδη πάνω.

Η swiftech mpc655 είναι αθόρυβη;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι αυτό, πάντως έχει παρόμοιες διαστάσεις και είναι όλο από χαλκό.

Ναι έναν ίσως βάλω και έναν 2ο 12άρη μιας και χωράει άνετα, αλλά πάλι σε χαμηλές στροφές.

1ον)Δεν γίνεται να έχεις διπλό ψυγείο με έναν ανεμιστηρα!!!Εννοείτε και πρέπει να μπουν δύο!

2ον)Το ψυγείο που έχεις δουλεύει καλύτερα με μεσαίους προς δυνατούς ανεμιστήρες και όχι με χαμηλόστροφους!

Για το 2ο ψυγείο εννοώ μήπως δεν επαρκούν οι διαστάσεις του ψυγείου που έχω ήδη πάνω.

Ούτε καν!

Η swiftech mpc655 είναι αθόρυβη;

Ναι και ειδικά όταν είναι και στην πρώτη σκάλα!Και είναι mcp και όχι mpc(λάθος από βιασύνη)!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.