Jump to content



Ποιότητα οθόνης και καμμένα pixel


el.greco.1978

Recommended Posts

Καλημέρα στο φόρουμ.Θα θελα να μου πείτε αν είστε ευχαριστημένοι από τις οθόνες σας,τι μάρκα είναι βέβαια και πόσα καμμένα πίξελ έχει!:wall:

Σκέφτομαι να αγοράσω μία 21,5 με 22,δεν θέλω μεγαλύτερη.Να είναι γρήγορη 2ms και να έχει καλή ποιότητα τόσο στην εικόνα όσο και στην κατασκευή.Βασικά την θέλω για παιχνίδια και άντε για καμιά ταινία.Δεν θέλω να είναι τεράστια γιατί το γραφείο μου είναι μικρό και θα την έχω λίγω κοντά.Επίσης θέλω τις γνώμες σας γιατί είμαι 100% σίγουρος ότι θα έχει καμμένο πίξελ.Οπότε θα με βοηθήσετε πολύ αν μου πείτε για τις δικές σας που τις έχετε δοκιμάσει.:T:

Link to comment
Share on other sites

Το να παραθέτουμε εντυπώσεις από οθόνες παλιές δεν έχει νόημα αφού δεν κυκλοφορούν πλέον στο εμπόριο ή έχουν προ πολλού αντικατασταθεί με νεότερα μοντέλα.

Καλύτερα να ρωτήσεις ποιά οθόνη σου προτείνουμε βάζωντας συγκεκριμένα κριτήρια όπως μέγεθος, πάνελ, χρηματικό όριο κλπ...

Η σιγουριά που έχεις ότι θα πάρεις οθόνη με καμένο πίξελ πηγάζει από κάποιο συγκεκριμένο γεγονώς π.χ. είσαι τεχνικός και «ξέρεις», το είπε ένας τριτοξάδερφος του μπατζανάκης του γείτονα σου ή είναι κληρονομικό χάρισμα ;;;

BTW, ϊδια με του tsakona έχω και εγώ, κανένα απολύτως πρόβλημα so far.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ.Θα θελα να μου πείτε αν είστε ευχαριστημένοι από τις οθόνες σας,τι μάρκα είναι βέβαια και πόσα καμμένα πίξελ έχει!:wall:

Σκέφτομαι να αγοράσω μία 21,5 με 22,δεν θέλω μεγαλύτερη.Να είναι γρήγορη 2ms και να έχει καλή ποιότητα τόσο στην εικόνα όσο και στην κατασκευή.Βασικά την θέλω για παιχνίδια και άντε για καμιά ταινία.Δεν θέλω να είναι τεράστια γιατί το γραφείο μου είναι μικρό και θα την έχω λίγω κοντά.Επίσης θέλω τις γνώμες σας γιατί είμαι 100% σίγουρος ότι θα έχει καμμένο πίξελ.Οπότε θα με βοηθήσετε πολύ αν μου πείτε για τις δικές σας που τις έχετε δοκιμάσει.:T:

Eχω σε δουλεια και σπιτι, 3xSamsung 2330, 3xLG w2361v, 2xLG w2762D και μια LG 6ετιας 19αρα.

Απο ολες αυτες η 19αρα εχει 4-5 καμμενα/κολλημενα pixels!

Αν παντως αγχωνεσαι για τα καμμενα/κολλημενα pixels πηγαινε σε LG που δινει εγγυηση για 0 καμμενα μεχρι και τα 23αρια.

Link to comment
Share on other sites

Το να παραθέτουμε εντυπώσεις από οθόνες παλιές δεν έχει νόημα αφού δεν κυκλοφορούν πλέον στο εμπόριο ή έχουν προ πολλού αντικατασταθεί με νεότερα μοντέλα.

Καλύτερα να ρωτήσεις ποιά οθόνη σου προτείνουμε βάζωντας συγκεκριμένα κριτήρια όπως μέγεθος, πάνελ, χρηματικό όριο κλπ...

Η σιγουριά που έχεις ότι θα πάρεις οθόνη με καμένο πίξελ πηγάζει από κάποιο συγκεκριμένο γεγονώς π.χ. είσαι τεχνικός και «ξέρεις», το είπε ένας τριτοξάδερφος του μπατζανάκης του γείτονα σου ή είναι κληρονομικό χάρισμα ;;;

BTW, ϊδια με του tsakona έχω και εγώ, κανένα απολύτως πρόβλημα so far.

Τεχνικός δεν είμαι ούτε μάντης.Απλά γκαντέμης καμιά φορά στις αγορές μου.Για αυτό ρωτάω.Μήπως περιμένεις ο πωλητής να μου πει την αλήθεια???

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω τις γνώμες σας γιατί είμαι 100% σίγουρος ότι θα έχει καμμένο πίξελ.
Τεχνικός δεν είμαι ούτε μάντης.Απλά γκαντέμης καμιά φορά στις αγορές μου.Για αυτό ρωτάω.Μήπως περιμένεις ο πωλητής να μου πει την αλήθεια???

- Όταν λες ότι είσαι 100% σίγουρος τότε ή γνωρίζεις πράματα που οι άλλοι αγνοούν ή απλά έχεις συγγένεια πρώτου βαθμού με γνωστό γηραιό έλλην πολιτικό.

- Ο πωλητής πάλι τί περιμένεις να σου πεί, αν θα έχει η σφραγισμένη οθόνη που θα αγοράσεις καμμένα πίξελ ;;;

Ούτε αυτός έχει κληρονομικό χάρισμα.

- Μάρκα που να πετάει καμμένα πίξελ ποιό πολύ από τις άλλες δεν υπάρχει, ότι σου κάτσει είναι, άρα όσα και να σου πούν εδώ πάλι δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη.

- Αφού τέλος είσαι γκαντέμης όπως λες, διάλεξε μάρκα με zero pixel warranty που και να σου βγάλει κάποιο στην πορεία την αντικαθιστάς.

Good luck...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.