Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να αγοράσω dslr και ψάχνομαι.

Μου αρέσει πολύ η Canon D550 αλλά λίγο κολλάω στα λεφτά. (Με δόσεις χαλαρά)

Το θέμα μου είναι το εξής.

Ρωτάω από εδώ ρωτάω από εκεί και οι πιο πολλοί λένε Canon και έχω κολλήσει να κοιτάω Canon.

Η Nikon τι λέει? Σε σχέση με την Canon!

Ποια είναι η καλύτερη επιλογή από πλευράς:

1) Ποιότητας εικόνας

2) Καθαρότητα εικόνας

3) Υποστήριξη

Ευχαριστώ.

Ότι απόψεις έχετε τις θέλω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Ποια είναι η καλύτερη επιλογή από πλευράς:

1) Ποιότητας εικόνας

2) Καθαρότητα εικόνας

3) Υποστήριξη

Ευχαριστώ.

Ότι απόψεις έχετε τις θέλω.

Ολα εξαρτώνται απο το φακό και μονο που θα βάλεις πάνω.

Και οι 2 ειναι το ιδιο σε αυτο το θεμα.(υποστήριξη εννοείς σερβις ή software κλπ?)

Link to comment
Share on other sites

Camera Comparison - Snapsort

Για να κανεις ευκολα γρηγορες συγκρισεις (οθονη, πιχελ, αποδοση iso)

Γενικα περα απο νικον κανον δεν σου προτεινω να κοιταξεις.

Τα τελευταια μοντέλα ειναι τα canon 600D(~800), nikon D7000(~1000) στην κατηγορία που κοιτας.Η Δ7000 νομιζω(εχω παρατήσει καπως το άθλημα) υπερέχει καπως της 600Δ αλλα με το ανάλογο αντίτιμο

Αν δεν εχεις εμπειρία απο καποιο σωμα-μάρκα καλα ειναι να τα δεις απο κοντά (οχι καταναγκη ιδιο μοντελο) και να πάρεις μια γευση για το πως θα πρέπει να χειριστείς διάφορες λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την κατηγορία δεν πας σε Sony (που ουσιαστικά είναι οι παλιές Minolta).

Είναι καλή, αλλά καμία σχέση με τις δυνατότητες των άλλων δύο.

Τώρα μεταξύ των, εγώ προτιμώ Nikon γιατί τη δουλεύω χρόνια και την ξέρω καλύτερα. Δε θα βγάλεις άκρη μεταξύ σύγκρισης, είναι σα να ρωτάς ποιό αμάξι είναι καλύτερο μεταξύ των Lambo, Ferrari, Porsche... Ο καθένας θα υποστηρίξει το δικό του και θα θάψει τα άλλα...

Προσωπική άποψη η Canon έχει πιό ζωηρά χρώματα ενώ η Nikon πιό αληθινά... και αυτός είναι και ο βασικός λόγος που διαφωνούν οι δύο "παρατάξεις". Οι μεν πιστεύουν ότι βγάζει καλύτερες φωτογραφίες, οι δε ότι είναι "ψεύτικες" σε σχέση με τις δικές τους...

Δε βγάζεις άκρη. Πάρε όποια σου αρέσει.

Σημ. Αν την πάρεις από Adorama να ξέρεις ότι είναι δική του εισαγωγή με ότι συνεπάγεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ναι θα δει οτι η 500D εχει 15μεγαπιξελ εναντι της d3100 με τα 14+ και θα θεωρησει καλυτερη την 500D?

μεγαλη κουβεντα ειπες tobie:

καμμια φωτογραφικη μηχανη δε μπορει να αποτυπωσει οτι βλεπει το ματι

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παρεις την 550d καλυτερα να αναβαλεις την αγορα σου για μετα το καλοκαιρι...

βεβαια ελαχιστα παραπανω παιζει η 600d...αλλα οκ..τυπικα μια 550 ειναι με ελαχιστα καλουδια παραπανω...

εδιτ

ουπς ..παραεμεινε ανοικτο το tab...

edit 2

Καμμια dslr δεν υπερτερει (αισθητα) εναντι αλλων..Τα συγχρονα μοντελα (γενικα) ειναι παρομοια μεταξυ τους .

(εννοω αυτα που βγαινουν παραπλησιες χρονιες....οχι νικον 2011 με σονυ 2008).

Ακομα και pentax..βαζεις ανετα στην εξισωση.

Τα χρωματα ...οντως ειναι καθρα υποκειμενικη υποθεση ...(και) για αυτο εχει raw ...ειναι θεμα χρηστη πλεον ..και οχι μηχανης.

Σε εκεινο που συμφωνω ειναι ...

"Τώρα μεταξύ των, εγώ προτιμώ την XXXXX γιατί τη δουλεύω χρόνια και την ξέρω καλύτερα. Δε θα βγάλεις άκρη μεταξύ σύγκρισης, είναι σα να ρωτάς ποιό αμάξι είναι καλύτερο μεταξύ των Lambo, Ferrari, Porsche... Ο καθένας θα υποστηρίξει το δικό του και θα θάψει τα άλλα...

Δε βγάζεις άκρη. Πάρε όποια σου αρέσει."

Οπου ΧΧΧΧΧ βαζεις οποιο μαρκα θελεις...χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.