Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
Θέλω αληθινή εικόνα.

Να είναι σαν να βλέπω με τα μάτια μου αυτό που φωτογράφισα

Δυστυχώς δεν υπαρχει ακόμα η τεχνολογία που θα σου επιτρέψει κατι τέτοιο...

Το ανθρώπινο ματι εχει τεράστιο δυναμικό ευρος με ικανότητα βλεπει αντικείμενα που με το φως της νύχτας ειναι 1,000,000,000 φορές λιγοτερο φωτεινά απο οτι στον ηλιο του μεσημεριού,αυτο μεταφράζετε μπακαλίστικα σε contrast ratio 1,000,000,000:1 .

Αντίθετα απο το ανθρώπινο ματι, οι αισθητήρες των φωτογραφικών μηχανών έχουν την δυνατότητα να καταγράψουν δυναμικό εύρος περίπου 10 stοp , μιλώντας για την Canon EOS-1D Mark II με 11 στοπ εχεις contrast ratio 2048:1 .

Διάβασε και αυτο το άρθρο http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=2316.0

Για αυτό τον λογο φίλε μου δεν πρόκειται ποτε να δεις απο την φωτογραφική σου μηχανή αυτο που είδαν τα μάτια σου την στιγμή της λήψης...

Ο τρόπος για να γεφυρώσεις το χάσμα λέγετε High-dynamic-range imaging ή manual blending διαφορετικών εκθέσεων.

Με δυο λογια... Ο Emmanuel Coupe οσο και να ήθελε να μας δείξει αυτο το τοπίο που του χάρισε την διάκριση Landscape Photograph of the Year,

1.jpg

δεν θα μπορούσε να το καταφέρει χωρίς την κατάλληλη επεξεργασία και τις τεχνικες που ακολουθεί (Του Tony Cuyper συγκεκριμένα, δες εδω Tony Kuyper Photography )

Κατά τα αλλα ξεκίνα με μια μηχανή που να ειναι στο budget σου για αρχή και οταν είσαι έτυμος και ξέρεις τι θέλεις ανεβαίνεις ( εαν εχεις τα λεφτά για canon 5d mkii και D3x δεν το συζητάμε καν! χτύπα τες!και μετα τις ανακαλύπτεις :D)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.