Jump to content



Heeeeeeelp!!!Προβλημα με WDC,sector recover κλπ


simba88

Recommended Posts

Καλησπερα.

Εχω τον WDC WD10EAVS-00D7B1 (1Τ) και ειχα να τον ανοιξω αρκετο καιρο..

2 μερες τωρα που τον συνδεω (δοκιμασα σ'ολες τις θυρες με 2 διαφορετικα καλωδια),ιδιαιτερα οταν κανω περιηγηση (ουτε καν παιξιμο) στα αρχεια του (95% ταινιες...) ,πολλες φορες κολλαει ολος ο explorer ειτε ορισμενες αποσυνδεεται μονος του κ συνδεεται ξανα κ ξανα....

Και απο ενα σημειο κ μετα,συνεχεια αποσυνδεονταν,συνεχεια εβγαζε μηνυμα

Η καθυστερημένη εγγραφή απέτυχε : Τα Windows δεν ήταν δυνατό να αποθηκεύσουν όλα τα δεδομένα για το αρχείο "G:\$Mft" κλπ...

Τι παιζει ρε γμτ? Βεβαια μλκια κ γω,τον εχω και γω τιγκαρισμενο....

Καμια βοηθεια?

Πηγα να κανω εξεταση δισκου,τικαρισα και τις 2 επιλογες αλλα σε 4 ωρες προχωρησε 2 μπαρες στο 4ο βημα κ το παρατησα....

Υ.Γ. η πλακα ειναι οτι τον δοκιμασα σε ενα λαπτοπ φιλου (vista νομιζω) και μια χαρα,καμια αποσυνδεση κανενα θεμα...

Αυτη ηταν η αρχη...(το ειχα στειλει σ'ενα φορουμ)

Στη συνεχεια κ αφου ελυσα καπως το προβλημα που κολλουσε ο explorer (εβγαζε μηνυμα οτι φταιει το ffdshox.ax,ανεξαρτητα αν εβλεπα ταινια,ακομα κ οταν πηγαινα απ'τον ενα φακελο στον αλλον...)

απεγκαθιστωντας ο,τι εχει να κανει με ffdshox, την ψαχουλευτηκα οτι δεν παιζει να ηταν μονο αυτο..

Μεχρι που κατεβασα το Data Lifeguard Diagnostic της WD και μου βγαζει αυτα τα ωραια....

Στο quick test

Status code=07 (failed read test element) Failure Checkpoint = 97 (Unknown test)

SMART self-test did not complete

κ extended στις 3 φορες που δοκιμασα,τη μια την ολοκληρωσε κ ελεγε οτι some bad sectors may be reparable,στις αλλες διεκοπτε τη διαδικασια..

και μετα με το HD Tune Pro:

ID Current Worst Threshold Data Status

(01) Raw Read Error Rate 200 200 51 0 ok

(03) Spin Up Time 160 159 21 6966 ok

(04) Start/Stop Count 100 100 0 159 ok

(05) Reallocated Sector Count 197 197 140 18 warning

(07) Seek Error Rate 100 253 0 0 ok

(09) Power On Hours Count 97 97 0 2273 ok

(0A) Spin Retry Count 100 100 0 0 ok

(0B) Calibration Retry Count 100 100 0 0 ok

(0C) Power Cycle Count 100 100 0 114 ok

(C0) Unsafe Shutdown Count 200 200 0 16 ok

(C1) Load Cycle Count 200 200 0 156 ok

(C2) Temperature 113 101 0 37 ok

(C4) Reallocated Event Count 197 197 0 3 warning

(C5) Current Pending Sector 200 200 0 1 warning

(C6) Offline Uncorrectable 200 200 0 1 ok

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 0 ok

(C8) Write Error Rate 200 200 0 0 ok

Health Status : warning

Ιδου και καποια αποδεικτικα...asdasoz.jpg

Δεν ξερω πως να τα αποκωδικοποιησω τα atributes αν κ απ'οσα διαβασα στο ιντερνετ ειδικα αυτο το προβλημα το αντιμετωπιζουν πολλοι (Status code=07 (failed read test element) Failure Checkpoint = 97 (Unknown test) και επειδη εχει bad sectors, μαλλον τα ψιλοφτυνει..

Καηκε ο 'σκληρος' μου διαβαζοντας απο δω κ απο κει για HD Tune Pro,για HDDScan,για checkdisk απ'τα windows,για defrag,για HDD Regenerator,SpinRite,για low level format,για recover errors σε level 4,για flobo-hard-disk-repair,για RMA............

Και εχω πελαγωσει κ δεν ξερω τι και με ποια σειρα να τα κανω...

Καταρχας,

1.ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ πληρης και σωστη διαγνωση του προβληματος (αν γινεται γτ απ'ο,τι διαβασα, το καθενα λεει της ***τσας του το χαβα...)

checkdisk απ'τα windows,HD Tune Pro,HDDScan,Data Lifeguard Diagnostic??

2.Στελνω ολα τα αρχεια αλλου ή και αυτα μπορει να εχουν προβλημα?

3.Τον κανω format και μετα ξανατρεχω τα τεστ?

4.HDD Regenerator,SpinRite,flobo-hard-disk-repair για recover/fix errors/bad sectors?

(μηπως αυτο μπορει να χαθουν τα αρχεια οποτε να παραλειψω τα βηματα 2 κ 3?)

Ή μηπως αφου κανω format και παραμενουν τα ιδια προβληματα,να μην προσπαθησω να το φτιαξω κ να το στειλω για RMA κατευθειαν?

Πως ξερω αν πληρω τις προυποθεσεις γ δαυτο?

Κατευθειαν στη WD ή μεσω του e-shop (ή απο πού **ατα το αγορασα δε θυμαμαι....)

Και η πλακα ειναι οτι σημερα ειδα οτι ληγει η εγγυηση 19/4..........

Παραληρημα τελος....Ευχαριστω για οποια βοηθεια κ σορρυ αν κουρασα απλα δεν ξερω Χριστο...

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο που ρωτας στο 1, εγω μονο τα δεδομενα απο το smart διαβαζω ειτε ειναι απο το hdtune ή απο οπου αλλου και απο αυτα που ειδα στο hdtune σου, κανεις ενα backup σε αλλο δισκο οσο την παλευει ακομα και τον στελνεις για αλλαγή eshop ή WD εσυ αποφασιζεις , δε μπορεις να τον φτιαξεις με προγραμματα ή κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού λειτουργεί ακόμα ο σκληρός τότε:

1 - ΕΠΡΕΠΕ να είχες ήδη μεταφέρτει αλλού τα αρχεία, αν και ταινίες είναι όπως λες άρα δεν θεωρούνται vital data (εκτός αν είναι τίποτα ακυκλοφόρητα τζουλιοειδή pron :p )

2 - Αφού έκανες το 1 (αν σε ενδιέφερε) τότε και εφόσον ο δίσκος έχει ακόμα εγγύηση τύπωσε ένα result από τα WD Diagnoistics και βούρ για rma

3 - Αφού έκανες το 1 (αν σε ενδιέφερε) και δεν ισχύει το 2 τότε τρέξε μόνο το hdd regenerator. Το έχω κάνει και είναι θαυματουργό.

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι τα αποτελεσματα απο διαφορα τεστ που εκανα... fullscans.jpg Πληρω τις προυποθεσεις για RMA?

Standard Product Replacement for End User Step 1 Please search our Knowledge base for possible solutions. why? Step 2 After you have verified that the product is defective and requires a replacement, please start the RMA (Return Merchandise Authorization) process by selecting the type of RMA below:

Πως θα γινει το verification that the product is defective and requires a replacement?

Πρεπει να στειλω mail στο support team (επισυναπτοντας ισως την εικονα απ'τα τεστ? ή μηπως οχι επειδη το HD Tune pro μου εβγαλε οτι εχω ενα bad sector μονο?) για να μου δωσουν το οκ για να ξεκινησω για RMA?

Link to comment
Share on other sites

Αφού λειτουργεί ακόμα ο σκληρός τότε:

1 - ΕΠΡΕΠΕ να είχες ήδη μεταφέρτει αλλού τα αρχεία, αν και ταινίες είναι όπως λες άρα δεν θεωρούνται vital data (εκτός αν είναι τίποτα ακυκλοφόρητα τζουλιοειδή pron :p )

2 - Αφού έκανες το 1 (αν σε ενδιέφερε) τότε και εφόσον ο δίσκος έχει ακόμα εγγύηση τύπωσε ένα result από τα WD Diagnoistics και βούρ για rma

3 - Αφού έκανες το 1 (αν σε ενδιέφερε) και δεν ισχύει το 2 τότε τρέξε μόνο το hdd regenerator. Το έχω κάνει και είναι θαυματουργό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.