Jump to content



480 vs Unlocked 6950 2gb


slithor

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

σκέφτομαι αναβάθμιση και λόγω περιορισμένου budget είμαι ανάμεσα στην GTX 480 και στην 6950 2gb (αλλά αυτή που ξεκλειδώνει με το dual bios switch). Ψαχνω γενικά σε διάφορα forum αλλά μέχρι τώρα δεν μπόρεσα να βρω μια ξεκάθαρη απάντηση και αναρωτιόμουν αν μπορείται να με βοηθήσετε. (Αναρωτιέμαι πιο πολυ για το θέμα των επιδόσεων και όχι θερμοκρασίες και θόρυβο του ανεμιστήρα.)

Ευχαριστώ.

Υ.Γ : Η αγορά θα είναι σε μεταχειρισμένη κάρτα και οχι καινούργια όπου και οι δυο κυμαίνονται στα 220-250 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες είναι πάνω κάτω ισάξιες.

σε κάποιες εφαρμογές θα κερδίζει η μια σε κάποιες η άλλη...

Πάρε αυτή με την πιο σοβαρή εγγύηση και την καλύτερη τιμή, αυτή πυ εσένα σε πείθει περισσότερο...

Αν σκοπέυεις να πάρεις και δεύτερη κάρτα στο μέλλον εγώ θα προτιμούσα την 6950 γιατί α) θα βρίσκεις διαθέσιμες β)έχουν καλύτερο scalling. γ)χρειάζονται πιο μικρό τροφοδοτικό

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες είναι πάνω κάτω ισάξιες.

σε κάποιες εφαρμογές θα κερδίζει η μια σε κάποιες η άλλη...

Πάρε αυτή με την πιο σοβαρή εγγύηση και την καλύτερη τιμή, αυτή πυ εσένα σε πείθει περισσότερο...

Αν σκοπέυεις να πάρεις και δεύτερη κάρτα στο μέλλον εγώ θα προτιμούσα την 6950 γιατί α) θα βρίσκεις διαθέσιμες β)έχουν καλύτερο scalling. γ)χρειάζονται πιο μικρό τροφοδοτικό

Το cf ή το SLI δεν τα έχω υπόψην μου. Απλα θέλω να έχω ένα αξιοπρεπές gaming μηχάνιμα. Τώρα οσο αφορά το θέμα εγγύησης τιμής η 6950 παίζει στα 220 με 2 παρά χρόνια εγγύηση και η 480 στα 250 με 3 παρά χρόνια εγγύηση. Μάλλον μέτα είναι θέμα προσωπικής επιλογής...

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες είναι πάνω κάτω ισάξιες.

σε κάποιες εφαρμογές θα κερδίζει η μια σε κάποιες η άλλη...

Πάρε αυτή με την πιο σοβαρή εγγύηση και την καλύτερη τιμή, αυτή πυ εσένα σε πείθει περισσότερο...

εγώ θα προτιμούσα την 6950 γιατί α) θα βρίσκεις διαθέσιμες β)έχουν καλύτερο scallingpottential στο clocking. γ)χρειάζονται πιο μικρό τροφοδοτικό-> κοινως η 480 καιει τα αντερα της...παιζει στις καταναλωσεις διπυρηνων καρτων.

Απλα αφαιρεσα κατι που θεωρουσα περιττο εβαλα και κατιτς ακομα......οποτε πλεον...+1

Προσωπικα δεν θα αγοραζα με τιποτα 480...να λεγες 570...να λεγα οκ!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι να καει? εκτος απο την καταναλωση/θερμοκρασια μια χαρα καρτουλα σε αποδοση ειναι. αυτα τα μειονεκτηματα αντισταθμιζονται απο το γεγονος οτι εχει physx ενω η 6950 οχι.για μενα ειναι ισαξιες.

Link to comment
Share on other sites

τι ισαξιες?η 480 ειναι κλασεις ανωτερη

ισαξιες ειναι δεν ειναι καλυτερη η 480

η 480 ειναι λιγο καλητερη απο την 5870

το ιδιο και η 6950

μην λεμε οτι θελουμε επειδη προτιμουμαι καποια εταιρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρε GTX480 και είναι στα ίδια με την 6970..

Από 2 bench που τρέξαμε:

i7 930 @ 3,8 GHz + 6970

i5 750 @ 3,8 GHz + GTX480 (fan 70% max temps 66-68c)

Aliens VS Predator 1920x1080 maxed out

-GTX480 : 41 fps

-6970 : 43.6 fps

Heaven 2.5 extreme tesselation 8xAA 1920x1080

-GTX480 : 24.3 fps

-6970 : 20.6 fps

Βέβαια να σημειώσω ότι στο Battlefield Bad Company 2 υπάρχει αισθητή διαφορά στα fps σε 1920χ1080 maxed out(ΗΒΑΟ off) ανάμεσα στις 2 κάρτες με την GTX480 να είναι γύρω στα 10 fps πάνω από την 6970....σαν να την συμπαθεί περισσότερο την nvidia το game.:p

Link to comment
Share on other sites

Απλα αφαιρεσα κατι που θεωρουσα περιττο εβαλα και κατιτς ακομα......οποτε πλεον...+1

Προσωπικα δεν θα αγοραζα με τιποτα 480...να λεγες 570...να λεγα οκ!!

Πάντως φίλε μου όσο αφορά το θέμα του τροφοδοτικού μια χαρα τα πηγαίνει σε ένα 550αρι Coolermaster που εχω. Τον είχα αυτό το φόβο αλλά τελικά δεν υπάρχει προβλημα.Επίσης το fan δεν ειναι τοσο θορυβώδες. στο 60-65% και γενικά με το ambient noise ενος HAF922 δεν ακούγεται και πολύ.:magic:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα!! Και γω δεν έλεγα τίποτα....ήθελα να δω πόσοι θα ποστάρουν ακόμα την επιλογή τους..

Παιδιά τελικά κατέληξε σε 480GTX και κάναμε και κάποιες μικρές δοκιμές μερικά πόστς πιό πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.